Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej do odwołania będą zamknięte miejskie żłobki, przedszkola oraz szkoły!

 • Dodano: 2020-05-19 13:15

W Rudzie Śląskiej do odwołania będą zamknięte miejskie żłobki, przedszkola oraz szkoły. Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że pracownicy tych placówek poddani zostaną przesiewowym testom na obecność koronawirusa.

- Wstrzymujemy decyzję o ponownym otwarciu miejskich żłobków, przedszkoli i szkół w klasach I – III! Placówki będą zamknięte do odwołania. Podjęłam decyzję, że pracowników tych placówek poddamy przesiewowym testom na obecność koronawirusa. Inaczej nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa pracownikom, dzieciom i ich rodzinom. Aktualnie czekamy na odczynniki, które niestety nie są dostępne "od ręki"- napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

W samych przedszkolach i żłobkach trzeba będzie przebadać około 1100 osób. Miasto zbiera jeszcze informacje dotyczące pracowników szkół. Decyzja ta ma związek z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem wśród pracowników kopalń oraz faktu, że gdy podobne badanie wykonano wśród pracowników oświatowych w Łodzi, okazało się, iż ok. 14 proc. jest z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

- Na bieżąco obserwujemy i analizujemy, jak rozwija się sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej, w województwie i całej Polsce. Na uwadze mamy przede wszystkim lawinowy przyrost stwierdzonych zakażeń w kopalniach, a przecież młodych rodzin górniczych z dziećmi u nas w mieście nie brakuje. Obecnie czekamy na przebadanie i wyniki wszystkich pracowników ruchu Bielszowice KWK Ruda i dopiero te dane dadzą nam szerszy obraz tego, jaka jest u nas skala epidemii. Poza tym korzystamy z doświadczeń innych samorządów. Wczoraj w Łodzi okazało się, że na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli jest 456 osób z podejrzeniem zakażania koronawirusem. To blisko 14 procent. Te zatrważające! Musimy mieć pewność, że wszystkie osoby, które będą się opiekować dziećmi, są zdrowe - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Podobne stanowisko zajął Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zaapelował dziś do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Podobny apel wystosowali dziś samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich.

- Ze swojej strony przyłączam się do tych postulatów, bo rząd zostawił nas z tym samych. Dano możliwość otwarcia placówek, wydano wytyczne i to tyle. Zostaliśmy obarczeni całą odpowiedzialnością. Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca.

- Mam nadzieję, że rodzice i opiekunowie przyjmą naszą decyzję ze zrozumieniem. Nie była ona łatwa, bo część z nich chciałaby wrócić do pracy. Dlatego też przypominam, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • rex

  U mnie od blokiem mamy na opiece okupują ławkę a dzieci całą gromadą biegają samopas. Żadnych maseczek, żadnych odstępów. Ale wszystkie przeciwne otwieraniu przedszkoli. Frajerskie państwo zaczęło płacić zasiłki i nie może się z tego wycofać przed wyborami a madki zachwycone.

 • Koala

  Dlaczego w instytucjach podległych UM nie zmniejszono pensji pracownikom, którzy albo nie wykonują pracy w pełnym (dotychczasowym) wymiarze. MOPS pracuje co dwa dni - a pensja bez zmian, przedszkolanki w domach - pensja bez zmian. Cała reszta społeczeństwa może ponosic koszty zarazy, ale nie budżetówka - bo im się należy. Kiedy wreszcie się opamiętacie!!!!

 • rex

  Która część społeczeństwa ponosi te koszty?

 • Piter z B-ce

  Te "testowanie" to jedna wielka lipa. Dzisiaj pobiorą grupie nauczycieli wymaz, a np. dwa dni później taki czy inny nauczyciel zarazi się w domu np. od męża, czy od patałachów dumnie chodzących bez maseczek po ulicach (takich bohaterów od 7 boleści ...). Potem idzie do szkoły z pełnym przekonaniem, że jest "czysty" od koronawirusa. I takie sytuacje można mnożyć wielokrotnie. Jedyne wyjście z sytuacji to tłumaczenie bez końca ludziom aby przestrzegali zasad higieny, dystansu i odpowiedzialności za innych poprzez zakładanie maseczek w miejscach gdzie jest to wymagane (przynajmniej tam gdzie mijamy się z innymi, czyli na ruchliwych chodnikach no i we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach). Bohaterem jest ten kto dba o innych.

 • Miki

  Nie wymaz tylko krew. Badanie ma wykazać lub nie przeciwciała na koronavirusa. I tyle w temacie

 • Wars

  Zamknąć wkońcu kopalnie i zabrać wszelkie zasiłki socjalne wypłacane nierobom ! To jedyna szansa na wzrost poziomu wykształcenia obywateli. Trzeba będzie się kształcić aby znaleźć pracę i mieć za co żyć! Ludzie zaczną myśleć racjonalnie i w dobie takiego koronawirusa nie będzie problemu z przestrzeganiem obostrzeń, noszeniem maseczek na brodzie, puszczaniem dzieci na dwór bez opieki oraz spiskowaniem, że koronawirus to tak naprawdę zwykła grypa i fikcja która została stworzona aby umożliwić rządowi zamkniecie kopalni

 • mick

  Wykształcenie nie zmienia głupka w mądrego. Będziesz miał wykształconego głupka a do tego z pretensjami. Wykształcenie, co najwyżej może poszerzyć horyzonty. Poza tym, na co komu tylu licencjatów i magistrów.

