Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybory prezydenckie 2020: Jak oddać głos w II turze?

  • Dodano: 2020-07-10 13:00

Wybory odbędą się już w tę niedzielę. Dowiedzmy się zatem jak głosować, aby nasz głos był ważny. Oto mini poradnik, który wskaże wam jak skutecznie oddać ważny głos.

Do lokalu wyborczego należy udać się w niedziele 12 lipca w godzinach od 7:00 do 21:00. Aby móc przystąpić do głosowania, należy przedstawić komisji wyborczej ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty bądź prawo jazdy. Dokument posłuży komisji do znalezienia wyborcy w spisie bądź w przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania dopisze go do niego.

Każdy wyborca otrzyma w lokalu kartę do głosowania opatrzoną oryginalną pieczęcią, na której to należy postawić krzyżyk przy jednym z 2 kandydatów biorących udział w drugiej turze wyborów. Według nowelizacji kodeksu wyborczego ze stycznia 2018 za krzyżyk uznajemy "co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki". Jeżeli wyborca postawi krzyżyk przy więcej niż jednym nazwisku bądź nie postawi go wcale - głos będzie nieważny!

Ze względu na pandemie koronawirusa w lokalach wyborczych będzie mgło przebywać mniej osób co może spowodować kolejki do głosowania. Jednak według kodeksu wyborczego każdy, kto przybędzie do lokalu do godziny 21, będzie miał możliwość zagłosowania.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • boluś

    Kolo popraw sie " tak się pisze zaDUDNI

  • Famfary

    12 lipca zadudni cała POLSKA.

  • Anżej

    Byle nie trzeszczało. Bo Trzaski to złe wróżby.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.