Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wycinka drzew wzdłuż ulicy Janasa częścią przebudowy. Mieszkańcy podnoszą alarm

 • Dodano: 2021-07-05 08:00, aktualizacja: 2021-07-28 15:54

Już niedługo rozpocznie się przebudowa ulicy Janasa w Rudzie Śląskiej. Projekt przebudowy budzi jednak wątpliwości w mieszkańcach miasta. Dokonanie rozbudowy wiąże się z wycięciem znacznej ilości drzew. Rudzianie skarżą się, że z miasta masowo znika zieleń.


Długo wyczekiwana przebudowa

Do 14 lipca miasto czeka na oferty oferty w postępowaniu, które wyłoni wykonawcę inwestycji przy ulicy Janasa. Koszty rozbudowy sięgają 7,6 miliona złotych. Planowane jest położenie nowej nawierzchni na jezdni i chodnikach, powstaną parkingi przylegające do jezdni oraz osobny parking przy ulicy Emanuela Smołki. Na miejscu pojawią się także nowe latarnie LED. Najwięcej funduszy zostanie jednak przeznaczonych na rozbudowę infrastruktury podziemnej.


Obawy mieszkańców

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej udostępnił plan, według którego zostanie przeprowadzona przebudowa ulicy Janasa. Mieszkańcy zauważyli, iż wiąże się ona z wycinką drzew, których w Rudzie Śląskiej jest już coraz mniej. Nie są z tego faktu zadowoleni. Wskazują, że w innych miastach ilość zieleni stale się zwiększa – w Rudzie Śląskiej ta tendencja jest odwrotna. Zaznaczają również, że zieleń pomaga nieco wyciszyć miejski zgiełk, a także znacznie upiększa okolicę. 

- Drzewa przynajmniej zasłaniają i wyciszają pociągi które mamy za oknem, nie rozumiem po co parking aż do mostu. Drzew przy ulicy Ligonia i Miarki też nie da się zachować? No bez przesady. Chyba nie wszystkie trzeba wycinać? – skarży się jedna z Rudzianek na grupie facebook'owej "Radzi Rudzie".


Co na to władze?

W sprawie głos zabrał Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, który aktywnie działa w social mediach. Stwierdził, że niestety nie ma możliwości ocalenia drzew, gdyż drogi buduje się, stosując się do określonych zasad, których nie sposób zignorować.

-Dróg nie remontuje się i nie buduje się według "widzimisię" tylko według określonych zasad. Te zmieniły się od czasu, kiedy zasadzono tam drzewa. Przykro mi, ale to nie my ustalamy te przepisy... nie da się tych drzew ocalić – pisze Krzysztof Mejer, odnosząc się do skarg mieszkańców.

Z planem przebudowy ulicy Janasa można zapoznać się TUTAJ.

Komentarze (34)    dodaj »

 • ewa

  Zdewastowana przez urząd ulica Porębska ( obok cmentarza) powycinali stare dające cień drzewa, posadzili nowe to fakt ,ale cóż z tego że wszystkie uschły.

 • Ruda

  Ruda Śląska tonie w zieleni i z tym nie ma co w ogóle dyskutować.Jak sobie wyobrażacie przeprowadzanie niektórych inwestycji bez wycinki drzew.Ważne by zawsze przy takich wycinkach nasadzić nowe drzewka.I z tego co wiem jest to praktykowane.Rozejrzyjcie się po całym mieście czy faktycznie odczuwamy u nas brak zieleni.Nie szukajcie problemów gdzie ich nie ma.Cieszmy się,że ul.Janasa zmieni korzystnie swój wygląd,a drzewka tam zostaną posadzone.

 • fajerberga

  Sztandarowym przykładem zieleni miejskiej jest plac przed UM :-) tam jest tyle drzew i i zieleni wszelakiej, że od nadmiaru tlenu przez tę zieleń produkowanego może się człowiekowi zakręcić w głowie,,,

 • kwiatowe

  Tam nic nie zostanie posadzone, w tym problem.

 • ihy

  Mam nadzieje, że się mylisz. Oby...

 • Bud

  Ebie się komuś w cabanie oj Ebie.Kasa wam nie zastąpi płuc w przyszłości!

 • Grażyna D

  I bardzo dobrze że wycinają

 • Ruda

  To jak przebudować i poszerzyć ulicę? Zostawić drzewa na środku? Albo nic nie robić...i też będzie źle. Nie dogodzisz...

 • kwiatowe

  Vicek Mejer zatwierdzil dwupasmowa szeroka na 5m droge i 2.5m parkingi na lokalnej malo uczeszczanej ulicy i teraz nie wie co powiedziec. Nie zauwazyl, ze zostana tylka dwa drzewa xD A tak na serio, to wspolczuje mieszkancom...

 • Hanuś

  Dobrze, cza ciąć te badyle

 • n4u

  eksperci od betonowania wszystkiego jak leci - nie pierwszy i nie ostatni raz ...

 • boluś

  Trza wyciąć debili kierzy przy okazji remontów, inwestycji? czy rewitalizacji? wycinajom syćko co sie do w mieście. Nasadzenia som robione na głupa ' drzewka z obciętymi korzeniami 'niepodlewane schną " Ale rośnie powierzchnia zabetonowana i zaasfaltowana.

 • qpa

  Wszystkie media i organizacje w całej Polsce trąbią non stop o betonozie i że miasta powinny pielęgnować zieleń byśmy się nie ugotowali a Ruda dalej wycina co się da.

 • fajerberga

  I to wszystko z frazesami o ekologii i ochronie przyrody na ustach... :-)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również