Wiadomości z Rudy Śląskiej

Cytrulina – na czym polega jej fenomen?

  • Dodano: 2022-05-02 06:30, aktualizacja: 2022-05-02 06:46

Na dobrą kondycją sportowców wpływ ma wiele rzeczy. Regularny trening i zdrowa dieta to podstawa, jednak równie istotna jest suplementacja. Aminokwasem, który warto zażywać jest cytrulina. Na czym polega jej działanie?

Suplementacja aminokwasów jest o tyle istotna dla ludzkiego organizmu, iż trudno uzupełnić niedobory wyłącznie zbilansowaną dietą. Jest to kwestia ważna szczególnie dla sportowców, którzy pracują nad budową muskularnej sylwetki. Aminokwasy są bowiem podstawowym budulcem białka, wspierają regenerację i dostarczają energii. Dlatego też do planu suplementacji warto włączyć cytrulinę. Jest to niebiałkowy aminokwas, który bierze czynny udział w mocznikowym cyklu Krebsa. Wyjaśniamy, dlaczego cytrulina jest nieocenioną pomocą każdego sportowca.

Jak działa cytrulina?

Dzięki swoim właściwościom cytrulina pełni ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Bierze udział w cyklu mocznikowym. Oznacza to, że prowadzi do neutralizacji i detoksykacji szkodliwego dla nas amoniaku. Co więcej, dzięki niej dochodzi do podwyższenia współczynnika pH, a tym samym zmniejsza się ilość kwasu mlekowego. W ten sposób eliminuje się ryzyko wystąpienia tzw. zakwasów. Cytrulina wpływa korzystnie na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tym samym zwiększa się przepływ krwi do komórek. Są one zdecydowanie lepiej odżywione i dotlenione. Cytrulina powszechnie dostępna jest w dwóch postaciach: l-cytruliny i jabłczanu cytruliny. Mają one bardzo zbliżone działanie i są bezpieczne dla zdrowia. Ważne jest jednak, aby dopasować dawki wspomnianego aminokwasu do indywidualnych potrzeb. Cytrulina występuje naturalnie w takich produktach jak arbuz, ogórki czy dynia, ale też w preparatach dla sportowców. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na dostarczenie aminokwasu do organizmu.

Cytrulina w diecie sportowców

Największą zaletą cytruliny, jeśli chodzi o sportowców, jest usprawniony przepływ krwi. Dlatego też najczęściej stosuje się ją przed treningiem. Mówi się także, że cytrulina zwiększa efekt tzw. pompy treningowej. Jest to zjawisko, które polega na stworzeniu w organizmie optymalnych warunków do rozwoju mięśni. Cytrulina jest popularna wśród sportowców również ze względu na minimalizowanie odczuwanego po treningu zmęczenia. Pozytywnie wpływa na gospodarkę kwasowo-zasadową, a także zapewnia lepsze oddychanie komórkowe podczas nawet bardzo intensywnych ćwiczeń. Tym samym cytrulina podnosi efektywność wysiłku fizycznego. Jej działanie nie ogranicza się jednak wyłącznie do kwestii budowania mięśni. Aminokwas ten wpływa również na poprawę pamięci, ale też przyczynia się do spowolnienia zmian miażdżycowych. Suplementowanie cytruliny pozwala obniżyć ciśnienie krwi, a także wpływa korzystnie na stan zdrowia osób chorujących na cukrzycę.

Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ cytruliny na organizm człowieka, regularne spożywanie tego aminokwasu powinny rozważyć nie tylko osoby trenujące sport. Jej właściwości docenią również osoby z chorobami serca i wysokim ciśnieniem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.