Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czynsz: tylko 4 zł za m kw. w Rudzkim Inkubatorze!

  • Dodano: 2005-08-20 08:12, aktualizacja: 2005-08-23 16:45

Inkubatory Przedsiębiorczości w Polsce zaczęły powstawać na przełomie 1989 i 1990 roku, równocześnie ze zmianami politycznymi i gospodarczymi. Mają one na celu wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. Cel ten realizują poprzez oferowanie powierzchni biurowej po niskich cenach jak i szereg usług dodatkowych: bezpłatne doradztwo dla firm jak i osób bezrobotnych planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, usługi sekretariatowe oraz wiele innych.

W Rudzie Śląskiej w marcu 2004 roku rozpoczął działalność Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości będący jednostką miasta Ruda Śląska. Inkubator oferuje przedsiębiorstwom powierzchnię na atrakcyjnych warunkach. Cena za m2 to jedyne 4zł.  Świadczy usługi doradcze, pomaga przedsiębiorcom pozyskać fundusze unijne.

Kliknij aby powiększyć!
Z takich pomieszczeń korzystają przedsiębiorcy w Inkubatorze

Na temat funkcjonowania firmy w Rudzkim Inkubatorze poprosiliśmy o wypowiedź jednego z przedsiębiorców, wynajmującego powierzchnię w Inkubatorze:

Redakcja: Jak długo prowadzi Pan działalność gospodarczą?
Piotr Pośpiech: Działalność gospodarczą rozpocząłem rok temu.

Redakcja:
Jak długo wynajmuje Pan powierzchnię w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości?
Piotr Pośpiech: Lokal w Inkubatorze wynajmuję również od roku.

Redakcja:
A więc można powiedzieć, że rozpoczął Pan z Inkubatorem?
Piotr Pośpiech: Tak właśnie było. Żeby założyć własną firmę trzeba mieć siedzibę. Zdecydowałem się na Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości i od tej pory tu jestem.

Redakcja:
Dlaczego właśnie Inkubator?
Piotr Pośpiech: Przede wszystkim ze względu na preferencyjne warunki dla młodych firm. Niski czynsz i odnowiony lokal – to duże zalety. Mogę również korzystać z sali konferencyjnej i sprzętu, który jest do dyspozycji dla firm w Inkubatorze np. kserokopiarki.

Redakcja:
Czy położenie Inkubatora jest dla Pana dużą przeszkodą?
Piotr Pośpiech: Faktycznie, Inkubator obecnie położony jest trochę na uboczu, co może utrudnić dotarcie klientom do mojej firmy. Ale z chwilą, gdy będzie tu więcej przedsiębiorstw, rozwinie się Śląski Park Przemysłowy, umiejscowienie Inkubatora będzie zaletą. Ruch będzie coraz większy i mam nadzieję, że także współpraca tutejszych firm będzie bardziej owocna.

Kliknij aby powiększyć!
Całe wnętrze Inkubatora zostało odnowione

Redakcja: Czy wsparcie Inkubatora daje Panu coś więcej niż preferencyjne stawki czynszu? Jak ocenia Pan bezpłatne, dodatkowe usługi świadczone przez Inkubator? Na czym one polegają Czy są one dla Pana pomocne?
Piotr Pośpiech: Inkubator może pomóc w zdobyciu pieniędzy na inwestycje z funduszy unijnych, pomaga pisać wnioski. Ponadto organizowane są tu spotkania i szkolenia dla przedsiębiorców, dzięki którym można nawiązać interesujące kontakty.

Redakcja:
Czy uważa Pan, że jednak najważniejszą zaletą jest ciągle czynsz?
Piotr Pośpiech: Takie preferencyjne stawki czynszu od 4zł dla firm rozpoczynających działalność do 8zł dla firm istniejących na rynku powyżej dwóch lat pozwalają trochę zaoszczędzić.

Redakcja:
Co może Pan uzyskać poprzez takie zmniejszenie kosztów działalności?
Piotr Pośpiech: Zaoszczędzone w ten sposób środki mogę przeznaczyć np. na marketing lub pokryć z nich część opłat na ubezpieczenie społeczne, które jak wiadomo są znacznym obciążeniem dla firm rozpoczynających działalność.

Redakcja:
Jak ocenia Pan rozwój swojej firmy ?  Plany na przyszłość?
Piotr Pośpiech: Pozycja mojej firmy umacnia się, zyskuję stałych klientów. W przyszłości, w miarę wzrostu ilości zleceń, planuję zatrudnić kolejnych współpracowników.

Redakcja:
Czy poleciłby Pan nowym / młodym firmom osiedlenie się w Inkubatorze?
Piotr Pośpiech: Jeśli poszukują reprezentatywnego i taniego lokalu z dobrą infrastrukturą, to na pewno. Mają tutaj szansę, żeby przetrwać trudny początkowy okres, zdobyć klientów i zaistnieć na rynku.

Wywiadu udzielił Piotr Pośpiech właściciel firmy Pośpiech.PL zajmującej się projektowaniem stron www (www.pospiech.pl)


Szyb Walenty 32
  41-700 Ruda Śląska
  tel./fax: 0-32 340 90 55
  e-mail:
info@inkubatorrudzki.pl
  www.inkubatorrudzki.pl