Wiadomości z Rudy Śląskiej

XV Jubileuszowe Spotkania Górskie "Lawiny 2021"

  • Dodano: 2021-11-12 09:30

19, 20 i 21 listopada 2021 (piątek - sobota-niedziela) - XV Spotkania Górskie "Lawiny 2021"  w MCK Ruda Śląska.

"Lawiny" - program

Poniżej program jubileuszowej, XV edycji festiwalu. Jak informuje zarząd, z przyczyn sytuacji, jaka panuje na całym świecie, format przebiegu wydarzenia może ulec zmianie.

 
Szczegóły na profilu: www.facebook.com/SpotkaniaGorskieLawiny oraz na plakacie.

Historia "Lawin"

Pierwsze „Lawiny” odbyły się w Rudzie Śląskiej jesienią 2006 roku. Kilka miesięcy wcześniej pomysł na zorganizowanie takiej imprezy narodził się w Rudzkim Stowarzyszeniu Inicjatyw Niebanalnych In-nI, grupie niepoprawnych animatorów kultury, którzy mieli już na koncie reaktywację w mieście Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz stworzenie Festiwalu Twórczości Celtyckiej.

Z początku „Lawiny” miały być skromnym przedsięwzięciem – ot, zwykłym pokazem paru filmów w gronie miłośników górskiej włóczęgi. Szybko się okazało, że organizatorzy nie docenili potęgi żywiołu. Festiwal z roku na roku stawał się coraz większy i zyskiwał sobie coraz większą liczbę fanów zarówno na terenie Rudy Śląskiej, jak i całej aglomeracji Śląska i Zagłębia.

Dziś „Lawiny” to trzydniowa impreza, podczas której jest miejsce na pokazy filmów o tematyce górskiej (jako pierwsi w Polsce zaprezentowaliśmy dokument „Master of Stone VI), opowieści i prezentacje z gór całego świata, konkurs fotograficzny, warsztaty wspinaczkowe, koncerty autentycznych góralskich kapel i zespołów wykonujących poezję śpiewaną.

Gośćmi byli nestorzy polskiego himalaizmu - Artur Hajzer i Krzysztof Wielicki - a także alpiniści młodego pokolenia: Artur Małek, pierwszy zimowy zdobywca Broad Peaku oraz Aleksandra Dzik, mającą na koncie m.in. tytuł „Śnieżnej Pantery” za zdobycie wszystkich 7000-tysięczników byłego ZSRR. Wystąpiła u nas grupa „U studni”, a także „Wołosi i Lasoniowie” – laureat festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2011.

Festiwal to także, a może przede wszystkim, okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i układania planów na przyszłość dla pasjonatów wszelkich form górskiej aktywności.


Organizator:
Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-ni

Wstęp wolny


Źródło: MCK Ruda Śląska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również