Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zniszczone ławki i kosze na śmieci na terenie parku dworskiego w Nowym Bytomiu [FOTO]

 • Dodano: 2022-11-02 13:15

Pomalowane ławki i kosze na śmieci na terenie parku dworskiego w Nowym Bytomiu. Jakie koszty dla miasta przyniesie aktywność wandali?

Rewitalizacja terenu parku dworskiego w Nowym Bytomiu zakończyła się w kwietniu tego roku. Park stanowi element Traktu Rudzkiego. Na jego terenie postawiono nowe ławki, zestawy piknikowe i kosze na śmieci, posadzono rośliny oraz wyrównano główne ścieżki spacerowe. Niestety od momentu oddania inwestycji do użytku nowe elementy małej architektury ulegają regularnym zniszczeniom. Zapytaliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta i Straży Miejskiej o prowadzone działania w tej sprawie.

Kosztowne rysunki

Dewastacje małej architektury "polegają głównie na umieszczaniu napisów, rysunków i niszczeniu struktury drewna, z której zostały wykonane" - tak sprawę opisał Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska. Napisane markerami podpisy, wulgaryzmy i różnego rodzaju rysunki oraz wydłubane ostrymi narzędziami części ławek i stołów można znaleźć na wielu elementach parkowych. Sprawą dewastacji zajmuje się obecnie Policja oraz Straż Miejska, a naprawę infrastruktury oszacowano na kwotę ok. 5 tysięcy złotych. 

Mimo częstych patroli Straży Miejskiej i Policji do takich precedensów dochodzi tam regularnie. Na terenie Parku Dworskiego zainstalowane zostały kamery monitoringu i z ich pomocą prowadzone są działania wyjaśniające sprawę. Ponadto Park Dworski, jak i inne tereny parkowe na terenie miasta objęte są całodobową kontrolą patrolową. Nie odstrasza to jednak wandali przed podejmowaniem aktów dewastacji mienia. 

Nie tylko Nowy Bytom

Zniszczenia i dewastacje obiektów parkowych zachodzą także w innych rejonach miasta, które należą do Traktu Rudzkiego. Na placu zabaw przy Górze Antonia w Wirku swego czasu bardzo często odnotowywano zniszczenia elementów placu zabaw przez wandali. Zarówno Góra Antonia, jak i odnowiony teren parku przy ul. Hallera objęte są systemem monitoringu miejskiego oraz doraźną opieką patroli miejskich.

Z danych przekazanych przez komendanta rudzkiej Straży Miejskiej Marka Partusia wynika, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy odnotowano trzy interwencje dotyczące dewastacji obiektów w wymienionych miejscach. W sprawie dwóch z tych spraw prowadzone są działania wyjaśniające, w jednym przypadku sprawca nie został znaleziony. 
Zapytaliśmy też o częstotliwość zgłoszeń różnego rodzaju wykroczeń obserwowanych na terenach parkowych przez mieszkańców. 

- Zgłoszenia mieszkańców oraz czynności podejmowane przez strażników w terenie dotyczą jednak najczęściej spożywania alkoholu w podanych miejscach. Od 1 kwietnia br. było ich w sumie 34 - odpowiedział komendant Marek Partuś.

Przypominamy, że Policja i Straż Miejska apelują do mieszkańców o zgłaszanie zauważonych aktów wandalizmu i wykroczeń. Takie działania wyraźnie pomagają uchwycić sprawcę szkody i chronić tereny miejskie przed kolejnymi zniszczeniami.


Źródło: Jakub Bargiel

Komentarze (26)    dodaj »

 • Frotarsella

  No jak już nie tropią ludzi bez kagańców, nie sprawdzają chorych internowanychcw domach, to mogli by się w końcu zająć czymś pożytecznym no ale może z tego nie ma premii...

 • 3nity

  A czego się spodziewaliście ? Nie trzeba być jasnowidzem, żeby wiedzieć, że tak będzie.

 • Rudzianka

  Może Martynka wie kim jest ten tworca

 • Mari

  Niszczą ławki w Nowym Bytomiu, bo nie wiedzą, że są nowe ławki (do zniszczenia) w Goduli na Placu Niepodległości...

 • rozbawiony fafik

  macie tylko jedna recepte ...monitoring straz miejska kary ... trzeba raczej pomyslec o mechanizmach przyczynach bo takich dewastacji jest wszedzie pelno i strazy miejskiej z calego slaska by zabraklo zeby im przeciwdziałac ... ciekaw jestem czy w takiej danii albo holandii przy kazdej lawce jest postawiony jeden straznik miejski bo chyba tak nie mowiac juz o pilnowaniu kazdego roweru opartego o plot

 • Barbara

  Dlaczego ciągle weDlaczego ciągle lansowana jest nazwa Park Dworski ? W Nowym Bytomiu był przed laty park dworski, ale w zupełnie innym miejscu.Park przy ul. Parkowej nigdy tej nazwy nie nosił.

