Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tylko czekamy, aż zrobi się ciepło - Dariusz Pieczka, Modelarski Klub Sportowy "Gwarek"

  • Dodano: 2016-05-04 17:45, aktualizacja: 2016-05-04 20:11

O swojej ciekawej pasji i organizacji zawodów modeli pływających na Przystani mówi Dariusz Pieczka, prezes Modelarskiego Klubu Sportowego "Gwarek".

Za nami XXII zawody modeli pływających na Przystani. Jak ocenia Pan ich przebieg?

Tegoroczne zawody oceniam bardzo dobrze. Frekwencja dopisała. W zmaganiach udział wzięło łącznie około 55 zawodników. Są to reprezentanci 4 krajów - Polski, Rosji, Ukrainy i Czech. Tłumnie zebrani mieszkańcy też byli zadowoleni z tego, co zobaczyli. 

Czy startował ktoś z Rudy Śląskiej?

W tym roku wystartował 1 zawodnik z naszego miasta. Niestety większość z nas pełni rolę organizatorów, a trudno jest pogodzić ze sobą starty i organizację przedsięwzięcia.

Mogliśmy podziwiać na wodzie zarówno żaglówki jak i motorówki.

Tak. W zawodach udział biorą modele napędzane silnikiem elektrycznym, a także te napędzane siłą wiatru. W sobotę od samego rana na wodzie podziwialiśmy modele klasy podstawowej. Resztę modeli komisja sędziowska oceniała, po czym prezentowano umiejętności modelarzy na wodzie. W sobotę po południu na zbiorniku pływały żaglówki.

Modelarski Klub Sportowy "Gwarek" z Rudy Śląskiej ma różne sekcje. Jakie?

W klubie działają trzy sekcje - modeli latających, pływających i modeli samochodów.

Które Pan jako modelarz preferuje?

Jako zawodnik startuję żaglówkami.

Gdzie można Was spotkać na co dzień?

Mamy 2 modelarnie. Jedna znajduje się w Halembie w Gimnazjum nr 8 przy ul. Ks. Lexa. Druga modelarnia usytuowana jest przy Szkole Podstawowej nr 30 w Rudzie przy ul. Chryzantem. Każdy może tam przyjść. Na miejscu sąinstruktorzy, którzy pokażą, pomogą, doradzą zainteresowanym. Do modelarni przychodzą także dzieci, które swoją przygodę zaczynają około 8 - 10 roku życia. Wiele zależy od zdolności manualnych.

Jak to się stało, że zawody regionalne organizowane są właśnie w Rudzie Śląskiej?

Mamy tutaj bardzo fajny teren, duży zbiornik wodny, na którym zawodnicy mogą startować. Jest też, co ważne, zaplecze gastronomiczne. Dobrze układa nam się współpraca z zarządcą ośrodka. Gościmy tutaj już 10. rok i myślę, że w przyszłym roku także zorganizujemy w tym miejscu zawody. Zawodnikom to miejsce także bardzo się podoba. Chętnie tu przyjeżdżają i eksponują swoje modele.

Na jakie nagrody w zawodach liczyć mogą zawodnicy?

Po podsumowaniu wszystkich wyników w niedzielę rozdane zostały dyplomy, medale, a także nagrody rzeczowe.

Czy startują też dzieci?

Oczywiście! Bardzo chętnie. W zawodach biorą udział młodzicy, juniorzy i seniorzy. Młodzicy to dzieci do lat 13, juniorzy mają do lat 18, a seniorzy to wiek nieograniczony od 18 wzwyż. Ogólnie w zawodach udział może brać każdy - od 7 do 77 lat, a nawet do wielu więcej (śmiech).

To sport, w którym tworzą się więzi i cała społeczność.

Tak, jesteśmy jedną wielką rodziną. Dobrze się znamy. Zawodnicy zawsze chętnie przyjeżdżają, nie mogą doczekać się otwarcia sezonu i czekają, kiedy wyciagną łódki z garaży. Takie zawody to okazja do rozmów, spotkań, wymiany doświadczeń. Zjeżdżają się tu całe rodziny, rozbijają namioty, robią grilla, spędzają wspólnie wieczory. Zagraniczni goście czują się tu jak u siebie.

Życzę klubowi wszystkiego dobrego i życzę kolejnej udanej organizacji zawodów w naszym mieście.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich rudzian, którzy oglądali nasze starty na Przystani. Liczymy na Was na kolejnych imprezach. Zapraszamy do rudzkich modelarni.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • ecik

    mogliby zadbac o Przystań , kopalnia jest wlascicielem.

  • Redakcja

    Szanowny Panie, pisaliśmy o problemie Przystani jakiś czas temu. Zachęcamy lektury poniższego artykułu. Pozdrawiamy! https://rudaslaska.com.pl/i,osrodek-przystan---o-wielkich-inwestycjach-mozemy-pomarzyc,100,1125534.html

  • rudziol

    wiem czytałem ten artykuł. to była informacja dla wlasciciela terenu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.