Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ile kosztuje rozwód w Polsce?

  • Dodano: 2020-05-20 07:15, aktualizacja: 2020-05-20 07:24

Koszty rozwodu w Polsce owiane są tajemnicą. Wiele w tej sprawie zależy od okoliczności danej sprawy oraz postawy samych małżonków. Ile więc kosztuje rozwód w Polsce? Czy na rozwód trzeba wydać duży majątek? Okazuje się, że nie – choć zależy to od kilku czynników.

Formalności związane z rozwodem

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe, podobnie zresztą jak formalności prawne, które trzeba dopełnić, aby skutecznie rozwiązać małżeństwo. Jeśli brak nam wiedzy w tym zakresie, doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego adwokata. Co ciekawe, wynajęcie prawnika nie musi oznaczać utraty całego majątku.

Uzyskanie rozwodu w Polsce wiąże się zawsze z koniecznością złożenia stosownego pozwu. Pismo to musi trafić do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Jeżeli powyższy warunek nie zostanie spełniony, sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Każdy pozew rozwody podlega opłacie sądowej – wynosi ona 600 zł. Oczywiście powód może wnioskować o zwolnienie w tym zakresie, musi jednak wykazać, że nie stać go na uiszczenie powyższej opłaty ze względu na uszczerbek majątkowy dla siebie i swojej rodziny. Jak się okazuje, sprawa rozwodowa nie wiąże się tylko z tym wydatkiem.

Rozwód – koszty dodatkowe

Opłaty procesowe to zaledwie ułamek kosztów rozwodowych. W praktyce sporządzenie pozwu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia prawnego, a takie może zagwarantować tylko skuteczny adwokat. Jeśli małżonkowie pozostają w sporze, pojawia się kwestia alimentacji, sprawowania opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi czy wreszcie konieczność podziału majątku wspólnego, pomoc adwokata wydaje się wręcz nieodzowna.

Wysokość honorarium adwokata zależy od okoliczności danej sprawy oraz nakładu pracy, który musi on wnieść, aby doprowadzić do jak najkorzystniejszego wyroku dla swojego klienta. W praktyce koszty pomocy prawnej oscylują wokół kwoty kilku tysięcy złotych – stawka jest zawsze ustalana indywidulanie i zależy w głównej mierze od potrzeb i żądań klienta.

Pomoc przy rozwodzie – co wchodzi w jej zakres?

Strona, która decyduje się skorzystać z pomocy adwokata z reguły nastawia się na kompleksowe załatwienie całej sprawy. Klient płacąc za usługę chce po prostu, aby była ona zupełna. Co może zaoferować adwokat w sprawie rozwodowej?

  • dokładne przeanalizowanie całej sprawy i zaproponowanie pozwu o treści odpowiadającej nie tylko żądaniom klienta, ale także i realnym możliwościom prawnym,

  • sporządzenie pozwu rozwodowego (ewentualnie odpowiedzi na pozew – w przypadku, gdy klientem będzie pozwany) oraz wszystkich dodatkowych pism procesowych, które mogą pojawić się w toku postępowania,

  • reprezentację swojego klienta przed sądem oraz podejmowanie wszystkich czynności procesowych,

  • wyegzekwowanie zwróconych kosztów procesów – pod warunkiem, że reprezentowany przez niego klient uzyska korzystny dla siebie wyrok.

Koszt rozwodu – od czego zależy?

Koszty wynajęcia prawnika rozwodowego uzależnione są także od jego renomy, miejsca położenia kancelarii (te w dużych miastach oferują z reguły droższe usługi), a także od posiadanego doświadczenia.

Pamiętajmy, że cena za usługi rozwodowego prawnika nie powinna być decydującym czynnikiem przy jego wyborze. Tańszy adwokat być może będzie się początkowo wydawał idealnym rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę może wygenerować dodatkowe koszty – zwłaszcza, jeśli przeciwnik procesowy zdecyduje się wynająć droższego, ale bardziej doświadczonego prawnika.

Na koszty rozwodu mają także wpływ żądania małżonków. Jeśli decydują się na rozstanie bez orzekania o winie, nie dochodzi do podziału majątku, a kwestia opieki nad dziećmi nie stanowi problemu, rozwód będzie szybszy i tańszy – zdarzają się nawet sytuacje, gdy wyrok jest wydawany już na pierwszej rozprawie.

Analogicznie, jeśli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w żadnej kwestii, a dodatkowo pojawia się kwestia ustalenia winy za rozkład pożycia małżeńskiego, poprowadzenie takiej sprawy wpłynie nie tylko na długość jej trwania, ale także na wzrost kosztów pomocy prawnej.

Wyższe koszty rozwodowe występują więc w przypadku rozwodów, w których:

  • jedna ze stron żąda udowodnienia przeciwnikowi winy za rozkład pożycia małżeńskiego,

  • istnieje spór na tle sprawowania opieki i wykonywania kontaktów nad wspólnymi małoletnimi dziećmi rozwodników,

  • małżonkowie chcą dokonać podziału majątku wspólnego na sprawie rozwodowej,

  • pojawia się żądanie alimentacyjne – względem wspólnych dzieci lub jednego małżonka,

  • żadna ze stron nie chce pójść na ugodę w jakiejkolwiek kwestii związanej z rozwodem.

Patron merytoryczny serwisu:

Rozwody Kraków Adwokat Michał Słomka
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
+48 784 425 405
https://www.adwokatrozwod.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.