Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet! [ZDJĘCIA I WIDEO]

 • Dodano: 2020-10-27 20:30, aktualizacja: 2020-10-27 22:49

W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. To odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w kraju. Rudzianie spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu.

Wtorek jest kolejnym dniem, kiedy w całej Polsce odbywają się protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Manifestacje rozpoczęły się po tym, jak w czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczną z ustawą zasadniczą zgodę na przerywanie ciąży w przypadku stwierdzenia poważnych wad genetycznych albo uszkodzeń płodu.

Dzisiaj w Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. Rudzianki, ale także ich mężowie, partnerzy, bracia czy koledzy, dołączyli do protestu. Protestujący spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu. Później demonstranci zablokowali ruch i przeszli m.in. ulicami Niedurnego, Czarnoleśną, Hallera, 1 Maja czy Obrońców Westerplatte. Manifestującym towarzyszyła policja, ale ograniczała się ona jedynie do zabezpieczenia trasy przemarszu strajkujących i dbania o ich bezpieczeństwo.

- Sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć w ostatnich dniach, jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności społecznej. Jako mama dwóch dziewczynek jestem głęboko zaniepokojona naruszeniem ładu społecznego, który zapewniał tzw. kompromis aborcyjny. Dlatego postanowiłam wziąć udział w dzisiejszym proteście - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.

Zebrani skandowali mniej lub bardziej niecenzuralne hasła. Wielu przyniosło też transparenty. "Piekło kobiet"; "Martwa rodzić dzieci nie będę"; "Pogrzeb praw kobiet"; "To jest wojna"; "Dość ciosów poniżej pasa"; "Kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje"; "Rząd na bruk"; "Kobieta też człowiek" - to tylko niektóre z haseł, jakie na nich umieszczono.

Pod kościołem pw. św. Pawła Apostoła ustawiło się kilkanaście osób, które pilnowały świątyni i wejścia do niej. Nie doszło jednak do konfrontacji z protestującymi.

Protest przebiegał spokojnie. Nie obyło się jednak bez incydentu. Podczas przejścia ulicą Hallera protestujący zostali obrzuceni jajkami.

Zobacz także

Komentarze (162)    dodaj komentarz »

 • Xxx

  Tu nie o aborcję chodzi, zawsze była w tym kraju grupa tych co po prostu „nie nawidzą kaczora”, ale nigdy nie potrafili powiedzieć za co, bo „niski, bo wyraz twarzy nie taki” - to są ich argumenty. Co miesiąc pobierają za to z MOPSów 500+ i wtedy im nie przeszkadza. Oni by wyszli drzeć mordy pod każdym pretekstem, byle móc trochę pokrzyczeć wulgaryzmów na PIS i kaczora. Stawiam, że 99% ludzi tam nawet nie wie jaka jest funkcja trybunału konstytucyjnego, nie wie za czym protestuje czy przeciwko czemu, chcą po prostu się powydzierać, bo nie nawidzą rządu i taka prawda. Czysta nienawiść dla samej nienawiści.

 • boluś

  Rozumia protest i popierom' ale wcionganie do tego dzieciarni i nauka tak rozumianyj 'kultury politycznej' rodem z Warszawki to gańba dlo MIASTA. Wstyd p. kQSZUTSKA ! Rozumia pani aspiracje do piyrszego koryta w mieście a moge nawet wyżyj 'ale myśla co dość już "BLONDYNEK" I "BLONDYNÓW" przi korytach I TRZA TYN CHLEW WRESZCIE POSPRZĄTAĆ.

 • Benia

  Brak słów kobiety walczące o swoje prawa z łaciną na ustach i rodzice z małymi dziećmi? czego się tam miały nauczyć, większa część tych przekleństw nauczyła się już w łonie matki pogratulować!!!

 • Sid

  Boluś ty nie czytasz , nie słuchasz i nie patrzysz ze zrozumieniem

 • Potas

  Zapomniali o zabojczych kopertach oraz organizacji wyborów 10 maja, których się tak bardzo przeciwstawiali. Wtedy bali się epidemii teraz o niej zapomnieli.

 • rychu

  raczej bali się oszustwa

 • Pio

  Kto takie bzdury pisze "Rudzianie" tam były samochody nawet z Częstochowy , przyjeżdżali całymi autobusami.Nie wspomnę o średniej wieku, dziewczynki po 12/13 lat ! Gdzie rodzice ?

 • Krystyna

  Rodzice też byli na proteście i BARDZO DOBRZE ,czego Jaś się nauczy to Jan będzie umiał,,, tak trzymać najgorsza jest bierność i ,kiedy plują nam w twarz .Dziękuję wszystkim za przybycie i ORGANIZATOROM - BRAWO

 • kwiatowe

  Te dziewczynki za pare lat beda matkami i chcialy by miec wybor.

 • Noelka

  Tablice rejestracyjne nie definiują miejsca zamieszkania.Jesteś niedoinformowany.Brawo Rudzianie,bez względu na wiek.

 • Max

  Hehe! Aleś ty Uczona!

 • Ja

  Co ty pierdzisz! Siej zamęt twój bóg cie rozliczy z tego.

 • An-ka

  Ta - może jeszcze 6 latki z Łodzi? Kto był, ten wie, bo sam widział. A w oknach tez nie stali mieszkańcy tylko podstawione przedszkolaki z Ustki?

 • Marta

  Całym sercem jestem z Wami, Kobiety! Musimy mieć prawo wyboru!

 • Obywatel

  Idź na zakupy i tam sobie wybieraj , czerwona czy zielona sukienka. Morderstwo to morderstwo . Gdzie wasz rozum.

 • ewald

  poparzcie na zdjęcia, przecież to idzie młodość. stary pisowski tetryk przecież tej fali nie zatrzyma.

 • Bolo

  Lewica do władzy !!!!! kościoły jak w Francji spalić , wprowadzić eutamazję , małżeństwa gejowskie z adopcją dzieci , aborcja z refundacją,sprzedać wszystko co jeszcze POLSKIE Ruskim i Gebelsom . Będzie taki fajnie EWROPEJSKO Tego chcecie tepe dzidy ?

 • elo

  Lol, chcę wszystkiego co zaproponowałeś, więc TAK, CHCEMY TEGO!!

 • S.J.

  Post zgłoszony na Policję i do prokuratury

 • R.

  Jeśli tylko tyle rozumiesz z tego co się dzieje, to współczuję.

12345678

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.