Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uwaga! 17 maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-05-14 09:30

17 maja ruszy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.

Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022

W Rudzie Śląskiej dla absolwentów podstawówek przygotowano 1261 miejsc, z czego 406 w liceach ogólnokształcących, 550 w technikach, 293 w branżowych szkołach I stopnia i 12 w szkole przysposabiającej do pracy. Nabór potrwa do 21 czerwca i odbywać się będzie w systemie elektronicznym

Harmonogram rekrutacji dostosowany jest do zmienionego terminu egzaminów ósmoklasistów, które zostały przesunięte na 25-27 maja br. Na złożenie zaświadczeń o wynikach testów młodzież ma czas od 25 czerwca do 14 lipca 2021 r. O tym, czy dany kandydat dostał się do wymarzonej szkoły, będzie wiadomo 22 lipca.

Termin rekrutacji został wydłużony do 31 maja do:

 • szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej,
 • oddziału dwujęzycznego,
 • oddziału międzynarodowego,
 • oddziału przygotowania wojskowego,
 • oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji
 • oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych

Między 23 a 30 lipca kandydat zakwalifikowany powinien potwierdzić wolę przyjęcia do wybranej placówki, przedkładając oryginały świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Przypomnijmy, że młodzież ma możliwość wyboru w procesie rekrutacji 3 szkół i tylu kierunków, ile proponuje dana placówka, zaznaczając zarówno przy wyborze szkoły, jak i wyborze kierunków kolejność swoich preferencji. Ostatecznie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia br.

W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe kandydat zakwalifikowany powinien także złożyć zaświadczenie lekarskie, zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

Postępowanie uzupełniające rozpocznie się natomiast 3 sierpnia br.

Młodzież kończąca szkołę podstawową ma do wyboru w Rudzie Śląskiej praktycznie wszystkie typy szkół w systemie edukacji w Polsce oraz zawody objęte klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego. Co ważne, cały czas oferty te są poszerzane, również dzięki działaniom ze strony miasta.

– Na początku roku rozstrzygnęliśmy przetarg na modernizację oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie sześciu pracowni do nauki zawodu w Zespołach Szkół nr 1, 2 i 5. W ostatnich latach dzięki wykorzystaniu środków unijnych w Centrum Kształcenia Zawodowego zmodernizowano i wyposażono pięć pracowni do praktycznej nauki zawodu. Służą one do nauczania w branży mechanicznej, elektrycznej, gastronomicznej, fryzjerskiej i handlowej. Od 2018 roku rudzcy uczniowie mogą też korzystać z nowoczesnej pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych oraz ze studia nagrań, które powstały w Zespole Szkół nr 4. Zmodernizowaliśmy także pięć pracowni do kształcenia zawodowego w zakresie informatyki, budownictwa oraz systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół nr 6 – wylicza wiceprezydent ds. oświaty Anna Krzysteczko.

Szkoły ponadpodstawowe w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje:

 • 5 liceów ogólnokształcących, w tym jedno dla dorosłych,
 • 6 techników,
 • 7 szkół branżowych I stopnia
 • oraz 1 szkoła przysposabiająca do pracy.

Atutem rudzkich placówek jest nowoczesne wyposażenie, udział w programach unijnych, praktyki zagraniczne i nowe pracownie do zajęć kształcenia praktycznego.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Magda

  W systemie elektronicznym ale na jakiej platformie?

 • Przemo

  Tak jak w zeszłym roku raczej Vulcan.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.