Wiadomości z Rudy Śląskiej

Związkowcy zapowiadają ogromy protest, piszą do premiera: "Śląsk umiera w biały dzień"

 • Dodano: 2020-08-11 15:30

Przewodniczący Komisji Krajowej Wolnych Związków Zawodowych „Sierpień 80” Bogusław Ziętek, wystosował list do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, aby ten zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację polskiego górnictwa. "Śląsk umiera w biały dzień" pisze prezes związków i zapowiada na 28 sierpnia wielką manifestację w Warszawie. 

Import węgla uderza w polski przemysł wydobywczy

Już w pierwszym akapicie pisma związkowcy zwracają uwagę na kwestie importu tańszego węgla zza granicy:

jak to jest, że w tym samym czasie, w którym Pański rząd pracuje nad planem zamykania kopalń i de facto zagłady Śląska, do Polski wpływają kolejne statki z importowanym węglem? - jak wylicza przewodniczący Bogusław Ziętek, w drugiej połowie lipca państwowe spółki energetyczne miały sprowadzić do kraju 200 tys. Ton węgla z Rosji i 100 tys. ton z Kolumbii. 

W piśmie powołują się także na analizy dra Dawida Piekarza z Instytutu Staszica, według których średnio od 2010 r. do końca 2019 r. ceny polskiego węgla dla energetyki były niższe o około 42 zł za tonę od cen węgla obcego pochodzenia. 

Statki te wpływały do naszych portów dokładnie w tym samym czasie, w którym w zaciszach Ministerstwa Aktywów Państwowych przygotowywano drastyczny plan dewastacji i likwidacji polskiego górnictwa węgla kamiennego na Śląsku. Plan ten zakładał niemal natychmiastowe zamknięcie trzyruchowej kopalni zespolonej " Ruda" (czyli kopalń: "Pokój", " Halemba", " Bielszowice") i katowickiej kopalni "Wujek". Razem tylko w samych tych rudzkich kopalniach jest to ok. 10 tysięcy rodzin, które stracą środki utrzymania i oznacza upadek całego blisko 140-tysięcznego miasta – czytamy w piśmie. 

"Śląsk umiera w biały dzień"

Związkowcy apelują o dobre rozwiązania systemowe dla górnictwa i energetyki, wskazując przy tym na konsekwencje likwidacji kopalń, które dotkną nie tylko ludzi pracujących w branży. Wśród nich w liście do premiera związkowcy zapowiadają kryzys energetyczny oraz drastyczną podwyżkę cen importowanego węgla. Przewodniczący tłumaczy, że już teraz sytuacja jest dramatyczna, a rozwiązania są potrzebne nie tylko dla dużych państwowych spółek, ale dla całej branży, która zaczyna tonąć, również w przypadku kopalni węgla brunatnego. 

28 sierpnia górnicy będą demonstrować w Warszawie

Jak wynika z pisma, 28 sierpnia odbędzie się duża demonstracja w Warszawie. "Górnicy zrzeszeni w WZZ "Sierpień 80" również wezmą udział w tej demonstracji, ponieważ opowiadamy się za polską energią z polskiego węgla spalanego w polskich elektrowniach!" - czytamy w piśmie .

Na koniec w piśmie związkowców pada pytanie, dlaczego teraz zamykanie kopalń to "twarda konieczność", chociaż ugrupowanie będące dziś u władzy, za czasów rządów Platformy Obywatelskiej piętnowało jakiekolwiek próby wygaszania polskiego przemysłu węglowego, nazywając takie działania "zdradą stanu". 

Chcemy wierzyć, że to nie przejaw hipokryzji i lekceważenia problemów jednego z największych i najważniejszych regionów Polski, z którego – nawiasem mówiąc - został Pan wybrany posłem. Niestety, kolejne decyzje i głosy płynące ze strony urzędników Pańskiego rządu sprawiają, że ta wiara ma coraz słabszą podstawę.

Zobacz także

Komentarze (65)    dodaj komentarz »

 • Bercik

  zalać te szamba betonem i problemy znikna, ludzie beda zdrowsi, czas węgla juz dawno sie skończył, mieszkam na slasku ale nie popieram tego by dokładano do czegoś co sie nie opłaca

 • Adela Tintel

  Może gorsze rzeczy robisx,co szkodzą twemu zdrowiu,dziadzie! To nie górnicy decydują o cenie węgla,czy imporcie węgla z innych krajów,tylko polityka rządzących. Jak nie mieszkasz na Śląsku,pieronski gorolu,to nie zabieraj głosu!

 • Ślązok

  Ludzie czym Wy się podniecacie, do wszystkiego mieszacie politykę. Po komentarzach wnioskuję że większość osób ma zatrute dusze. Widać przywary narodowe, sami się dzielicie. Wieczne narzekanie, zazdrość, niechęć do drugiego człowieka. Zastanówcie się nad własnym życiem, jacy jesteście dla drugiego człowieka. POLSKA to Nasze wspólne dobro, każdy powinien o Nią dbać. Jeśli uważasz inaczej do wyjedz do Niemiec, a nie zatruwaj życia innym.

