Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ulica Energetyków nieprzejezdna dla Straży Pożarnej. „To może skończyć się tragedią”

 • Dodano: 2022-09-27 13:00

Mieszkańcy halembskiej „Pętli” od lat zmagają się z problemem zbyt małej ilości miejsc parkingowych. Z tego powodu parkują tam, gdzie tylko mogą. Sytuacja dotyczy m.in. ulicy Energetyków – samochody stoją tam po obu stronach wąskiej jezdni. Stwarza to wiele problemów nie tylko dla samych mieszkańców, ale również dla służb takich jak Straż Pożarna, które mają spory problem z pokonaniem tak wąskiego odcinka.

Koszmarny dojazd

Temat zbyt wąskiej ulicy Energetyków powraca niczym bumerang. Strażacy od dawna apelują, aby znaleźć jakieś rozwiązanie tej sytuacji. Twierdzą, że wielokrotnie zwracali się już w tej sprawie do działającej w mieście Komisji Bezpieczeństwa. Wskazują, że już zdarzało się, że przejazd tą drogą dla wozów strażackich był prawie niemożliwy. Martwią się, że pewnego dnia dojdzie przez to do prawdziwej tragedii.

- Takie parkowanie samochodów, może się skończyć tragedią. Kiedy mieszkańcy będą w prawdziwym niebezpieczeństwie, a nasze pojazdy pożarnicze nie będą mogły dotrzeć na czas – mówi st. kpt. Mariusz Kita, oficer prasowy KM PSP w Rudzie Śląskiej.

Samochody rudzkich strażaków wykorzystywane w akcjach mają szerokość 2.90 metrów. Do tego dochodzi jeszcze drabina, mająca ponad 10 metrów. Jazda wozem takich gabarytów jest szczególnie wymagająca – manewrowanie jest w nim wystarczająco utrudnione. Na wspomnianej ulicy Energetyków, odstęp pomiędzy zaparkowanymi samochodami a przejeżdżającym wozem strażackim wynosi zaledwie 5-10 centymetrów.

Potencjalne rozwiązania

Strażacy usiłują znaleźć dobre rozwiązanie. Jednakże to, co ułatwiłoby przejazd samochodom Państwowej Straży Pożarnej, może bardzo uprzykrzyć życie mieszkańcom, którzy mają już wystarczające problemy z parkowaniem.

- Przypuszczam, że parkuje tam kilkanaście, może kilkadziesiąt samochodów. Musi się dla nich po prostu znaleźć inne miejsce, ale my na to nie mamy wpływu. Dla nas najważniejsze abyśmy w każdej chwili mogli dojechać na czas i nieść pomoc potrzebującym – dodaje st. kpt. Mariusz Kita.

Rozwiązaniem mogłoby być stworzenie nowego parkingu – strażacy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to takie proste. Martwią się o bezpieczeństwo mieszkańców, do których mogą po prostu nie dojechać. 

- Mam nadzieję, że uda się ten problem rozwiązać. Jesteśmy, żeby pomagać i chcemy wykonywać swoją pracę jak najlepiej dla mieszkańców – mówi.

Macie pomysł, gdzie w tamtych okolicach mógłby powstać parking? Podzielcie się w komentarzach!

Komentarze (25)    dodaj »

 • rsl

  jprd wylewacie na siebie pomyje jak by to coś dało a świnie przy korycie sie śmieją. od ilu lat jest problem 10.. 20.. i co karzdy obiecuje a jak sie dostanie do koryta to wyje..e. nie mówcie mi ze wybudowanie parkingów to sprawa nie do przejścia. ku... ludzie w kosmos latają a ci parkingów nie potrafią ogarnąć wstyď wstyd wstyd

 • Rudzianin

  Oj tam Oj tam na Brzechwy nie tak dawno Straż nie potrafiła dojechac do pożaru bo samochody stały na zakazie. I stoją tak do dziś a niby nieroby czyt. Straż Miejska jezdzi z własnej inicjatywy.

 • Więcej zieleni!

  Ja życzę sobie mniej samochodów, szerszych chodników i więcej zieleni. Miasto dla mieszkańców, a nie samochodów.

 • Czempielownik

  Taranować + obciążyć ujowo parkujących za uszkodzenia wozu strażackiego

 • Miejscowy

  Wszyscy macie rację wielki place. trawników między blokami na Energetyków, a jak była kasa to głosowano za siłowniami

 • Kpina + ironia / szydera

  Proszę państwa: problem niedługo sam się rozwiąże, wystarczy poczekać. Jeśli nasze dobroczynne państwo, w trosce o ekologię i - a jakże by inaczej - bezpieczeństwo obywateli, dowali już teraz wysokimi cenami paliw, jeszcze droższym OC i innymi opłatami, to jakiś procent użytkowników już teraz dojdzie do wniosku, że nie stać go na utrzymanie bolidu. A kiedy na rynku zostaną i tak już drogie teraz elektryki, to na ten cud techniki mało kogo będzie stać, więc wita, rozumita... budowa parkingów na te kilkanaście lat mija się z celem... :-) A bez samochodu obywatel jest bezpieczniejszy, bo nie naraża się na ryzyko kolizji/wypadku na drodze, a że bezpieczeństwo dla niektórych jest cenniejsze, niż zdrowy rozsądek, to należy zdelegalizować wszelkie pojazdy prywatne i ilość zdarzeń na drogach spadnie radykalnie. Kto jest ZA - niech da minus :-)

 • Ja

  Nawet gdyby powstał parking za miliony ludzie i tak będą stali pod domem. Zawsze im za daleko. Z czasem i parking będzie zajęty i ulica dalej będzie zatkana.

