Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zniszczone barierki i rozbite auta. Bilans kolizji na "zakręcie mistrzów" w 2019 roku

 • Dodano: 2020-02-14 13:00, aktualizacja: 2020-02-17 11:54

Jak piszą internauci, każde miasto ma swój "zakręt mistrzów". Znany jest ten w Katowicach, jednak nie tylko. Ruda Ślaska również posiada swój  - opisywanym miejscem jest łuk na DTŚ na wysokości wiaduktu w Chebziu. W głównej mierze przez nieostrożność i szybką jazdę kierowców w ubiegłym roku w tym miejscu doszło do 6 wypadków i 65 kolizji!

Jeden z najniebezpieczniejszych punktów na DTŚ

Odcinek Drogowej Trasy Średnicowej na wysokości rudzkiej dzielnicy Chebzie należy do jednego z najniebezpieczniejszych na trasie między Gliwicami a Katowicami. Co rusz dochodzi tam do wypadków. Kierowcy pędzący grubo ponad 100 km/h często wypadają z lekko skręcającej trasy. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas opadów deszczu czy śniegu na tym konkretnym zakręcie na DTŚ kierowcy często tracą panowanie nad pojazdem i uderzają w bariery lub wypadają z drogi. W 2017 roku pobity został w tym miejscu niechlubny rekord - w ciągu jednego deszczowego dnia doszło tam do 16 stłuczek.

W 2019 roku w tym miejscu doszło do 65 kolizji i 6 wypadków, w których ucierpiało 8 osób. Są to dane zebrane przez rudzką policję. Do największej ilość kolizji na rudzkim "zakręcie mistrzów" doszło w maju, listopadzie i grudniu.

Bilans kolizji i wypadków na rudzkim "zakręcie mistrzów" w 2019 roku:

 • styczeń - 7 zdarzeń drogowych,
 • luty - 5 zdarzeń drogowych w tym 1 wypadek (1 osoba ranna),
 • marzec - 5 zdarzeń drogowych ,
 • kwiecień - 6 zdarzeń drogowych w tym 1 wypadek (1 osoba ranna),
 • maj - 10 zdarzeń drogowych w tym 2 wypadki (2 osoby ranne),
 • czerwiec - 3 zdarzenia drogowe,
 • lipiec - 7 zdarzeń drogowych,
 • sierpień - 1 zdarzenie drogowe,
 • wrzesień - 5 zdarzeń drogowych,
 • październik - 5 zdarzeń drogowych,
 • listopad - 9 zdarzeń drogowych w tym 1 wypadek (1 osoba ranna),
 • grudzień - 8 zdarzeń drogowych w tym 1 wypadek (3 osoby ranne).

Pod koniec kwietnia 2019 roku na tym odcinku Drogowej Trasy Średnicowej stanął pierwszy na DTŚ "Czarny punkt". Tablica została postawiona w związku ze złożoną interpelacją. Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego uznała to rozwiązanie za zasadne. Znak ma ostrzegać kierowców przed niebezpiecznym wirażem. Niestety wielu kierowców nie ściąga nogi z gazu nawet pomimo "czarnego punktu". W Internecie możemy znaleźć wiele sugestii, że w tym miejscu powinien stanąć fotoradar.

Czy ustawienie fotoradaru w tym miejscu da rezultat?

Zdania na ten temat są podzielone. Najlepszym wyznacznikiem dobrego działania fotoradaru są statystyki zdarzeń drogowych w miejscu, gdzie został on postawiony. Ostatnie doniesienia z Gliwic pokazują, że może to być dobre rozwiązanie.

