Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmarł Antoni Ratka - współzałożyciel Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka

  • Dodano: 2020-08-31 15:15, aktualizacja: 2020-09-01 11:48

Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała dzisiaj o smutnej informacji. Zmarł Antoni Ratka, oznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska.

Antoni Ratka był radnym Rady Seniorów I kadencji, współzałożycielem Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej i rudzkiego oddziału PTTK oraz autorem wielu publikacji, m.in. pierwszego przewodnika po Rudzie Śląskiej

- Myślę, że nie tylko w mojej pamięci śp. Antoni Ratka zapisał się przede wszystkim jako człowiek wielkiej kultury, społecznego zaangażowania i miłości do swego rodzinnego miasta. Rodzinie i Najbliższym przekazuję wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju - napisała prezydent Rudy Śląskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek (3 września) o godz. 9.00 w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie.

Antoni Ratka urodził się 8 października 1937 roku w obecnej Rudzie Śląskiej, gdzie uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Wirku (dzisiaj Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gustawa Morcinka).

Antoniemu Ratce Ruda Śląska zawdzięcza przede wszystkim rozpowszechnianie wśród mieszkańców wiedzy na temat miasta i jego dzielnic, a także dziejów rudzkiego szkolnictwa. Miał też istotny wpływ na działalność rudzkiego PTTK, którym zarządzał przez 10 lat. To m.in. dzięki niemu w 1981 roku oddział liczył ponad 5 tys. osób.

Pan Antoni był jednym z pomysłodawców utworzenia Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, które dzięki jego zaangażowaniu rozwinęło znacznie swoją działalność. Antoni Radka był członkiem Rady Muzeum oraz Rady Wydawniczej Muzeum.

Warto dodać, że Antoni Ratka w 1974 roku był pomysłodawcą oraz współwydawcą pierwszego przewodnika po Rudzie Śląskiej, oraz jego głównym współautorem. Z inicjatywy Towarzystwa zorganizowane zostały obchody 700 – lecia istnienia Rudy i z tego powodu ukazał się album " Ruda Śląska 1295 – 1995", autorstwa właśnie Antoniego Ratki. Rudzianin publikował także przez 6 lat artykuły historyczne na łamach "Wiadomości Rudzkich".

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Jola

    Pewnie przyczyną był COVID. Spoczywaj w pokoju

  • No

    Wstyd kobieto

  • Aro

    Starość nie radość wszystkich nas pozamiata pod dywan.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.