 • LK

  Może zmobilizować wszystkich posiadających garaż do korzystania z niego. Niektóre już zarastają.

 • strażak Sam

  Jeśli ktoś ma własnościowy to miasto guzik może inaczej wygląda sytuacja jeśli ktoś ma garaż a grunt wynajmowany przez miasto wystarczy rozwiązać umowę lub nie przedłużyć. Ale to prawda jest wszędzie pełno garaży od lat nie używanych.

 • ogniomistrz Kaleń

  To prawda. Garaże zarastają, zarasta też ten w trzecim rzędzie od końcowego przystanku na Halembie, bramą na zachód, oficjalnie uznawany za remizę OSP - nawet bramę ma (miał, bo wypłowiała od słońca) w kolorze czerwony strażacki. Zarośla do joj, nikt tego nie używa, a miejsc i garaży brakuje... Więc jak zwykle widzisz drzazgę w czyimś oku, ale belka w swoim ci nie przeszkadza. Jakie to polskie...

 • alojz

  W każdym kompleksie garaży znajdziesz co najmniej kilkanaście nieużywanych od lat chyba tobie belka w oku przeszkadza bo jesteś jednym z nich. Bo zamiast trzymać auto robisz magazyn. Takim nie przedłużać umowy najmu gruntu i niech se bramę wezmą na pukiel.

 • Benedykt Syguda

  Miejsca parkingowe są, tylko przez światłych urzędników i jeszcze thebilniejsze przepisy - te miejsca są marnowane. Parkingi zlokalizowane między blokami, w celu obejścia przepisów, są tworzone nie jako jeden parking na np. 24 bolidy, bo taki parking musi być oddalony o ileś tam metrów od budynku, tylko buduje się takie cuś jako 6 parkingów po 4 miejsca każdy. Potem mamy między autami skrawki trawnika szerokości jednego metra. Tak to jest zrobione przy przedszkolu na Energetyków, za blokiem Międzyblokowa 10. Na Modrzewiowej zaś przy budowie parkingu pozostawiono słupy oświetleniowe, które pierwotnie stały za chodnikiem, teraz są dosłownie na środku miejsc postojowych. Miłościwie nam panujący p. Mejer wyjaśnił, ze tak... było taniej,,, tanio, szybko, byle jak. Inna sprawa, że na Energetyków 19-21 są setki metrów kwadratowych trawnika. Ale jeśli to teren miasta, to miasto nie ma kasy, a jeśli sp-ni/wspólnoty, to jeśli zrobią parking, to będzie tylko dla członków :-)

 • Ja

  Proponuję kandydować i zapewne rozwiąże pan wszystkie problemy parkingowe a ci "[...]ni" urzędnicy będą panu jeszcze [...]ę ratować za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

 • n4u

  dać zakaz zatrzymywania się i postoju po jednej stronie i będzie przejazd

 • Kpina + ironia / szydera

  Tak jest najprościej, tylko że od tego aut do zaparkowania nie ubędzie. Dwa - po co stawiać znaki, stanowić przepisy, których nikt nie egzekwuje? Ma być 1,5 metra chodnika dla pieszych? Jeśli tak, to 90-95% bolidów zaparkowanych częściowo na chodnikach tego wymogu nie spełnia. A niektórzy parkują czterema kołami na chodniku i dla pieszych nie zostaje nic. I co? No jak to co: kiedyś w lokalnej TV wypowiadał się jakiś policjant (chyba za czasów, kiedy komendantem był p. Kałamaga) i stwierdził, że policja zdaje sobie sprawę z faktu deficyty miejsc postojowych i stara się do tego podchodzić ze zrozumieniem... Czytaj: olewamy to. Skoro tak, to ja też poproszę o wyrozumiałość przy przekroczeniu prędkości, kiedy pilnowana jest gazownia z użyciem miernika prędkości i prowadzony jest pomiar prędkości na Piotra Skargi, gdzie natężenie ruchu pieszych jest tak ogromne, że prawdziwe pielgrzymki tam chodzą... No ale gdyby patrol stał przy szkole na Kłodnicy i był z daleka widoczny, to by nie było wykonu... A bezpieczeństwo? A kto by się tam tym przejmował...?

 • Lala

  Dokładnie ciekawe, kto był inicjatorem budowy szeregowców na oczyszczalni za pętlą ?! Może ktoś wie dlaczego tak wyszło?

 • egon

  Chybiony "strzał". Oni na Energetyków nie parkują.

 • Nick

  W miejscu po byłej oczyszczalni ścieków za pętlą można było zbudować piękny parking, który by w pewnym stopniu odciążył osiedle, ale teren oddano deweloperom pod budowę.Kolejnym miejscem może być inna oczyszczalnia przy ulicy Morskiej za targowiskiem - można by tam kilka miejsc utworzyć (oczywiście bezpłatnych).

 • papa

  Ludzie na parkingu mieszkć nie będą, a znając życie to każdy z Was chce trzymać auto zaraz koło domu w którym mieszka. Widzę to u siebie, na Miodowej koło przychodni miejsca są a przy bloku na Solidarności 10 wszystkie trawniki rozjechane.

 • Kierowca

  Ale pod przychodnią nie można parkować! Te trawniki to nie w wygody a konieczności! Fizycznie nie ma miejsc pod Solidarności, kierowcy tam mieszkający od lat o wygodzie nie marzą tylko żeby to auto na w ogole na halembie 2 zostawić. Komentarz w stylu - nie znam sie ale wypowiem

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również