Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet! [ZDJĘCIA I WIDEO]

 • Dodano: 2020-10-27 20:30, aktualizacja: 2020-10-27 22:49

W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. To odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w kraju. Rudzianie spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu.

Wtorek jest kolejnym dniem, kiedy w całej Polsce odbywają się protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Manifestacje rozpoczęły się po tym, jak w czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczną z ustawą zasadniczą zgodę na przerywanie ciąży w przypadku stwierdzenia poważnych wad genetycznych albo uszkodzeń płodu.

Dzisiaj w Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. Rudzianki, ale także ich mężowie, partnerzy, bracia czy koledzy, dołączyli do protestu. Protestujący spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu. Później demonstranci zablokowali ruch i przeszli m.in. ulicami Niedurnego, Czarnoleśną, Hallera, 1 Maja czy Obrońców Westerplatte. Manifestującym towarzyszyła policja, ale ograniczała się ona jedynie do zabezpieczenia trasy przemarszu strajkujących i dbania o ich bezpieczeństwo.

- Sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć w ostatnich dniach, jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności społecznej. Jako mama dwóch dziewczynek jestem głęboko zaniepokojona naruszeniem ładu społecznego, który zapewniał tzw. kompromis aborcyjny. Dlatego postanowiłam wziąć udział w dzisiejszym proteście - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.

Zebrani skandowali mniej lub bardziej niecenzuralne hasła. Wielu przyniosło też transparenty. "Piekło kobiet"; "Martwa rodzić dzieci nie będę"; "Pogrzeb praw kobiet"; "To jest wojna"; "Dość ciosów poniżej pasa"; "Kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje"; "Rząd na bruk"; "Kobieta też człowiek" - to tylko niektóre z haseł, jakie na nich umieszczono.

Pod kościołem pw. św. Pawła Apostoła ustawiło się kilkanaście osób, które pilnowały świątyni i wejścia do niej. Nie doszło jednak do konfrontacji z protestującymi.

Protest przebiegał spokojnie. Nie obyło się jednak bez incydentu. Podczas przejścia ulicą Hallera protestujący zostali obrzuceni jajkami.

Zobacz także

Komentarze (162)    dodaj komentarz »

 • ewald

  Nie zawsze przed "a" stawia się przecinek.

 • zgroza

  Lafiryndy górą ,puszczą świat z dymem.

 • MW

  Lafiryndy? Hm..., odsyłam do książki (lub serialu) "Opowieść podręcznej". Kto czytał / oglądał, wie o czym mówię - więcej nie trzeba pisać.

 • Truda

  Fajnie, że się przedstawiłeś, Lafiryndzie, Truda jestem.

 • Pracownik październikowy

  Tak nazywasz swoją matkę, córkę, żonę? Współczuje kobietom w twojej rodzinie.

  • Pracownik październikowy
   2020-10-29 08:45
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • zgroza

  W mojej rodzinie nie ma lafiryndy ,tylko kościelne myszki.

 • Pracownik październikowy

  Podejrzewam, że jesteś raczej samotnym lub opuszczonym przegrywem, który wyładowuje swoją frustrację i niepowodzenia życiowe na kobietach, ot taki incel.

  • Pracownik październikowy
   2020-10-30 08:49
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • as

  Trzeba bylo myslec na wyborach, poniekad macie na swoje pincetplusy i pamietajcie kaczor juz wladzy nie odda, po trupach do celu.

 • Dumna z Rudy

  Jestem bardzo dumna z mojego miasta i jego mieszkańców. Girls just wanna have CHOICE!

 • K.S

  W pełni popieram protesty! Każda kobieta powinna decydować o sobie sama. W jakim celu próbujemy ingerować w istniejące prawo? Mamy w Polsce ok. 9 mln kobiet w wieku rozrodczym, w 2019 roku dokonano około 1100 aborcji. Ile z tego z powodu gwałtu? Próbujemy ograniczyć tą liczbę? Jeśli ktoś z powodu wiary, sumienia itp. nie chce dokonać aborcji, to jego decyzja i tego nie neguje, ale niech nikt nie ogranicza praw wyboru i decydowania o sobie. Czy każdy jest w stanie zająć się silnie upośledzonym, leżącym, nie reagującym na nic dzieckiem? Wierze, że są tacy ludzie, ale nieliczni.

 • Obywatel

  Bo takie matki potrzebują wsparcia a nie możliwości zabijania , po takim czynie ich własne sumienie je zabije , ale o tym się nie mówi. Bawić się i kupować to jest motto dzisiejszego świata a gdzie wiara , życie, miłość i szacunek. Gdzie są wartości naszych przodków. Ten świat oszalał.

 • Truda

  Obywatelu, weź przestań sie martwić o czyjeś sumienia, zajmij się swoim.

 • Uja

  Brakuje oddziału ZOMO

 • Jot 23

  Większość tych dziewczynek głosowało na PiS nawet o tym nie wiedząc bo to głos sumienia im kazał głosować na wiosnę cholownie i inne bosaki przyczyniając się do wygranej pisu przecież platfusy jadły osmiorniczki, fuj.

 • Obywatel

  Według mnie od pierwszego momentu jak zabije serce , to jest życie. Serce to pierwszy organ plodu . To mówi mi wszystko . Każda matka i ojciec to wie bo widzieli i słyszeli na USG jak serce bije. To jest serce prawdziwego czlowieka i nie ważne czy mierzymy go w milimetrach czy w centymetrach. Jak można dzisiaj domagać się prawa do zabijania własnego dziecka . Prawdziwa matka kocha swoje dziecko najbardziej na świecie i to jest obojętne czy chore czy zdrowe, choć te chore zazwyczj otrzymują wiecej milosci i troski niż zdrowe . I chyba dlatego chce się je zabijać. Bo miłość w dzisiejszym świecie jest na wymarciu.Przez tysiące lat matki dawały sobie radę z chrymi dziećmi a w dobie dobrobytu i wysoko rozwiniętej cywilizacji już nie.Przeraża mnie to co widzę na ulicach. Hitler też pozbywał się podludzi , dziś mamy chyba ciąg dalszy. I jak widzimy poszanowania do świętości i wiary też brak . Gołym okiem widać kto za tym stoi.

 • Truda

  A według mnie jest inaczej.

 • qpa

  Mózg jest podstawowym organem jaki czyni człowieka. Serce to tylko pompa. Nawet w szpitalu, np po wypadku, jak mózg umrze to człowieka dorosłego odłączają od aparatury, choć przecież pompka nadal pompuje. Serce można zastąpić sztucznym urządzeniem a mózgu się nie da.

 • Obywatel

  A czy po odłączeniu serca mózg podtrzyma życie? Dziś widzimy co się dzieje na ulicach , ludzi z mózgiem ale bez serca , puste , materialistyczne mumie dogadzające swoim żądzom .Księża to inny przykry temat , dziś widzimy skutki odrzucenia wiary przez ludzi , gdzie księża w wielkim stopniu się do tego przyczynili . Dlaczego ? Bo zły uderzając w księdze poczęte wiecej dusz niż gdyby zają się jedną świecką osobą.

 • Obywatel

  Uderzając w księdza pociąga wiecej dusz * miało być

 • luka

  Za 2 tygodnie dopadnie was corona oby jak najwięcej na niego padło tego bydła

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.