W 2017 roku na zjeździe z autostrady A1 na autostradę A4 na węźle Sośnica doszło do 95 kolizji i wypadków. Przez wiele lat to miejsce uchodziło za jedno z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogach województwa śląskiego. Na autostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h. Rozpędzeni kierowcy, skręcając w zjazd z dużą prędkością, nie potrafili wyhamować na tzw. "ślimaku" i uderzali w barierki z dużą prędkością, co kończyło się licznymi kolizjami oraz wypadkami. W związku z tym GDDKiA zdecydowało w 2018 roku o ustawieniu na feralnym zjeździe fotoradaru. W niespełna pół roku nowy fotoradar zrobił kierowcom łamiącym przepisy... 26,5 tys. zdjęć! Jak się okazuje w 2019 roku, doszło tam tylko do 1 zdarzenia drogowego. W porównaniu do statystyk z 2017 roku (95 kolizji) jest to ogromna różnica.

Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano w Katowicach na zjeździe z DK86 na autostradę A4. Tam również w znacznym stopniu ograniczyło to liczbę kolizji oraz wypadków.

Policja apeluje - jedźmy wolniej!

Jak mówi st. asp. Arkadiusz Ciozak rudzka policja, jak i władze miasta, również wnioskowały o zamontowanie fotoradaru przed pechowym łukiem na wysokości Chebzia. Inspekcja Transportu Drogowego nie przychyliła się jednak do tych próśb.

"Noga z gazu"! Nie pozostaje nam nic innego jak apelować o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności w tym miejscu. Gdyby wszyscy stosowali się do obowiązującego na tym odcinku ograniczenia, to nie byłoby tam zdarzeń drogowych. Od kilku lat razem z miastem czynimy starania o ustawienie w tym miejscu stacjonarnego fotoradaru, lecz jak widać w ostatnim komunikacie ITD, na rok 2020 to miejsce nie zostało wzięte pod uwagę - mówi st. asp. Arkadiusz Ciozak.

Policja apeluje - jedźmy wolniej! Uważajmy na to, co dzieje się w ruchu drogowym, a nie wokół drogi! Bierzmy też pod uwagę warunki atmosferyczne!

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  Trzeba postawić fotoradar i tyle w temacie

 • lewiatan

  Ciekawe ile byłoby w tym miejscu zdarzeń drogowych gdyby najniższy mandat za przekroczenie prędkości wynosił 1000 zł? Myślę, że tylko w ten sposób można zmusić polskich kierowców do jazdy zgodnej z przepisami.

 • Ze Świon

  Na każdym filmiku z youtube baranów co wylecieli w barierki, każdy co wieżdżał w kadr miał wciśnięty hamulec!!!! Prędkość, mokra droga, zakręt i hamulec w podłoga to sie nie może udać w takich warunkach!!! A do tego jeszcze pewnie stare opony bo po co nowe jak jeszcze bieżnik dobry ale większość z nich nawet nie wie gdzie jest data produkcji.... Na olx pełno ogłoszeń opon z dobrym bieżnikiem a data to 2002, 2005, 2008 a ludzie to kupują i na tym jeżdżą!!!

 • Tere

  Owszem mieli wciśnięty hamulec ale ze strachu po tym jak juz wpadli w ten poślizg. Na przyczepność w samochodzie odpowiada mi. In. Stan opon i amortyzatory. Dodając niedostosowanie prędkości do panujących warunków i lecimy w barierki.

 • High

  Wystarczy postawić tablicę mierząca prędkość i automatyczną informacje z numerem do blacharza . A tak na serio znaki ograniczeń straciły w kierowcach zaufanie. Czasami są ustawiane bezmyślnie a co za tym idzie automatycznie są juz ignorowane przez niektórych kierowców. Zobaczcie wykorzystywanie znaku b1 - Zakaz ruchu w obu kierunkach na osiedlach. Pod spodem tabliczka nie dotyczy mieszkańców. Wiec co mieszkańca nie dotyczą przepisy ? Jak znak drogowy zakazu to droga bez wyjątku powinna być zamknięta dla ruchu. I tak każdy sobie interpretuje ze można złamać przepis...

