Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Zakręt mistrzów" w Rudzie Śląskiej: Fotoradar podzielił kierowców

 • Dodano: 2021-09-24 14:15, aktualizacja: 2021-09-24 17:57

"Zakręt Mistrzów" na DTŚ to już legendarne miejsce w Rudzie Śląskiej. Nie ma tygodnia, żeby nie doszło tam do wypadku, bądź kolizji. Wielu kierowców gubi brawura, zbyt szybka jazda i brak ostrożności. To „czarny punkt” na mapie miasta. Władze gminy postanowiły postawić tam fotoradar. 

Negocjacje trwały od 2017 roku

Dzięki kamerom monitoringu możemy na bieżąco podglądać, jak wygląda sytuacja na tzw. rudzkim „zakręcie mistrzów”. Dane wskazują, że kierowcy pędzący tam grubo ponad 100 km/h i często wypadają z lekko skręcającej trasy. Gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające, robi się tam naprawdę groźnie. W 2017 roku pobity został w tym miejscu niechlubny rekord - w ciągu jednego deszczowego dnia doszło tam bowiem do 16 stłuczek.

- W 2020 roku na DTŚ nasi policjanci obsłużyli 47 zdarzeń drogowych, z których 46 było kolizjami i 1 wypadkiem. Zdajemy sobie sprawę, że kolizji było więcej, ponieważ część z nich szczególnie tych gdzie nie było dużych strat w pojeździe, nie została zgłoszona, a kierowca odjechał z miejsca. Z tych 47 zdarzeń 24 miały miejsce na odcinku w kierunku Katowic gdzie jest ograniczenie prędkości do 80 km/h – mówił nam w lutym asp. szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

Odcinkiem tym zarządza rudzki samorząd. Pod koniec kwietnia 2019 roku na tym odcinku Drogowej Trasy Średnicowej stanął pierwszy na DTŚ "Czarny punkt". Tablica ustawiono po interpelacji radnych. Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego uznała to rozwiązanie za zasadne. Znak ma ostrzegać kierowców przed niebezpiecznym wirażem.

Radar rozwiąże problem?

Fotoradar to rozwiązanie, które może rozwiązać problem rudzkiego „trójkąta bermudzkiego”. Wielu kolizji, do których tam dochodzi, udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy wchodzili w zakręt z mniejszą prędkością. Czy urządzenie i wizja mandatu zmienią ich zachowanie? Jest taka szansa.

Przypomnijmy, że władze miasta chciały postawić w tym miejscu fotoradar już w 2017 roku, jednakże Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie dysponował wtedy takim sprzętem, ani finansami. Rok później o to samo wnioskował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Bezskutecznie.

- W ostatnich latach występowaliśmy do Głównej Inspekcji Transportu Drogowego z wnioskiem o postawienie fotoradaru w tym miejscu. Odpisywali nam, że wniosek jest zasadny, a liczba zdarzeń drogowych wskazuje, że trzeba taki fotoradar postawić, ale ze względu na brak środków finansowych nie są w stanie podać dokładnej daty, kiedy mogłoby to nastąpić – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Dodał też, że przez ostatnie dwa lata stosowne pisma krążyły między rudzkim magistratem a Inspekcji Transportu Drogowego. 

- W końcu wpadliśmy na pomysł, że poszukamy pieniędzy w naszym budżecie, choć w obecnych czasach to bardzo trudne, i sami kupimy fotoradar. W czasie wakacji wysłaliśmy pismo do Inspekcji Transportu Drogowego z pytaniem, czy to im odpowiada. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź. W tej sytuacji przystąpiliśmy do szukania funduszy na ten cel. Mieliśmy oszczędności związane z wykupem nieruchomości pod inwestycje drogowe. Wczoraj na sesji Rady Miasta wnioskowaliśmy o przesunięcie środków na zakup tego fotoradaru – wyjaśnia wiceprezydent Mejer.

Uchwała została przegłosowana przez radnych, którzy zaaprobowali takie rozwiązanie. Dzięki temu na początku tygodnia zostanie ogłoszony przetarg. 

- Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, to fotoradar powstanie jeszcze w tym roku – podkreśla Krzysztof Mejer.

Fotoradar, a może jednak lepszy remont DTŚ?

Internauci są podzieleni. Wielu uważa, że ustawienie fotoradaru to błąd, inwestycja jest niepotrzebna, a ustawiony będzie po to, aby kierowcy otrzymywali mandaty. 

