Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ta koperta może uratować życie. Możesz ją odebrać w rudzkim magistracie

 • Dodano: 2019-02-20 06:45, aktualizacja: 2019-02-20 06:47

Koperty życia od wczoraj odbierać można w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta.

Specjalna koperta przechowywana w lodówce z informacjami o stanie zdrowia, zażywanych lekach oraz kontaktem do najbliższych – to zestaw mogący uratować życie.

Dane takie mogą być bowiem pomocne podczas akcji ratunkowej prowadzonej przez służby medyczne. Rudzki magistrat z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotował 2000 takich kopert.

W składanych babciom i dziadkom życzeniach zawsze pojawiają się słowa mówiące o zdrowiu. Można je przekuć w czyn i podarować najbliższej starszej osobie właśnie taką kopertę życia – zachęca prezydent Grażyna Dziedzic

Rudzka Koperta Życia nie jest w Rudzie Śląskiej nowym pomysłem

Inicjatywę tę rozpoczęliśmy trzy lata temu. Od tego czasu przekazaliśmy już 3000 takich kopert, które trafiły do osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych – wylicza prezydent Grażyna Dziedzic. – Teraz chcemy przypomnieć o tym przedsięwzięciu i rozpoczynamy kolejną jego odsłonę – dodaje. Tegoroczna akcja rozpoczyna się w tuż przed Dniem Babci i Dziadka. – To właśnie seniorzy są tą grupą społeczną, której w pierwszej kolejności dedykowane są nasze koperty. Z racji wieku zmagają się oni z różnego rodzaju chorobami oraz dolegliwościami. Bardzo często prowadzą też samodzielnie swoje gospodarstwo domowe. To wszystko sprawia, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia właśnie taka koperta może być jedynym źródłem informacji o chorobach, uczuleniach, czy grupie krwi, ale przede wszystkim o kontakcie do najbliższych – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Przygotowany przez rudzki magistrat zestaw ratunkowy to ankieta dotycząca stanu zdrowia pacjenta, zażywanych przez niego leków, grupy krwi, przebytych operacji, wraz z kontaktem do najbliższych. Po jej wypełnieniu wkłada się ją do specjalnej koperty i szczelnie zamyka, a następnie wkłada do lodówki.

Jest to urządzenie, które znajduje się niemal w każdym domu, jest z daleka widoczne i wiadomo, gdzie go szukać – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Całość zestawu dopełnia instrukcja informująca, jak prawidłowo wypełnić ankietę oraz magnes z adnotacją: „Tu znajduje się Rudzka Koperta Życia”, który należy umieścić na drzwiach lodówki.

O słuszności tego typu akcji przekonany jest kierownik Izby Przyjęć szpitala w Rudzie Śląskiej, dr Tomasz Underman.

Koperta życia to bardzo potrzebna i jedna z lepszych inicjatyw dotyczących głównie przewlekle chorych seniorów. Te informacje, które mogą znajdować się w kopercie, mają dla nas znaczenie wręcz kardynalne. W przypadku, kiedy pacjent jest w złym stanie i bez kontaktu, od razu wiemy, na jakie choroby przewlekłe cierpi i czy inne zespoły chorobowe temu nie towarzyszą. To pozwala nam znacznie skrócić czas diagnozy, a ten czas w ratownictwie medycznym jest przecież najważniejszy – mówi.

Koperty można odbierać w rudzkim magistracie

Rudzki magistrat przygotował 2 000 kopert życia. Są one dostępne od wczoraj, tj. 14 stycznia, w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta na parterze budynku przy pl. Jana Pawła II 6 oraz Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, w tym samym budynku na trzecim piętrze w pokoju nr 325.

Warto podkreślić, że taką kopertę życia można wykonać również samemu. Na naszej stronie internetowej dostępna będzie ankieta oraz instrukcja jej wypełnienia. Taką zawartość można już włożyć do własnej koperty i włożyć do lodówki. Natomiast na lodówkę można przytwierdzić własnoręcznie przygotowaną informację o znajdującej się we wnętrzu kopercie – informuje Krzysztof Piecha.

Część przygotowanego nakładu Rudzkiej Koperty Życia trafi również bezpośrednio do osób starszych za pośrednictwem rudzkiej Rady Seniorów.

Jest to bardzo cenna inicjatywa, która w naszym mieście znakomicie się przyjęła. Rudzcy seniorzy, którzy tej koperty nie mają, sami dopytują się w grupach, do których przynależą, w jaki sposób i gdzie można zaopatrzyć się w kopertę życia - podkreśla Józef Osmenda, przewodniczący Rady Seniorów Miasta Ruda Śląska. – Takie działania jak koperta życia są szczególnie w kontekście osób starszych. Chciałoby się nawet rzec, że w polskich miastach, w odróżnieniu od tych w Europie Zachodniej, dość późno zwrócono uwagę na rolę seniorów, czy też problemy, z którymi się zmagają - dodaje.

Koperty lub pudełka życia to akcje społeczne, które od kilku lat przeprowadza wiele samorządów w Polsce, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Częstochowie, Płocku. Akcje prowadzone były również w mniejszych gminach takich jak: Gogolin, Wieliczka, Oświęcim. Pomysł na taką formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wielkiej Brytanii.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Aga

  W ramach np. prac społecznych takie koperty powinny być roznoszone seniorom, nie każdy ma kogoś aby mu to mógł przynieść....

 • Ruda Śl.1

  Kero schorowano oma bydzie lazła tak daleko na N. Bytom po karta. Po drodze może świtnąć abo łapa złomać na tych nie łodśnieżonych chodnikach.

 • jo

  Kaj ty mosz jeszcze snieg na frynie? :O

 • majk

  daty komentarza nie widzisz?

 • Ziga z Wirku

  To już zadanie dla wnuczkòw żeby zadbały o babcie i dziadkòw,dostarczyły koperty i uzupełniły wszystkie dane potrzebne .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również