Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet! [ZDJĘCIA I WIDEO]

 • Dodano: 2020-10-27 20:30, aktualizacja: 2020-10-27 22:49

W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. To odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w kraju. Rudzianie spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu.

Wtorek jest kolejnym dniem, kiedy w całej Polsce odbywają się protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Manifestacje rozpoczęły się po tym, jak w czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczną z ustawą zasadniczą zgodę na przerywanie ciąży w przypadku stwierdzenia poważnych wad genetycznych albo uszkodzeń płodu.

Dzisiaj w Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. Rudzianki, ale także ich mężowie, partnerzy, bracia czy koledzy, dołączyli do protestu. Protestujący spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu. Później demonstranci zablokowali ruch i przeszli m.in. ulicami Niedurnego, Czarnoleśną, Hallera, 1 Maja czy Obrońców Westerplatte. Manifestującym towarzyszyła policja, ale ograniczała się ona jedynie do zabezpieczenia trasy przemarszu strajkujących i dbania o ich bezpieczeństwo.

- Sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć w ostatnich dniach, jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności społecznej. Jako mama dwóch dziewczynek jestem głęboko zaniepokojona naruszeniem ładu społecznego, który zapewniał tzw. kompromis aborcyjny. Dlatego postanowiłam wziąć udział w dzisiejszym proteście - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.

Zebrani skandowali mniej lub bardziej niecenzuralne hasła. Wielu przyniosło też transparenty. "Piekło kobiet"; "Martwa rodzić dzieci nie będę"; "Pogrzeb praw kobiet"; "To jest wojna"; "Dość ciosów poniżej pasa"; "Kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje"; "Rząd na bruk"; "Kobieta też człowiek" - to tylko niektóre z haseł, jakie na nich umieszczono.

Pod kościołem pw. św. Pawła Apostoła ustawiło się kilkanaście osób, które pilnowały świątyni i wejścia do niej. Nie doszło jednak do konfrontacji z protestującymi.

Protest przebiegał spokojnie. Nie obyło się jednak bez incydentu. Podczas przejścia ulicą Hallera protestujący zostali obrzuceni jajkami.

Zobacz także

Komentarze (162)    dodaj komentarz »

 • Odpowiedzialny

  Zgadzam się w 100%....durny naród sam się wykonczy

 • Xyz

  OMG Ile to trzeba było śniegu zjeść żeby takiego bałwana urodzić

 • rudzianin

  a ja jestem za NIEZABIJANIEM dzieci

 • Genonefa Pigwa

  Czemu z moich podatków ma być finansowany taki zabieg niech robią to prywatnie. Jeśli jest zagrożenie życia matki to Ok ale ja idąc do dentysty muszę płacić choć składki mam odprowadzone.

 • Wb

  Gonić lewactwo ze Śląska

 • Gorol

  HURRA IDZIEMY BRONIĆ MACICY LUBNAUER HURRA

 • lola

  Dobrze żeś sie podpisoł bo gupota wyłazi ci z gumioków.

 • Życzliwy

  Wyszla Rudzka patola na ulicę. Po raz polecam Wam zobaczyć film https://youtu.be/M9nae58k31YTo trwa 50min więc dla co drugiej osoby z takiego protestu to dużo za dużo bo dla Was liczy się tylko krótka i szybka treść bez użycia szarych komórek.Przykro mi, że w kraju w którym żyje jest tyle ludzi którzy nie potrafią samodzielnie myśleć. Serio tak ciężko wam pojąć, że został Wam zarzucony haczyk na który daliście się złapać?!!!Nie wciskajcie kitów, że na tych protestach nie ma DZIECI, bo poruszam się po całym naszym województwie i przeraża mnie widok 15-latek z banerami ***ac tego a tamtego. Nie jestem zagorzałym katolikiem, nie chodzę do kościoła ale nie jest to powód bym zgadzał się na demolke miejsc dla nich "świętych". I tak właśnie wygląda ta wasza tolerancja, orędownicy od siedmiu boleści.Chcialbym tylko przypomnieć, że jeżeli nie chcesz dzieciaka to możesz go ZAWSZE ODDAĆ, nie musisz zabijać

 • K.L.

