Wiadomości z Rudy Śląskiej

TrashChallenge: Rudzianie posprzątają Średniowieczny Gródek w Kochłowicach

 • Dodano: 2019-04-04 08:15, aktualizacja: 2019-04-04 06:45

Nadeszła wiosna, a wraz z nią wielkie sprzątanie i to nie tylko w naszych domach! W najbliższą sobotę, 6 kwietnia, mieszkańcy Rudy Śląskiej posprzątają okolice Średniowiecznego Gródka Kochłowickiego, a wszystko odbędzie się w ramach TrashChallenge, czyli ogólnoświatowego wyzwania polegającego na sprzątaniu miejsc publicznych takich jak parki, czy lasy.


Moda na wyzwania nie słabnie od kilku lat. Zainicjowało ją Ice Bucket Challenge, czyli oblewanie się lodowatą wodą i dokumentowanie tego na filmikach publikowanych w Internecie. Działanie to miało na celu propagowanie wiedzy o stwardnieniu zanikowym bocznym, a także zbieranie środków na rzecz walki z tą chorobą. 


Tym razem wyzwanie rzucone społeczności polega na zadbaniu o przyrodę oraz posprzątaniu śmieci. TrashChallenge zrealizowano już w kilku sąsiednich miastach. W Bytomiu sympatycy oraz członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych posprzątali otoczenie wokół torów wąskotorówki, a katowiczanie w ramach akcji „SprzątaMy Dzielnice”, uporządkują swoje najbliższe otoczenie.


Rudzianie, którzy podejmą wyzwanie, będą sprzątać Średniowieczny Gródek Kochłowicki. Start w sobotę, 6 kwietnia, punktualnie o godzinie 10.00. Organizatorzy wydarzenia zapewniają worki na śmieci oraz rękawiczki. Zgodnie z założeniami TrashChallenge uczestnicy przed rozpoczęciem akcji wykonają pamiątkowe zdjęcie dokumentujące stan terenu, a kolejną fotografię wykonają już po zakończeniu sprzątania.


-  Sprzątanie to nie wszystko, w tym dniu planujemy także poznać historie tego miejsca. Zaprosiliśmy osoby, które trochę nam opowiedzą – zapowiada Rafał Wypior.


O dziejach miejsca o średniowiecznym rodowodzie opowiedzą członkowie stowarzyszenia Genius Loci.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Bulba

  Zapraszam na Halembę II przy ul. 1 Maja za przystankiem autobusowym rejon tzw Piaskowni w kierunku pierwszych zabudowań oraz za byłą piekarnią Gigant. Tam dopiero jest syf a jest to teren przy drodze wojewódzkiej nr 925 przez którą często i gęsto przejeżdżają kierowcy z miast ościennych i nie tylko.

 • ralf

  Akcja szczytna. Przykro jednak, że jest jeszcze tak słaba świadomość mieszkańców odnośnie utrzymania porządku. Ludzie budują domy po kilkaset tysięcy a nie stać ich na wywóz odpadów (wywożą ale do lasu). To samo z większością psiarzy, którzy udają, że nie widzą odchodów swoich psów. Szkoda tylko, że trzeba robić "akcje". Jest SM i inne służby porządkowe, które powinne sytuację monitorować i egzekwować zachowanie porządku.

 • leon

  Oooo...z Gródka widać Czantorię;)))

 • rudzianka

  Za co płacimy firmą sprzątającym ??? Wywóz śmieci co raz droższy , woda , co ..i jeszcze sprzątać . MIASTO WSTYD , inicjatywa idiotyczna

 • To ja

  Płacimy za wywóz śmieci z wyznaczonych miejsc (śmietników), ale skoro ludzie śmiecą wszędzie, bo taka ich kretyńska natura, to potem powinni to posprzątać !

 • Rudzianin

  Chcąc uniknąć krytyki: - nic nie mów. - nic nie rób. Bądź nikim.Pozdro rudzianka i brawo organizatorzy

 • pracownik kwietniowy

  Niby nie sprzątają, a jednak - wygląda na to, że twój słownik ortograficzny pojechał na wysypisko.

  • pracownik kwietniowy
   2019-04-04 16:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kilbil

  Tak jak twój rozum i kultura osobista.

 • inkasent

  Co chcesz od Rudzianki? pojęcie o sprawie równe gramatyce ;) Ona płaci i wymaga. Rzuci papierek nie do kosza, a na ulicę - bo płaci. Nie posprząta po psie - bo płaci. Nie otrzepie butów ze śniegu na klatce schodowej - bo płaci. Hejtuje pomysł sprzątania - bo płaci.

 • rudzianka

  Skoro tak myślisz , to zlikwidujmy firmy sprzątające a każdy mieszkaniec raz w tygodniu będzie miał dyżur sprzątający . Alternatywy 4 wracają

 • Narcyz się nazywam

  super! będzie okazja walnąć selfie z workami śmieci! :D

 • ehs

  Super inicjatywa!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.