 • jo...

  A może pan komendant s.m opisie kiedy straż miejsko robiła patrol w parku .lub na gorze Antonia bo o innych miejsca nie wspomniem.wieczorem po godz.21 to juz jest strach isc przez park dworski bo pelno malolatów i jakis żuli hałasy .przekleństwa i pijanstwo .i jest niby kamera..smiechu warte..moim zdaniem s.m .powinna byc zlikwidowana

 • Bobolobo

  Straż Miejska też się boi, dlatego tam nie chodzi...

 • mM

  Popieram

 • Uhahany!

  Wam na tej Frynie nie można nic zrobić bo zaraz to wszystko [...] z Kaufhausu zniszczy. Otoczyć to murem i zalać woda!

 • Konito

  No niestety hanysów z kaufhausa jest cała plaga i ich się nie da tak łatwo pozbyć z miasta.

 • Synek z Fryny

  Zniszczenie parku to nie nowość.Pamietam w latach 60 Huta Pokój wyremontowała Park jak nikt inny przed i po.W parku były złote rybki.papugi.sarny.Park był oświetlony stylowymi lampami.Chłopcy na wagarach w ciągu pół roku zbili większość.Jak zawsze winę ponoszą rodzice.Wczoraj i dzisiaj brak jest u naszych władz pomysłu na wykorzystanie Parku Dworskiego naprzyklad na jakieś małe boiska np.do koszykówki,siatkówki,tenisa czy innych.Pomijam o możliwości małej działalności gastronomicznej .Chodzi o to żeby był jakiś gospodarz który zadba o to co nie da Policja,Straż Miejska.Nasi Radni są bezradni !Myślę, że nowy Prezydent wie o czym piszę. Moim zdaniem trzeba wziąść przykład z basenu przy Ratowników.Nie tylko latem jest tam życie ale prawie przez cały rok.

 • Barbara

  Dlaczego ten park z uporem nazywany jest dworskim ? Z tego co wiem, kiedyś w Nowym Bytomiu były dwa parki. Park dworski mieścił się tam, gdzie kiedyś był "dwór" czyli w okolicach dzisiejszego Prodrynu.

 • Rudy

  Tak w tych casach rodzice wychowują swoje dzieci kamerki ukryte i prace społeczne takim i grzywna 5000zl sie smarki nauczą

 • roman

  ,,Sprawą dewastacji zajmuje się obecnie Policja oraz Straż Miejska''Czyli już można z góry przyjąć, że nic z tego nie będzie. Te ,,służby'' już od dawna nie działają jak należy no ale co się dziwić skoro kiedyś patrole piesze były codziennością nawet z prewencji z Katowic, a dziś to jedynie tyle co zobaczą zza szyby samochodu :/

 • Micho

  I sprawdza się to o czym pisałem kiedy naszej świętej pamięci Pani Prezydent ogłaszała i kwestią czasu jest taka informacja. Niestety cześć ludzi to hołota która nie uszanuje

 • Łobywatel

  ...Częste patroli SM?, Śmiechu warte, jak oni nawet nosa nie wychylahą ze samochodu, może przejeżdżają koło parku często to to rozumiem

 • Barbara

  Ciekawe gdzie jest ta straż miejska czy policja?.Patrzę na park dworski z okna i od wiosny nigdy nie widzieliśmy tu źadnych patroli.To już częściej widziano ich przed tą rewitalizacją.Psy też czasem latają luzem,a już sprzątania psich kup trudno dostrzec.

 • Venus

  Policji i Straży Miejskiej to tam w życiu nie widziałam. Za to pijaków mnóstwo, szczególnie przy zarośniętej ścieżce pomiędzy Netto a blokiem. Strach się przepychać. Zresztą widać śmieci w tym miejscu.

 • Wayatt Erp

  Teraz już dla urozmaicenia repertuaru zaczynamy słuchać ukraińskich ryków i wycia.Skąd tu tyłu byczków nagle a tam wojna na całego ( chyba po karty Polaka) W mieszkaniach porobione jakieś punkty przerzutowe, bo co chwila po kilkunastu nowych i na okrągło zmiana za zmianą.Kto to jest, czy legalnie? Nikt się tym nie interesuje.Strach ludzie mają wyjść z mieszkania.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również