Wiadomości z Rudy Śląskiej

W PGG działa sztab kryzysowy. Przy wejściu do kopalń górnikom mierzona jest temperatura

 • Dodano: 2020-03-13 10:15, aktualizacja: 2020-03-13 15:02

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej wdrożył w życie działania związane z zapobieganiem koronawirusowi. Przy wejściach do kopalń górnikom mierzona jest temperatura, na terenie zakładów zwiększono nacisk na kwestie higieniczne i sanitarne.

Już w poniedziałek 6 marca prezes PGG S.A., która zatrudnia obecnie około 41 tys. osób, wydał zarządzenie, określające najwłaściwszy sposób postępowania w celu przeciwdziałania zagrożeniu. W spółce powołano specjalny sztab kryzysowy.

– Zadaniem sztabu w PGG S.A. jest bieżące monitorowanie sytuacji epidemiologicznej oraz reagowanie na wszystkie sygnały związane z groźbą zachorowania. W kopalniach i wszystkich oddziałach Polskiej Grupy Górniczej prowadzona jest ciągła akcja informacyjna o właściwym sposobie postępowania. Kierownictwu kopalń i zakładów spółki wydano m.in. dyspozycję, aby ograniczyć do niezbędnego minimum bezpośrednie spotkania większych grup pracowników. Przedsięwzięliśmy też wiele innych adekwatnych środków - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Na portalu pracownika PGG S.A., do którego dostęp ma cała załoga firmy, umieszczono szczegółowe informacje dotyczące profilaktyki przeciwwirusowej. Analogiczne informacje na plakatach i ulotkach informacyjnych wywieszone zostały we wszystkich kopalniach PGG S.A. Dodatkowo wiadomości związane z prewencją zakażeń koronawirusem wyświetlane są również w uczęszczanych przez załogi cechowniach kopalń na specjalnie przygotowanych telebimach komunikacji wewnętrznej. Specjalne SMS-y z zawiadomieniem o prowadzonej akcji i dostępie do informacji wysłane zostały do tysięcy pracowników.  

W każdej z kopalń i zakładów PGG S.A. wyznaczeni zostali koordynatorzy: ich zadaniem jest analizowanie sytuacji na miejscu, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub obaw co do stanu zdrowia pracowników, mają obowiązek niezwłocznego raportowania do zarządu Polskiej Grupy Górniczej.

– Chcemy bardzo wyraźnie podkreślić, że zarząd PGG S.A. podejmuje wszelkie niezbędne przedsięwzięcia, aby poziom bezpieczeństwa i higieny pracy był odpowiedni, a kopalnie i zakłady mogły funkcjonować normalnie. Zarówno sytuacja wewnętrzna, jak i zewnętrzna (decyzje władz państwowych) są monitorowane na bieżąco, a w przypadku wzrostu poziomu zagrożenia podejmowane będą natychmiastowe decyzje, mające na celu ochronę zdrowia zatrudnionych przez nas ludzi - zapowiada Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

W ostatnich dniach spółka zabezpieczyła się w spory zapas mydeł antybakteryjnych, które używane są w pomieszczeniach socjalnych i toaletach. Na recepcjach firmy i przy wejściach do kopalń i zakładów dostępne są termometry elektroniczne do pomiaru temperatury ciała. Skorzystać może z nich w dowolnej chwili każdy z pracowników spółki. Recepcje i bramy wejściowe kopalń i zakładów wyposażono ponadto w specjalne płyny odkażające do rąk.

– Nie zauważamy szczególnej absencji w pracy. Nie ma to na razie wpływu na bieżące funkcjonowanie kopalń, co nie zmienia faktu, że do sprawy i wszystkich działań profilaktycznych podchodzimy bardzo poważnie, do granic możliwości - podkreśla Tomasz Głogowski, rzecznik PGG S.A.

Polska Grupa Górnicza uczula swych pracowników, aby zachowywali jak najdalej posuniętą ostrożność, zgodnie z wytycznymi polskich służb epidemiologiczno-sanitarnych. Szczególną uwagę poświęca się tym pracownikom, którzy niedawno wrócili z zagranicy (przede wszystkim z rejonów najbardziej zagrożonych) lub mieli kontakt z osobami, które stamtąd wróciły, szczególnie po domniemanym kontakcie z osobami zarażonymi.

"Przed powrotem do pracy należy skontaktować się ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi, które wskażą właściwy sposób postępowania. Pamiętaj! Lekceważąc te podstawowe zasady narażasz swoich kolegów, współpracowników, podwładnych, przełożonych, a także członków ich rodzin. Uwzględniając specyfikę funkcjonowania kopalni, Twoje nieodpowiedzialne zachowanie może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania całego zakładu” – głosi jeden z przykładowych komunikatów rozpowszechnianych wśród załogi PGG S.A.

Wdrożenie przez PGG w życie działań związanych z zapobieganiem koronawirusowi jest jak najbardziej godne pochwały. Niestety, jak możemy zauważyć na przykładzie porannego mierzenia temperatury górnikom, zawiodła trochę organizacja. Dzisiaj rano przed kopalniami górnicy zbierali się w dużych skupiskach, czekając na pomiar temperatury. Co sądzicie o działaniach PGG?