- Problem polega na tym, że kierowcy nie przestrzegają przepisów. Panuje u nas przyzwolenie na łamanie przepisów prawa ruchu drogowego. Kiedy próbujemy wymusić ich przestrzeganie, pojawia się grupa ludzi, która to krytykuje, mówiąc, że chcemy napychać sobie kieszenie mandatami, które będziemy wystawiać. Miasto nie będzie miało z tego żadnych dochodów. Nie było to naszym celem. Naszym celem jest bezpieczeństwo kierowców poruszających się DTŚką. Uważam, że fotoradar to dobre rozwiązanie. Myślę, że będziemy zadowoleni z tej decyzji i, że skończą się szarże niektórych kierowców, a odcinek stanie się bezpieczny – podkreśla wiceprezydent.

Nie można jednak zapominać o tym, że wszelkie wpływy z pracy fotoradaru trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, a nie do miejskiej kasy.

Gdzie ulokować radar? 

Internauci wskazują, że to kolejny niebezpieczny element na drodze. 

- Ustawienie wideoradaru konsultowaliśmy z Inspekcją Transportu Drogowego i z policją. Byliśmy na miejscu, oglądaliśmy. Sumujemy doświadczenia z wszystkich kolizji drogowych, które miały tam miejsce. Rozważaliśmy też ustawienie radaru na środku, między pasami, żeby móc go także skierować na drugi pas prowadzący w stronę Katowic, ale Inspekcja Transportu Drogowego się na to nie zgodziła, a my musimy uwzględnić ich doświadczenie – podkreśla wiceprezydent.

Przypomniał też o tym, że kilka lat temu głośno było o zakręcie mistrzów w Katowicach, który znajduje się przy zjeździe z trasy 86 na autostradę A4. Dawniej często dochodziło tam do kolizji, a odkąd funkcjonuje ograniczenie prędkości, sytuacja się uspokoiła. Na "zakręcie mistrzów" w Rudzie Śląskiej nie będzie jednak dodatkowego ograniczenia prędkości.

- Nie będziemy ograniczać prędkości. Nadal będzie obowiązywało 80 km/h – podkreśla wiceprezydent.

Pojawił się także postulat o konieczności wyremontowania drogi. Internauci zwracają uwagę na to, że na drodze są nierówności, których należy się pozbyć. Wskazują też, że odcinek jest źle wyprofilowany i siła odśrodkowa za mocno ściąga w barierki.

- Być może trzeba będzie ją wyremontować, ale na tę chwilę najlepszym rozwiązaniem jest wideoradar – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • On

  Fajnie.sie mamy w mieście że jeden mejer decyduje za wydatkami na fotoradar

 • instruktor zycia

  DTS powinna być płatna.Za szkody pozostawione na niej powinien odpowiadać kierowca. Za każdą akcje ratowniczą powinien płacić sprawca kolizji/wypadku. Odebranie prawa jazdy, konfiskata samochodu, płacenie dożywotniej renty poszkodowanym obciążyc kierującego sprawce.Skuteczne oddzielenie plew od ziarna spowoduje ze pozostaną najlepsi, Kazdy sprawca wypadku, kazdy pijany , naćpany itp rasa ludzka to potencjalni mordercy na drodze.Zero tolerancjo dla bandytów

 • Ernest_Vitczok

  A co takiego jest źle z tym zakrętem, że trzeba przebudowy? Jeżeli ktoś myśli, że zlikwidowanie uskoku i nowa nawierzchnia zmieni to miejsce w bezpieczne myli się. Na DTS jest parę takich miejsc niebezpiecznych, nie zapominajmy, że ta droga została wkomponowana w teren miast, więc nie wszędzie można zrobić idealną drogę. Tak ciężko jechać te 80 km/h? Czytam takie wpisy jak ten co jechał tam 120 km/h no [...] i tyle!

 • lol

  Ale o co chodzi ? NIKOMU jeżdżącemu zgodnie z przepisami żadne fotoradar nigdy nie będzie przeszkadzał. Tu nie ma o czym dyskutować czy mieć "podzielone zdania".

