Wiadomości z Rudy Śląskiej

Apelacja w sprawie karnej

  • Dodano: 2020-05-29 14:15, aktualizacja: 2020-06-02 07:39

Prawo karne nie jest proste, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z poważnym przestępstwem. Dobry adwokat jest jednak w stanie tak poprowadzić proces, że wygrana jego klienta jest w zasadzie formalnością. Wiele niezwykle ważnych informacji z zakresu prawa i postępowania karnego można odnaleźć na stronie SprawaKarna.pl

Pomoc adwokata w sprawie karnej

Rola adwokata w sprawie karnej nie ogranicza się tylko do obrony swojego klienta, choć ta z oczywistych względów jest najistotniejsza. Pełnomocnik wybranej osoby dokonuje szeregu innych czynności, takich jak:

  • udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania klienta,

  • sporządzanie opinii prawnych oraz pism procesowych,

  • reprezentacja klienta przed organami ścigania oraz w postępowaniu sądowym,

  • dochodzenie należności odszkodowawczych za niesłuszne skazanie lub popełnione przestępstwo.

Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych może występować nie tylko jako pełnomocnik podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie konkretnego czynu zabronionego, ale także i reprezentant pokrzywdzonego (lub członków jego rodziny, gdy pokrzywdzony zmarł).

Apelacja od wyroku karnego

Wyroki w sprawie karnej mogą przybierać różną postać. Jedne uniewinniają oskarżonego, inne zaś nakładają określone kary w związku z dopuszczeniem się czynu zabronionego. Niezależnie od tego, każde orzeczenie może być podważone, a sprawa skierowana do sądu II instancji. Jednym ze środków procesowych temu służących jest oczywiście apelacja.

Apelacja w sprawie karnej nie wymaga uiszczania żadnych opłat sądowych- jest to podstawowe prawo każdej ze stron toczącego się postępowania. Apelację składa się na piśmie do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżany wyrok. Jeżeli dana strona nie jest zadowolona z wydanego rozstrzygnięcia, ma prawo wniesienia apelacji.

Zasadą jest zatem, że czynnością poprzedzającą wniesienie apelacji jest złożenie stosownego wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Dopiero wówczas, gdy otrzymamy wyrok wraz z uzasadnieniem, powinniśmy złożyć apelację. 

Czy adwokat jest potrzebny w sprawie karnej?

Udział adwokata w sprawie karnej jest obowiązkowy tylko w kilku przypadkach – gdy dana osoba jest oskarżona o popełnienie ciężkiej zbrodni, takiej jak np. zabójstwo. Z drugiej strony, lżejsze przewinienia nie powodują konieczności skorzystania z pomocy prawnej.

Pamiętajmy jednak, że sprawy karne wiążą się z uczestnictwem odpowiednich organów ścigania – policji lub prokuratury. To z kolei oznacza, że podejrzany lub oskarżony o popełnienie czynu zabronionego powinien być dobrze przygotowany do swojej obrony. Skuteczne działanie w tym zakresie może zagwarantować tak naprawdę doświadczony prawnik.

Każda sprawa karna wymaga odpowiedniego przygotowania i analizy okoliczności jej powstania. W praktyce powoduje to, że oskarżony lub podejrzany w zasadzie powinien skorzystać z pomocy adwokata w każdym przypadku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skazania i poniesienia odpowiednich dolegliwości za popełnione przestępstwo lub wykroczenie – wyjaśnia dr Aleksandra Rychlewska-Hotel, adwokat z Kancelarii Adwokackiej KARH w Krakowie i Katowicach.

Uzyskanie fachowej pomocy w sprawie karnej wymaga odpowiedniego przygotowania i zgromadzenia stosownych informacji - takie możecie Państwa uzyskać w kancelarii do spraw karnych.

Specjalizacja karna takiej kancelarii gwarantuje fachowe i kompleksowe podejście do każdej sprawy oraz wybór najskuteczniejszego rozwiązania dla danego klienta. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoba potrzebująca wsparcia występuje w roli pokrzywdzonego, podejrzanego, czy też oskarżonego.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków Sprawy Karne
dr Aleksandra Rychlewska-Hotel

ul. Rynek Dębnicki 6/3a

30-319 Kraków

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Rudzianin

    A ile "kosztuje " zajęcie się sprawą???A ile płaci się za tą reklamę? Bo to, że w to nie jest bezinteresowne, NIE WIERZĘ!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.