Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wiceprezydent Rudy Śląskiej ponownie oddał osocze dla chorych

 • Dodano: 2020-11-13 09:30

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, który we wrześniu przeszedł infekcję koronawirusem, wczoraj ponownie oddał osocze dla chorych. To ważne, bo pandemia jest w ofensywie, a chorych przybywa w szybkim tempie. Nie każdy z tej batalii może wyjść zwycięsko, dlatego tak ważne jest, aby wspomagać osoby o słabszej odporności. 

- Kolejna dawka osocza oddana. Kilka dni temu otrzymałem informację, że ilość przeciwciał w moim osoczu jest bardzo dobra, na poziomie 700. Zaproszono mnie na drugie pobranie. Oczywiście zaproszenie przyjąłem. W centrum jest bardzo dużo ozdrowieńców oddających osocze. Cieszę się, że mogę pomóc kolejnym trzem osobom, ciężko "przechodzącym" zakażenie koronawirusem. Za tydzień w piątek trzecie podejście - napisał Krzysztof Mejer.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Jeden ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze (3x600 ml), może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku na COVID-19 (9x200 ml). Chorzy na COVID-19 otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca. 

Dzięki wiceprezydentowi Rudy Śląskiej osocze trafi do potrzebujących, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Dlatego lekarze zachęcają ozdrowieńców do dzielenia się swoim osoczem. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat kuracji osoczem.


Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-60 lat:

 • po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanego metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu,
   
 • po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze muszą ponadto spełniać wymagania takie jak inni dawcy krwi. Listę przeciwskazań do oddawania krwi znaleźć można na stronie: https://rckik-katowice.pl/przeciwwskazania.


Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.


Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.


Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.


Co zrobić, aby oddać osocze?

Wystarczy skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, które uruchomiło dla ozdrowieńców specjalne numery telefonów dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 14.30:

 • 726 227 229,
 • 607 619 718,
 • 607 678 519,
 • 32 208 74 19.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Więcej informacji na stronie internetowej ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie” www.twojakrew.pl/ozdrowiency

Komentarze (39)    dodaj »

 • ff2

  byle by to osocze kiedyś nie trafiło do bolusia bo taki nie zasługuje na zadne leki

 • patriota

  boluś, bolek i inne odmiany kojarzą mi sie ze zdrajcą, agentem, ojj mogła cie macocha do gulika wciepnąc po urodzeniu zamias karmic darmozjada :D:D

 • boluś

  Chyba pa "idiota"zdrajców i BOLKÓW szukej u sie, a parchatego pyska mnom niy wyciyrej zasrańcu

 • Roman

  do bolusia : Jorguś poszoł na pastwisko przepiąć twoja staro na kiecie by sie trowy wiecej nażarła

 • boluś

  Te Zigusie,Romusie,i inksze RexY to pijarowe Cioty'podpiynte po Urząd'niyzdotne do Roboty! Pyrsk

 • boluś

  Pijar Romuś 'ciyńko przyjdziesz. Kiej niy kumosz' toś łod rzeczy! Wcześniyj bołś Jorgusiem? Ano wiysz ciyniasy z Halymby , Segietu lebo Poznania niy podskoczom.

 • rr

  a podobno jeden chory Pan pojechał z chorym dzieckiem do szkoły i szkoła była na kwarantannie - może stąd te wyrzuty sumienia pana mejera

 • boluś

  Tylko niy wiym po co te obowiązkowe składki znocy podatki ? Na opłacanie temu podobnych pajaców? Znocy władcuf? Kabarety som tońsze ! I mogesz se wybrać kiery sponsorujesz.

 • boluś

  Uwielbiom gościa' ni ma chyba wiynkszyj [...]y i melepety w tym mieście i w cołkim KOSMOSIE !

 • edek

  SZACUNEK!

 • boluś

  Niy wiym czy to niy paranoja ?ale czy tylko jo po otwarciu deski łod kibla zerkom tworzliwie czy niy pojawi sie tam pomocno dłoń Mejera?

 • ehh

  Ty jedynie potrafisz prostacko i chamsko opluwać innych. Nawet z Chrystusa byś się śmiał że pomaga ludziom.

 • boluś

  No wiysz' te Semickie Religie jakoś do mnie niy trefiajom 'fto kce niych wierzy. Dlo mnie to kaszana

 • ZYT

  Zniżka w PIT

 • boluś

  Jakoś niy kojarza artykułu o piyrszym pobraniu osocza łod Mejera? A szkoda można by jeszcze jedyn wzruszajoncy artykulik wysmażyć o bohaterze"

 • Jorguś

  człowiek godny szacunku, brawo Panie Prezydencie!! prosze nie zwracać uwagio na to bydło które negatywnie komentuje tak szlachetny cel, za niedługo tacy na kolanach przyjda po pomoc do szpitali bo ich covid wczesniej czy poźniej dopadnie a wtedy dał bym im kopa i nie pomagał

 • no to co?

  Na kolanach to pozycja platfusów i ich elektoratu. A bydło to masz w domu.

 • ewald

  Tu chodzi raczej o zacieranie złego wrażenia bo wybory za 3 lata. Wielki bohater bo raz oddał krew.. Na przykład na kopalniach jest mnóstwo dawców krwi którzy latami oddają krew i nikt o tym nie mówi a niektóre media jeszcze podburzają.

 • boluś

  Naszkrykloł Jorguś pocym ruszoł z kopyta na pastwisko'

 • Jano

  Jestem wzruszony, łzy ciekną mi po masce, na szczęście z azbestu

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również