 • Edi

  Po kolei. 1. Nie zakręt mistrzów, tylko zakręt projektanta idioty.2.po polsku nawpieprzac znaków, świątek ograniczeń i radarów, zamiast przebudowac

 • Opony

  Może opony z tyłu lepsze niż z przodu

 • wujekdobrarada

  Do momentu przebudowy fotoradar ograniczy zapędy "MISZCZÓW" kierownicy;)

 • Mieszkanka

  Mejer niech się rozpędzi i walnie głowa w sciane. Fotoradar serio? Co jest przyczyna WSZYSTKICH wypadkow tam? Nagle hamowanie po przestraszeniu sie uskoku. Ludzie z 20 letnimi oponami często na mokrym hamują i leca w barierki lub w skarpę. Nic innego. Może taka osoba jechać i 140 i 60. Przy takim zachowaniu skończy tak samo. To nie rozwiązanie, bo ludzie widząc fotoradar na drodze do 50km/h zwalniają do 20km/h. Rozumiem, ze chcecie jeszcze więcej wypadkow, wypadania z zakrętu podczas hamowania bo o mój boze fotoradar? Lub może kraks, bo jeden z drugim będą hamowac na sztorc, a trzeci z czwartym wiedząc ze w zakręcie sie nie hamuje wjadą im w [...]. Mejer. Jesteś odpowiedzialny za wszystkie wypadki tam za twojej kadencji.

 • Nah

  Ile wypadków było po jeździe 60 km na h? ;)))

 • Fibi

  Radlin świętokrzyskie jeżdżę tam dwa razy w tygodniu odcinek 5 klmetrów kontrola prędkości i tam są stłuczki na Rudzie zakręt zj____y nic więcej

 • prorok

  Dawno nie czytałem takiego steku głupot. Jeśli masz prawo jazdy, to powinni ci je czym predzej odebrać.

 • Arek

  Jakie masz dane w kwestii tego, co jest przyczyną wypadków? Dysponujesz statystyką czy to Twój punk widzenia tylko?

 • Chyba

  Przeciwnicy fotoradaru,pomyslcie,ze kiedy wy pojedziecie prawidlowo, to ktoś kto pojedzie ponad dozwolona predkosc moze spowodowac wypadek,stluczje riwniez z waszym udzialem...Chyba bezpieczenstwo jest wazniejsze ci?

 • Adrian Keys

  Ludzie nie potrafią prowadzić .Jadą tzw statyczną jazdą i gdy jadą za szybko nie potrafią jechać tzw dynamiczną i tracą przyczepność i dalej statycznie dochodzi do kolizji.Drogi publiczne to nie miejsce na rajdowe jazdy .A pseudorajdowców jak mrówków i jak psów się namnożyło na każdym rogu. Ja tam wiele razy jeździłem i zachodzie w głowę co tam cudują owi miszczunie. No może profil drogi kąt nachylenia zakrętu podnieść by trzeba było przez drogowców ale owi miszczunie wtedy jeszcze szybciej by jechali i zabijali.Ludzie nie cudujcie samokrytycyzmu więcej.

 • Adrian Keys

  Ludzie nie potrafią prowadzić .Jadą tzw statyczną jazdą i gdy jadą za szybko nie potrafią jechać tzw dynamiczną i tracą przyczepność i dalej statycznie dochodzi do kolizji.Drogi publiczne to nie miejsce na rajdowe jazdy .A pseudorajdowców jak mrówków i jak psów się namnożyło na każdym rogu. Ja tam wiele razy jeździłem i zachodzie w głowę co tam cudują owi niszczenie. No może prowil drogi kąt nachylenia zakrętu podnieść by trzeba było przez drogowców ale owi niszczenie wtedy jeszcze szybciej by jechali i zabijali.Ludzie nie cudujcie samokrytycyzmu więcej.

 • Tylko prawda

  Takim jesteśmy społeczeństwem, zawsze ktoś będzie za, a ktoś przeciw...

 • doktorek

  Często tamtędy jeżdżę i twierdzę, że można spokojnie pokonać te zakręty w obie strony, jadąc 100km/h. Tylko ci, co mocno przeginają z prędkością, wylatują na barierkach lub nasypie. Dlatego fotoradar to bardzo dobry pomysł- każdy zwolni do tej dopuszczalnej "80".

 • Arek

  Też tak myślę

 • Mario

  Najlepiej jak by tam byl tam pomiarowy odcinek predkosci a nie fotoradar, bo to nic nie da, a pomiarowy odcinek predkosci juz tak

 • Kpina + ironia / szydera

  Pomiarowy odcinek prędkości, gdy zjazd / wyjazd co i rusz? Dobre...

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-09-25 22:21
  • Ocena:
  • odpowiedz

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.