Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wojewoda śląski: "Ruszyły badania przesiewowe górników!"

 • Dodano: 2020-05-08 11:45

Wczoraj (7 maja) ruszyły badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiła największa ilość zakażeń.

- Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dzisiaj przebadanych ma być łącznie 1000 górników - zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

A chodzi o pracowników pięciu kopalń:

 • Jankowice, Murcki-Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej,
 • KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową
 • oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

- Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana (7 maja) w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez  sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19 - objaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Badania przesiewowe to pokłosie ostatniej wizyty głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa w województwie śląskim. Inspektor uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach.

-  Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, dlatego, że to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie, specyfika zakładów pracy. Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie. Jestem tutaj między innymi dlatego, żeby udzielić istotnego wsparcia kadrowego. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań, testowania mieszkańców Śląska - zapewnił minister Pinkas.

6 maja wojewoda Jarosław Wieczorek ponownie odbył wideokonferencje z szefami spółek węglowych oraz z właściwymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi, aby ustalić dokładne lokalizacje dokonywania badań przesiewowych oraz przygotowania pod kątem technicznym całego procesu. W każdym z tych pięciu punktów stoją namioty ustawione bądź to przez państwową straż pożarną, bądź żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 13. Śląskiej Brygady OT.

Koronawirus obecny jest już w zakładach wszystkich spółek, w największej z nich - Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest prawie 400 pracowników, a około 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. W trzech kopalniach PGG z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • Kris

  Tak dalej głosujcie na PIS i całą tą bandę która ma nas w d***e.Zamiast pomocy dają nam RAPUJĄCEGO !? niby prezydenta A.D. ( drugi inicjał do dowolnej interpretacji)Priorytet to wybory Dudusia A. na kolejną kadencję.Co nagle się im oświeciło pod "stropem" jak wygląda praca na kopalni?Są "szole" i łaźnie - zachowaj tam odstęp. A co winne są nasze rodziny, które zarażamy?

 • Jo

  Pozawierać te gruby budzie spokój

 • jo

  Nie wpu[...] wszystkich polskich emigrantów zarobkowych bo to oni to tu przywieźli a mówili że tu już nie wrócą.

 • mick

  A jak ktoś nie ma samochodu, to jak ma wjechać do drive-thru?

 • pesymista

  Dopiero się zaczną lawinowe zachorowania na COVID - 19 wśród górników. Oby nie mieli my sam drugigo ,,Bergamo" :/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.