RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szpital w Wirku: Budynek stoi pusty od lat. Zabytek zamiast służyć, niszczeje [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2021-08-20 06:45, aktualizacja: 2021-08-20 07:45

Dawniej rudzka lecznica, dziś ruina. Budynek szpitala w Rudzie Śląskiej- Wirku usytuowany przy ulicy 1 Maja 279 od lat jest nieużywany i niszczeje. W 2013 roku obiekt zyskał szansę na rewitalizację i przekształcenie w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjno-Rekreacyjne, ale nie została wykorzystana.

Opuszczony budynek szpitala w Wirku niszczeje

Mroczny gmach dawnego wireckiego szpitala został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Budynek został zbudowany z cegły na planie litery U. Kres jego działalności nastał w 2003 roku. Do tego czasu mieściły się tutaj Oddziały Chirurgii i Reumatologii SPZOZ Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Wewnątrz znajdowała się także kaplica pw. świętych Eufemii i Karola Boromeusza, w której zachowały się oryginalne elementy wyposażenia. Trzy lata później obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Budynek znajduje się też w Gminnej Ewidencji Zabytków. To cenny zabytek, bowiem stanowi integralny element zabudowy Wirka.

Miała być prywatna klinki a jest ruina

Po dekadzie od zamknięcia szpitala pojawił się pomysł utworzenia tu prywatnej kliniki, czyli Centrum Medyczno-Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego. Miasto sprzedało obiekt spółce Szpitale Polskie. Szykowano się do rewolucji i gruntownej przebudowy. Przed budynkiem pojawiły się nawet wizualizacje projektu. Jednakże koncepcji tej nie udało się zrealizować. W 2016 roku przeprowadzono prace mające na celu zabezpieczenie budynku, w tym m.in. naprawiono ogrodzenie i na tym zakończyła się walka o przywrócenie opuszczonemu budynkowi funkcji użytkowych. Gmach stoi do dziś, a przed wzrokiem przechodniów chroni go gęsta roślinność, która rośnie wokół budynku.

Wiele cennych informacji o lokalizacji obiektu i nie tylko można znaleźć na stronie prezentującej aplikację rudzka maapka.

Mroczne zdjęcia urbexu

Zdjęcia prezentujące stan obecny budynku można znaleźć na facebookowym profilu SRC Urbex. Jego przedstawiciele zajmują się eksploracja opuszczonych, zapomnianych i często niebezpiecznych miejsc.
 

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • BiKER 81

  CH CHERMES Znalasło nowego właściciela i na nowo tętni życiem :) a Dawny szpital miał szanse na odnowienie a nadal niszczeje :(

 • Zgrapka

  Pani prezydent zamiast wyremontować budynek i żeby nie straszył to woli dać kasę posłom ktuszy nic nie robiom ino wtedy robiom jak som wybory na stołek to wiedzą gdzie można uderzyć żeby na nich zagłosować

 • Czytelnik

  Prezydent ma remontować prywatny budynek?

 • Jorguś

  Aż dziw że jeszcze nie spłonął

 • Haha

  Tylko po co te pretensje do miasta skoro ten budynek nie jest własnością gminy ?

 • pepe

  pretensje do władz miasta, które sprzedały po bardzo atrakcyjnej cenie dla kupującego, tak jak za "grosze" "Zdebel", czy też po remoncie gedneralnym budynek szkoły górniczej w dzielnicy "Halemba" mający według obietnicy wyborczej obecnej prezydent służyć Mieszkańcą. Niestety pazerność i głupota władz zwycięzyły.

 • Belfer

  Odnośnie głupoty- pisze się mieszkańcom, a nie "mieszkańcą".

 • pepe

  dziękuję za uwagę. pozdrawiam

 • Ben

  A co robią nasi tzw. konserwatorzy zabytków? Czy to czasem nie ich obowiązek postarać się, zrobic wszystko - co jako urzędnicy mogą - by budynek zaczął funkcjonować i służyć miastu? Czy czasem nie aktywują się dopiero wtedy, gdy pojawi sie jakiś inwestor, a oni skutecznie palą jego zapał?

 • fajerberga

  Jak to co robi konserwator zabytków? No przecież zrobił wszystko, co nakazuje prawo, czyli wydał inwestorowi dziesiątki, jeśli nie setki wykluczeń, zakazów i nakazów - wszak to budynek zabytkowy: Taka już rola konserwatora - nie pomoże, a tylko stawia wymagania i komplikuje sprawy. Kolor elewacji taki, podział, kolor i kształt stolarki okiennej taki, pokrycie dachu takie itp. itd. Generalnie właściciel zabytku niewiele może, oprócz ponoszenia kosztów. Dlatego nie rzadko właściciel jakiegoś zabytkowego budynku nie robi nic i czeka. Zburzyć legalnie go nie można, ale jak się zarwie strop, to ściany albo polecą same, albo zostaną wyburzone w trybie alarmowym. i posprzątane, Wszystko zgodnie z prawem :-)

 • ewa

  To samo robi niemiecki sklep, z zabytkową fabryką margaryny w Rudzie ul. Piastowska.

 • Rudzianka

  Przenieśmy tam urząd miasta to może powstanie z tej ruiny jakiś pałac !?

 • Pielegniarka

  Ten stan budynku nie jest od ostatnich 20 lat. Miałam tam praktyki w latach 80- tych jako uczennica Liceum Med. Juz wtedy potrzebny byl remont, i to dosyć spory. Cale wczesniejsze lata szpital działał, czyli pieniądze naplywaly. Potem sie zmyły, tak jak i szpital. Dlaczego nikt z władz miasta nie walczy o przekształcenie budynku na dom opieki?! Społeczeństwo coraz starsze, młodzi za granicą, w robotach, to kto sie będzie tymi starymi ludźmi opiekować? Niech nikt nie mówi, że to nie rentowne, bo prywatne domy opieki prosperują super. Wielka szkoda!

 • Piotr

  A jest tam jeszcze tablica nawet czytelną że tu powstanie chodpicjum

 • mM

  Pamiętam jak leżałem w tej rzeźni w 1993 roku...

 • Sara

  Jakoś przeżyłeś

 • mM

  Tak, ja przeżyłem... ale się napatrzałem

 • fajerberga

  Ilekroć "bawię" w takim przybytku (szpital), tyle razy dziwię się, jak można się tak gapić na innych pacjentów w często niekomfortowych dla nich momentach... Rozumiem, że kogoś może to podniecać, ale bez przesady.

 • mM

  Problem właśnie w tym, że czy chciałem czy nie chciałem, ale musiałem patrzeć.

 • DS

  Rzeźnia. Bardzo dobre określenie tego miejsca. Całe szczęście że już nie istnieje

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.