Zobacz także

Komentarze (50)    dodaj komentarz »

 • Helr

  To wszystko to jedna wielka ściema niech wejdą na łaźnie osób fizycznych tam jest jeden wielki syf tak było zawsze i będzie

 • Górnik Bielszowice

  Dzisiaj rano około godz 6tej do głównego wejścia zakładu KWK Ruda Ruch Bielszowice. Aby wejść do zakładu w skupisku około 500osób stało w ŚCISKU!!! PGG chyba chce zamknąć koronowirusem kopalnie...

 • oLEK

  A GDZIE ŚRODKI DEZYNFEKUJĄCE ? NP TELEFONY KLAMKI ŁAŹNIE TO WSZYSTKO JEST NARAŻONE NA ZANIECZYSZCZENIE ???????

 • robol

  Tak "W PGG działa sztab kryzysowy" jego celem jest zapewne doprowadzenie do kryzysu.Decyzję o postawieniu na bramie strażnika z jednym rozładowującym się termometrem, wymagającym ciągłej kalibracji i zamkniętych drzwi (drugi strażnik ich pilnował) podjął naprawdę "miszcz intelektu".Osoba nie wpuszczona na kopalnie (czyli z gorączką i potencjalnie zarażoną) wychodzi przez drzwi wejściowe przeciskając się przez tłum bo drzwi wyjściowe są zablokowane.Zorganizował to zapewne jakiś kopalniany inżynier - na kopalniach inżynier to (z małymi wyjątkami) synonim debila i (lub) BHP-owiec - ci z kolei są od polowania na pracowników „łamiących przepisy” – w praktyce nie zdarza im się żeby usprawnili i zrobili pracę realnie bezpieczniejszą zwykłemu „robolowi”.Na taki ścisk i jednoczesny kontakt z tyloma osobami jak przy tym "pomiarze temperatury" pracownicy nie mają praktycznie nigdy do czynienia podczas normalnej pracy na kopalni (nawet podczas jazdy szolą). Organizator tej "imprezy masowej " powinien odpowiadać z Art. 160 KK§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 • xxx

  pokaż mi jakiego normalnego inżyniera na halembie, same nierobole w biurach wywalic co niektorych na emerytury bo dawno powinni isc, nic nie robią tylko herbatki telefony baby i ciasteczka

 • zibi

  a zwłaszcza jeden mały głód co głośno o nim

 • Lech

  Termometr mierzy temperaturę ciała. Jak ktoś stoi 15 minut na placu, albo idzie 30 min z domu to jego łeb jest zimny i termometr pokazuje 34c. Albo error bo za zimno. Pomiar powinien robić BHPowiec ale miał to w d... A druga sprawa pgg kupiło termometry dla niemowląt a powinno dla świń i bydła. Może wtedy to by poszło sprawniej.

 • Marek

  Co mo ochrona do mierzenia temperatury nie powinna tego robić pielęgniarka w stroju ochronnym

 • Płuczka

  Oczywiście obowiązkowo w mini, z dekoldem, w szpilkach w tedy byłby porządek:)

 • w11

  do biura taką chcesz? już z jednego inż cała Halemba leje co szuka bab w internecie na szychcie

 • Kadr

  Absurdem jest to że temperaturę mierzy ochrona a kto ich kontroluje podd tym kątem termometry takie że po dwóch pomiarach siadają i dziwota że robi się takie skupisko ludzi. Kolejny absurd to że ratownicy sami do szoli wsiadaja w 5 a zwykłych pracowników po 20 na jedno piętro wciskając a łaźnie to średniowiecze

 • Murcol

  Tak mierzą temperaturę że większość załogi miała 34 stopnie C.Czyli wszyscy zdrowi

 • Pracownik

  Większej bzdury nie czytałem, myślą że plakaty rozwieszą i temperaturę będą mierzyć to to wystarczy brawo zarząd Pgg

 • Górnik

  U mnie na Staszicu jednemu koledze namierzyli 34 stopnie Celsjusza a drugiemu 31 stopni .Na szczęście to tylko hipotermia a nie koronowirusa ;) Tyle w temacie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

 • trol

  Z powodu koronawirusa niech sie domagaja wyplaty odszkodowania, postojowego i kolejkowego za papierem toaletowym, bo oni sa biedni, narobieni i jeszcze teraz schorowani.

 • Kipuś

  Nieźle masz w łbie na sra ne.

 • Racja

  Najwięcej w tym sztabie jest pisarzykow z dołowymi dniówkami,którzy dołu nie widzieli.

 • Górnik

  Czemu nie wprowadza postojowego i tak zwały węgla rosną nie jest potrzebny od zaraz moga sobie na to pozwolić a nie ryzykować życie i zdrowie pracownikow

 • dołowy

  dozór na urlopy wywalić !!! nie potrzebni tam są ,a kto ma uprawnienia emerytalne wywalić na emerytury również !!

 • dołowy

  dozór na urlopy wywalić !!! nie potrzebni tam są ,a kto ma uprawnienia emerytalne wywalić na emerytury również !!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.