  Nie podpisuj się cudzym nickiem.Wymyśl własny,a może Twój rozum tego nie ogarnia.

 • Karla

  Jestem za protestem bo każdy ma prawo decydować o swoim życiu, sama mam chorego syna i wiem na własnej skórze jaka to ciężka praca, jestem pozostawiona sama sobie bez jakiejkolwiek pomocy bo państwo nie pomoże a ludzie to samo bo wola wytykać palcami nie znając sytuacji, ojciec dziecka tak samo się nie interesuje.11 lat jestem uziemiona bo przez 24h dziecko potrzebuje opieki,nie wiem co to jest kino, nie wiem co to jest odpoczynek, nie mogę nawet zachorować bo wtedy dziecko zostanie samo i co pomoże mi wtedy ksiadz, polityk czy ludzie którzy mnie wytykają palcami bo mam chore dziecko

 • Odpowiedzialny

  Przecież 11 lat temu można było podjąć się aborcji..... Więc po co Pani rodziła swoje dziecko? Bo ja już nie rozumie Pani toku myślenia.... To mogła Pani to zrobić a nie wychodzić na manifestacje.... Zarazić siebie a potem innych.... Gdzie tu odpowiedzialność?

 • Halembiok

  Czy dla wygody jednego życia można zabić drugie ? Proste pytanie. Z jednej strony mamy miłość i życie drugiej rozpusta, nienawiść i śmierć: wybieraj żeby nie było wątpliwości jak staniesz przed Bogiem gdzie byłeś wtedy... Tyle w temacie.

 • Truda

  Ja przed twoim bogiem nie stanę bo w niego nie wierzę. Nie strasz bajkami z mchu i paproci.

 • Obywatel

  Dokladnie tak i oskarżyciel będzie czekał do końca i przed Bogiem będzie nas oskarżał Patrzcie jak się wściekł jak zabiera mu się możliwość ściągania łudzi do piekła. Cała tęczowa zaraza wyszła na ulice i ja się pytam po co skoro i tak nie mogą się pomnażać. Ludzie brońcie wiary brońcie życia, brońcie Chrystusa, bo w każdym usuniętym dziecku ON jest. Co się z tym światem dzieje.

 • Dorota

  te palanty co byli za nienoszeniem masek niech zdychają, popieram kobiety bo walczą o słuszna sprawę , rzad i koscił chce skłócic naród, odwrocić uwage od pandemi

 • ewald

  To niesamowite jak płytkie jest myślenie (a właściwie jego brak) "postępowych kobiet". Ciąża oznacza nowe ciało w waszym ciele. Nie mieliście biologii w podstawówce??? One nie strajkują o ten jeden zapis w ustawie lecz o całkowicie legalną aborcję na życzenie. Oczywiście, macie prawo wyboru w używaniu lub nie, środków antykoncepcyjnych.

 • zigfrid

  Jakoś tydzień temu nie strajkowały więc nie pleć bzdur księżulku.

 • Tere

  Jak kaczor wyśle uzbrojone wojska na ulicę to będzie dopiero rozpierducha. Tam też pracują kobiety :)

 • EWA

  Kaczka mówi że strajk kobiet spowoduje śmierć ludzi a my KOBIETY TO NIE LUDZIE nasze ciało nasza sprawa a Kaczyński i Kościół nie ma prawa o nad decydować. Kaczyńskiego bym dała do celi i żeby go zgwałcili żeby wiedział co to znaczy a księży pedofili tak samo i ciekawe czy dalej by tak rzadzili

 • nick-mick

  Na Hallera obrzucono ich jajkami? Czyżby gliniarze? :) :)

1234567

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.