 • Chochoł

  Na tym zakręcie jest ograniczenie 80 km/h, nie wiem co trzeba zrobić aby spowodować poślizg. Ta prędkość naprawdę jest bezpieczna dla niedzielnych kierowców, dla pojazdów które nie dokońca powinny jeszcze się poruszać po naszych drogach. Tam nikt nie wypadł z zakrętu jadąc przepisowo. Za głupie zabawy są głupie nagrody, to sie tyczy wszystkich dróg.

 • Kierowca

  W Rudzie mamy 2 takie miejsca, jedno na A4 w okolicy Parku Pamięci i drugie opisane w artykule na DTŚce. Prędkość prędkością, faktycznie jeździmy za szybko, ale szybkie drogi powinny być tak wyprofilowane jak tory wyścigowe, na zakręcie powinno wpychać w asfalt a nie ściągać na pobocze. A nie jak A4 do Krakowa, niby płatny odcinek a ciągle jakieś remonty i spowolnienia do 70 km/h. Oto Polska właśnie...

 • Sąsiad

  Droga to nie tor wyścigowy. Po drodze jedziesz żeby dojechać. Jak potrzebujesz wrażeń to można iść na jakiś zamknięty plac i tam się wyszaleć . Właśnie poto to w Polsce zrobili ograniczenia na autostradach żebyście się nie pozabijali do końca. Bo niestety brak kultury i wyobraźni o konsekwencjach swoich czynów. Jak się nauczymy jeździć to i zrobią bez ograniczenia . Ale na razie jeszcze dużo musimy sie uczyć .A wieczne remonty na 4 , to inny temat.

 • Sąsiad

  Bardzo , bardzo prosimy o fotoradary.

 • Sąsiad

  Tylko fotoradar !!!! O to rozwiązanie , inaczej nie nauczysz !!!! Na zdjęciu będzie czarno na białym , kto , kiedy i o ile przekroczył. I można tam , nawet 3 postawić, żeby wszyskie pasy objąć. Takie rozwiązanie też widziałem . W drodze do Chorwacji przez zachód.

 • Gość

  Proponuje wybrać się do naszych sąsiadów za Odrę. Tu nikt nikogo nie pogania, nikt nie zajedzie ci drogi ludzie jadą płynnie .Nawet włącznie się do ruchu na autostradzie nie jest problemem bo każdy ciągnie do końca pasa rozbiegowego. Jazda u naszych sąsiadów jest bezpieczna i przyjemna tylko szkoda że my Polacy nie umiemy zrozumie-tego

 • Seweryn

  A może by tak przebudować aby było to bezpieczne ?

 • Sąsiad

  Przebudowa jest potrzebna , ale ludziom w głowie.

 • Mieszkanka

  Czytam komentarze ludzi i ten artykuł i nie wierze co za brednie. Predkosc nie ma tu nic do znaczenia. Jeśli jest się niedzielnym kierowca i HAMUJE SIĘ NA ZAKRĘCIE, często śliskim, a do tego dołącza się ruchy kierownica to tak, wpada się w poślizg. Dlaczego kierowcy hamują? Bo widza zakręt i ograniczenie, a na kursach nikt nie uczył, by w zakrętach nie hamowac, bo traci się przyczepność. Gdyby zakręt przejechali z ta sama prędkością, nie dodając gazu lub tylko lekko przytrzymując ja, to dziwnym trafem żadnych wypadków by nie było. Oczywiście jest sprawa zle wyprofilowanego zakrętu, ale to tylko mała rzecz przy prawidłowej technice jazdy. No ale po co ludzi uświadamiać no nie? Lepiej stwierdzić ZE TO PREDKOSC I NIEDOSTOSOWANIE PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW JAZDY. Straszyć ludzi, zbierać pieniądze i przyczyniać się pośrednio właśnie do takich sytuacji. Boicie się tego zakrętu? Zwolnijcie jeszcze przed nim ( ofc będąc na prawym pasie, bo o patologii jadącej 50 na skrajnym lewym nie wspominam już) i sam zakręt przejedźcie nie dodając gazu, bez zbędnych ruchów kierownica, a gaz dodajcie po wyjściu z zakrętu. Pozdrawiam serdecznie

