Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zgubiłeś się w lesie? Nie panikuj!

 • Dodano: 2019-10-18 06:45, aktualizacja: 2019-10-18 06:55

Lato i jesień to czas leśnych wędrówek. W lasach można spotkać spacerowiczów, zbieraczy jagód i grzybiarzy.

Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w chodzeniu po zalesionych terenach, to łatwo się w nich zgubić. Wystarczy skręcić w złą dróżkę, albo za daleko wejść w las i pojawia się problem - zgubiliśmy się.

Co wtedy zrobić?

Po pierwsze NIE PANIKUJ! - to najważniejsza zasada. Panika prowadzi jedynie do wewnętrznego chaosu, przez który możesz popełnić niebezpieczne błędy. Usiądź, odpocznij, odetchnij. Zastanów się, czy umiesz wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiesz, gdzie jesteś. Generalnie dobrą praktyką dla zagubionych jest to, żeby zatrzymać się w miejscu, w którym poczujemy, że zgubiliśmy drogę, żeby już nie kluczyć i nie pogarszać swojej sytuacji.

W odnalezieniu drogi mogą ci pomóc "tajemnicze" słupki

Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc.

Warto wiedzieć coś o samej strukturze lasu

Podzielony jest on na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Dodatkowo każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału. Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów. Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbą ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane.

Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne

Na terenach Nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

Jeżeli zgubisz się w lesie, zastosuj się do powyższych wskazówek. Wtedy na pewno zostaniesz szybko odnaleziony.

Źródło: W artykule wykorzystano materiały Nadleśnictwa Zawadzkie. Zdjęcia wykonał strażnik leśny Adam Strzałka.

Zgubiłeś się w lesie? Nie panikuj!

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Juras to jest gość!!!

  Mój kumpel Juras zawsze mocno po spożyciu idzie z Halemby 2 na Borową przez las nocą i nigdy go dziki nie zaatakowały, a on się nigdy nie stracił!!! On się śmieje że jak dziki widza takiego dzika na dwóch nogach to wolą mu pokazać gdzie ma pójść dla świętego spokoju. Juras się śmieje, że jak kiedyś mu dzik podskoczył to później ten dzik z rodziną musiał pójść do kościoła!!!

  • Juras to jest gość!!!
   2019-10-20 17:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • observer

  "Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz"....pozdrawiam autora;))))

 • n4u

  Teraz wszyscy mają telefony z gps / glonas i innymi ustrojstwami, włączyć mapę googla i tyle. Szkoda czasu na jakieś lasy państwowe i inne wynalazki.

 • Elian

  Dokładnie. Nie rozumiem toku myślenia autora tego artykułu. Jeśli mam szukać słupka a następnie wezwać pomoc to znaczy, że mam telefon i zasięg. A jeśli mam telefon i zasięg to mogę się zlokalizować na mapie i wiem gdzie jestem i gdzie mam iść. Proste. Po co sobie i innym utrudniać życie?

 • Amadeusz

  Chcesz się przejść? To Ci pokażę. Skoro słupka nie potrafisz namierzyć to radzę Ci się nie zgubić.

 • Andrzej

  Konia z rzędem temu kto w lasach Nadleśnictwa Katowice znajdzie takie słupki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.