 • górotwor

  Niechaj górnicy wyjadą do Niemiec. Dlaczego mam dopłacać do nierentownych przedsiębiorstw!? Wieczne narzekanie, zazdrość, niechęć do drugiego człowieka. Rozpieprzenie stolicy, przeklinanie na Polaków, taka to nuta górników. Zastanówcie się nad własnym życiem górnicy. POLSKA to nie tylko górnictwo i kooperanci. Biedronka więcej zatrudnia niż górnictwo a nie jest dotowana. Każde dziecko dopłaca do górnika!

 • no to co?

  Dziecko dopłaca do górnika ale bzdury. Od kiedy dzieci pracują i płacą podatki. To obywatele teraz robią na cudze dzieci. Większość co chce zamykania kopalń pobiera 500+, na podręczniki widać jacy egoiści za te pieniądze co najmniej kilka dużych zakładów można wybudować.

 • grzegorz

  Pasożyty i nic więcej. Byle im do du py cisną a innych mają gdzieś.

 • no to co?

  Aż śmiać się chce jak się czyta kre tynów co piszą o 13 których już kilkanaście lat nie ma. O czym to świadczy?Głupoty i podburzać innych potrafią ale sprawdzić już nie. DNO. A większość pasożytuje i pobiera 500+. Aha nie jestem pracownikiem PGG.

 • kwiatowe

  Jest za to Barborka, czternastka, jubileusze i dodatki stazowe nie zwiazane z wydajnoscia pracy czy zyskami firmy, wolne soboty i niedziele, pamiatkowe zegarki, medale czy dyplomy (serio ?!), olowkowe na dzieci, pozyczka do umorzenia, deputat weglowy. To jest chory system, do zmiany jeszcze dzis a jak nie to do zaorania.

 • a tak to

  W banku pożyczkę też ci umorzą ale k r e t y n.

 • elo

  Pożyczka do umorzenia hahahaha,co za tępak to pisał,wszystko reszta to się należy górnikowi jak psu buda

 • Andrzej

  Jest też 300+ na podręczniki które otrzymują rodzice na dzieci a nie pracują na kopalni. Zlikwidować.

 • Philips

  Każda normalna firma jak sobie nie potrafi poradzić na rynku i przynosi straty to jest zamykana. Takie prawa biznesu. Teraz mamy wszyscy utrzymywać armie górników którym przejście na emeryture praktycznie dwa razy szybciej nie wystarcza i niech sobie dalej kopia węgiel żeby leżał na zwałach. Wiecznie tylko daj, daj wiecej! Niech to zamkną, co niektórym się oczy otworzą jak życie wyglada. Przecież węgiel w ziemi nie zniknie, będzie popyt to i chętni do pracy na innych warunkach pewnie się znajdą. W razie czego w każdej Biedronce wiszą ogłoszenia odnośnie poszukiwania pracowników. Robota jest, tylko trzeba chcieć robić coś innego i za inne pieniądze i tak jak cała reszta do 65r życia żeby później dostać ochłapy, a nie zaczac już przed 50tka okupować szynki z piwem, albo siedziec gdzies w ochronie odbierając pracę tym co takiego szczęścia nie będą mieli.

 • Wjl

  Macie co chcieliście. Wszyscy glosowaliscie na PiS. Górnictwo to patologia. Bieńkowska miała rację. Ciągle tylko podwyżki przywileji macie tyle co żaden w tym kraju. Kopalnie straty a ci podwyżka. Rozpasane towarzystwo. Słynne słowa Kolorza do Dudy na nas zawsze Pan może liczyć. Więcej związków wam potrzeba za mało ich jest

 • lotnik

  Z czym Bieńkowska miała rację? że za 6tys tylko głupki robią jak mówiła. To ci co mają połowę to już nawet głupkami nie są. P O patologia.

 • ewald

  kiwaliście się z pinokiem na karczmach i jedliście bułki od adriana, a teraz się obudziliście? sasin was pozamiata, jak wszystka za co się chwyci.

 • nokowizor

  Przeceniacie się górnicy. Bez was Śląsk dopiero odżyje. Bez syfu, smrodu i szkód górniczych.

 • no to co?

  Syf i smród to robią mieszkańcy podrzucając gdzie popadnie śmieci pewnie też się do nich zaliczasz.

 • hahhahhaa

  nokowizor????What is this. hahahaha ty to się najpierw naucz pisać

 • Jo

  Widzę że masz dużą wiedzę na temat ślaska- gratuluję.

 • Marek były górnik

  Ma rację. Węgiel to straszny syf. Nie można całe życie niszczyć świata.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.