 • rex

  Brak wykształcenia też w tym nie pomaga

 • fafik

  Niech mi kto madry na tym forum powie, kiedy bedzie ten BEZPIECZNY czas, ze mozna bedzie otworzyć szkoły i przedszkola i złobki. Mi sie zdaje, ze takiego czasu juz nie bedzie. Zapomnijmy o tym. Trzeba zacząć zyć z wirusem, bo to nie owsiki, które jedną tabletka sie przepedzi

 • Mieszkaniec

  Przebadać strażników miejskich bo dziennie sie narazajom.

 • notre dame

  A kogo obchodzą strażnicy miejscy? To murzyni pana km.

 • Hhh

  Jestem nauczycielem przedszkola. Czytam komentarze na nasz temat. Drodzy Państwo a czy to jest nasza wina, że przedszkola są zamknięte? Czy myślicie, że my nie obawiamy się o utratę pracy? Gdyby przedszkola zostały otwarte normalnie świadczyłybyśmy pracę w placówce. Proszę się zastanowić zanim kogoś osądzicie. O testy się nie prosiłyśmy.... przykre, że macie o nas takie zdanie.

 • andy

  Propaganda a nie wirus. Politycy i elita mają ubaw jak mogą sterować ludźmi...

 • pok

  no to mamy zarząd komisaryczny !!!! hurrrra !!!! nareszcie

 • B.B

  Tak się zastanawiam czy co poniektóre osoby za to że dzieci są na placu obwiniają szkoły i przedszkola przecież każde z nich ma rodzica. Fakt jest taki że przesadą jest zwlekanie z otwieraniem przedszkoli i żłobków bo zarazić się można w każdej chwili ale po co obrażać ludzi którzy pracują moja córka czasami ma wiele zapytań do nauczycieli nie każdy też nauczyciel musi umieć w 100% korzystać perfekt z komputera my rodzice też nie siedzimy 24 godziny przy dzieciach bo to widać na każdym kroku wielu ludzi przechodzi to bezobjawowo i co każdy teraz ma obrażać każdego nie jest winą nauczycieli że rząd rządzi jak rządzi inne województwa też nie otwierają państwowych placówek bo zobaczyli co było w Łodzi . Ja jestem za tym żeby otworzyć żłobki i przedszkola każdy chce wrócić do pracy póki jeszcze ma do czego wracać.

 • Pracujący

  Decyzja prezydent nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek logika i jest tylko i wyłącznie rozgrywaniem jakiś swoich wojen z partia rządząca(żeby nie było nie popieram rzadnej z stron). Jeszce kilka dni temu ogłaszała ile wydają na środki do dezynfekcji itd. I kiedy to otwierają przedszkola, a teraz kolejne zmiany planów jakoś inne miasta potrafiły sobie poradzić. Swoimi decyzjami uderza tylko i wyłącznie w osoby które muszą pracować i nie mogą sobie pozwolić na wzięciu opieki. Czytam niektóre posty z niedowierzaniem bo nie wiem co chcecie tym osiągnąć, nauczyciele gdyby mogli to by wrócili do pracy to nie ich wina że im prezydent nie pozwala i pensja się im należy więc po co wogole taka nienawiść, rodzice którzy mogą sobie pozwolić na opiekę również niech korzystają jeżeli to dla nich ok, pisanie o rodzicach którzy są Wkurzeni iż nie mogą jak to ktoś napisał pozbyć się swoich bąbelków to już wogole brak taktu na pewno jest jakiś promil takich rodziców ale podejrzewam że to margines, zwróćcie uwagę ile osób musi normalnie pracować(A nawet wiecej) aby część z was mogła siedzieć z dziećmi w domu i w miarę normalnie na ile to możliwe korzystać z zycia.

 • Politycy otaczają nas...

  Niestety, po raz kolejny zaczęła się kampania wyborcza. Kiedyś, do Rudy Śląskiej przyjechał Rafał Trzaskowski,aby wesprzeć Panią Dziedzic w walce o fotel prezydenta miasta, teraz przyszedł czas na rewanż - to bardzo dobrze świadczy o Pani Prezydent.

  • Politycy otaczają nas...
   2020-05-20 11:06
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Hela

  Bardzo dobra decyzja władz miasta. Szkoda byłoby zniweczyć ponad dwu miesięczną izolację, kiedy ryzyko „epidemi” ciągle występuje.

 • fafik

  Tak? Wiec kiedy otworzą szkoły i przedszkola?

 • Z Orzegowa

  Po co dzieci maja wracać do szkół, gdzie mogą się zarazić. Teraz mogą wychodzić bez kontroli i robią co chcą. No Burlochu w weekend było popołudniami po około 200 osób, a może być chyba około 24 (nie jestem pewien). Pozwalamy na takie rzeczy, a dzieci do szkoły posłać nie chcemy. Ciekawe.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.