RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami spotkanie informacyjne w ramach Programu "Czyste powietrze"

 • Dodano: 2021-08-12 13:15

W dniu 10 sierpnia 2021 roku w Dziennym Domu „Senior – WIGOR” w Rudzie Śląskiej odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane dla mieszkańców naszego Miasta w ramach Programu „Czyste powietrze”.

Spotkanie składało się z dwóch części

W pierwszej została wyświetlona prezentacja informująca o zasadach Programu:

 • jaki jest cel programu,
 • do kogo jest skierowany
 • oraz z jakiej formy dofinansowania można skorzystać.

Na drugą część spotkania zaplanowano panel dyskusyjny, podczas którego mieszkańcy naszego Miasta mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz wątpliwości. Aktywność mieszkańców oraz ilość zadanych pytań z przestrzeni możliwości uzyskania dofinansowania w ramach programu wskazują na duże zainteresowanie, oraz chęć skorzystania z dofinansowania w celu poprawy jakości powietrza.

Punkt informacyjny w ramach Programu "Czyste Powietrze" w Rudzie Śląskiej

MOPS przypomina, że w ramach podpisanego w dniu 12 lipca 2021 roku porozumienia o przystąpieniu Miasta do Programu „Czyste powietrze” otwarty został Punkt konsultacyjno-informacyjny, z którego mieszkańcy mogą korzystać od poniedziałku do czwartku w wyznaczonych godzinach urzędowania. Pracownicy obsługujący punkt służą pomocą w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu.

Ruda Śląska. Za nami spotkanie informacyjne w ramach Programu / fot. MOPS Ruda Śląska

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • boluś

  ŚLĄSKIE jako jedyne województwo wprowadziło nakaz wymiany kotłów na całym obszarze ! Ciekawe kto wziął w łapę od producentów kotłów i ILE ? I czy takie same obostrzenia zostaną wprowadzone w firmach które obecnie solidnie "poprawiają" klimat na Śląsku. Kiedy nakaz wycofania aut na ropa ,spalinioków powyżej 10lat? itd.

 • Dlaczego tak?

  Dla mnie osobiście najbardziej irytujący w ustawie Czyste powietrze jest wymóg, że w pierwszej kolejności należy posiadać już zainstalowany kocioł 5 klasy na paliwo stałe /np ekogroszek, pellet/, lub wystąpić o dofinansowanie do jego zainstalowania, a dopiero po jego zainstalowaniu jest ten fakt podstawą do wystąpienia w dalszej kolejności o dofinansowanie termomodernizacji domu w którym mieszkamy, a polegającej np na dociepleniu ścian zewnętrznych, dachu, wymianie okien /drzwi/. Dla zwykłego zjadacza chleba który np w pierwszej kolejności zakupi/bo musi/ więc kocioł 5 klasy np o mocy 20 kW żeby tą mocą ogrzać słabo lub wcale nieocieplony dom, a dopiero później / co jest intencją tej ustawy/ w skali kolejnych lat ciułania kasy dla przeprowadzenia w/w termomodernizacji, doprowadzi do sytuacji, że okaże się iż ten kocioł / 20kW/ okaże się przewymiarowany, czyli za duży i wystarczy mu teraz po dociepleniu kocioł 10 kW. Więc gdzie sens i logika całego przedsięwzięcia pt czyste powietrze, gdzie moim zdaniem pomylona jest wymuszona kolejność działań prowadzących do modernizacji ogrzewania prywatnych domów. Ponadto różnica kotłów 4i5 klasy np na ekogroszek/z podajnikiem/ polega na tym że kocioł 4 klasy posiada tzw ruszt awaryjny, zaś 5 klasy go nie posiada. Przecież nie poto się kupiło kocioł 4 klasy że na tym ruszcie palić/ręcznie/, tylko w trybie automatycznym jak w tym 5 klasy, ale posiadacz takiego kotła /4klasy/ z automatu pozbawiony jest możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Pozdrawiam więc wszystkich twórców tego programu i życzę dobrego samopoczucia na codzień.

 • :)

  Jak Miasto wybuduje spalarnię ODPADÓW POOCZYSZCZALNIANYCH a ciężarówki zaczną zwozić syf z oczyszczalni to dopiero będziemy mieć czyste powietrze.

 • boluś

  Już szworty rok rokbiom ludzi w cepa. Szkrylnołch bych dosadniej ale cenzurujom!

 • The truth

  Gra niewarta świeczki . Zmiana warunków po złożeniu wniosku bez informacji. Oczywiście info w momencie zwrotu. Nie ma sensu się starać.

 • Lukas

  A ten smród na bykowinie nie do wytrzymania

 • ja

  Pozdrawiam z Karmańskiego tu to jest dopiero perfumeria smrody z asfaltowni, pszoka, zakładów mięsnych , no i oczywiście z pre- zero jeszcze spalarnia otworzą i niedługo ci co kupowali apartamenty będą s........ć. Władza będzie miała miejsce na magazyny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.