 • R1

  Masz rację, prędkość nie ma tu nic do znaczenia. Ja posunąłbym się jeszcze dalej idąc tokiem Twojego rozumowania : w każdy zakręt można wejść z dowolnie wysoką szybkością tylko, że wyjście z nich w jednym kawałku może okazać się niemożliwe. Na koniec dobra rada dla wszystkich kierowców, dla Ciebie MISTRZU również - Nigdy nie jedź szybciej niż potrafi fruwać Twój Anioł Stróż.

 • lol

  "Predkosc nie ma tu nic do znaczenia." ?????? czyli że jadąc 10 , 50 czy 70 km/h mam taka samą szansę przejechać bezpiecznie ten zakręt jak jadąc 200 km/h.Jakby ktoś jechał tam zgodnie z przepisami to nie musiałby hamować w zakręcie. Następny "miszcz"

 • Mieszkanka

  Serio ludzie? W poślizg możecie wpaść nawet jadąc 20km/h jeśli wciśnięcie hamulec. Ograniczenie prędkości czy fotoradar jeszcze bardziej pogrąża te miejsce. Ludzie zaczną hamowac na gwałt, co spowoduje poślizg. I tak, masz taka sama szanse jadąc 200 i jadąc 20, by albo przyjechac bezpiecznie albo skończyć w barierkach. Jeśli masz dobre opony, wiesz coś o technice jazdy, a nie jak co druga osoba trzymająca hamulec, a czasem o zgrozo i sprzęgło, to jadąc 200 i jadąc 20 wylecisz. Swoją droga, niezle macie sprane mózgi. Jeśli według was, nie da się z wyższa prędkością przejechać tak lekkiego zakrętu, bo nie jest on nawet ostry, to jakim cudem wytlumaczycie wykonywanie zakrętów w wyścigach samochodowych po normalnych ulicach? Jakos nikt tam nie wpada w poślizgi, ale tacy Janusze jak wy wiecie swoje. Mam nadzieje, ze wpadniecie kiedyś w poślizg i zobaczycie, ze przyczyna był hamulec, a nie wasza śmieszna nienawiść do jakiejkolwiek prędkości powyżej 50km/h

 • Ciekawski

  Ciągle piszesz hamulec, hamulec i jeszcze raz hamulec ! Po kiego grzyba w samochodzie jest montowany hamulec jeżeli według ciebie jest on przyczyną wpadania w poślizg ?

 • R1

  Wyścigi samochodowe na normalnych ulicach tak lecz samochodami przystosowanymi do takich wyścigów. Słyszałaś może, droga Mieszkanko o sportowych zawieszeniach, o ustawieniach kół zbieżnych, rozbieżnych, negatywnych, o dyfuzorach, spojlerach, szperach itp ? Słyszałaś o jeździe uślizgami ( nie myl z poślizgami ), o tzw czesaniu zakrętu ? Słyszałaś coś o szybkości bezpiecznej, która może być różna dla różnych kierowców poruszających się tym samym samochodem, na tej samej drodze w tych samych warunkach pogodowych ? Jeszcze jedno - wpaść w poślizg a wprowadzić samochód w poślizg to są dwa różne pojęcia. Samochód nigdy nie wpada w poślizg sam od siebie a wynika z jakiegoś błędu popełnionego przez kierującego. Natomiast wprowadzenie samochodu w poślizg jest działaniem celowym. Z Twojego tekstu wynika , że o technice jazdy masz pojęcie jak niedźwiedź o gwiazdach więc nie kompromituj się więcej.

 • Sąsiad

  Masakra jakaś.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.