Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wojewoda śląski: "Ruszyły badania przesiewowe górników!"

 • Dodano: 2020-05-08 11:45

Wczoraj (7 maja) ruszyły badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiła największa ilość zakażeń.

- Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dzisiaj przebadanych ma być łącznie 1000 górników - zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

A chodzi o pracowników pięciu kopalń:

 • Jankowice, Murcki-Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej,
 • KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową
 • oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

- Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana (7 maja) w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez  sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19 - objaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Badania przesiewowe to pokłosie ostatniej wizyty głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa w województwie śląskim. Inspektor uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach.

-  Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, dlatego, że to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie, specyfika zakładów pracy. Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie. Jestem tutaj między innymi dlatego, żeby udzielić istotnego wsparcia kadrowego. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań, testowania mieszkańców Śląska - zapewnił minister Pinkas.

6 maja wojewoda Jarosław Wieczorek ponownie odbył wideokonferencje z szefami spółek węglowych oraz z właściwymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi, aby ustalić dokładne lokalizacje dokonywania badań przesiewowych oraz przygotowania pod kątem technicznym całego procesu. W każdym z tych pięciu punktów stoją namioty ustawione bądź to przez państwową straż pożarną, bądź żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 13. Śląskiej Brygady OT.

Koronawirus obecny jest już w zakładach wszystkich spółek, w największej z nich - Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest prawie 400 pracowników, a około 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. W trzech kopalniach PGG z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Kris

  Tak dalej głosujcie na PIS i całą tą bandę która ma nas w d***e.Zamiast pomocy dają nam RAPUJĄCEGO !? niby prezydenta A.D. ( drugi inicjał do dowolnej interpretacji)Priorytet to wybory Dudusia A. na kolejną kadencję.Co nagle się im oświeciło pod "stropem" jak wygląda praca na kopalni?Są "szole" i łaźnie - zachowaj tam odstęp. A co winne są nasze rodziny, które zarażamy?

 • Jo

  Pozawierać te gruby budzie spokój

 • jo

  Nie wpu[...] wszystkich polskich emigrantów zarobkowych bo to oni to tu przywieźli a mówili że tu już nie wrócą.

 • mick

  A jak ktoś nie ma samochodu, to jak ma wjechać do drive-thru?

 • pesymista

  Dopiero się zaczną lawinowe zachorowania na COVID - 19 wśród górników. Oby nie mieli my sam drugigo ,,Bergamo" :/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również