Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak działają wyciągarki samochodowe wykorzystywane do jazdy offroadowej?

  • Dodano: 2020-09-14 11:15, aktualizacja: 2020-09-23 07:56

Poznaj podstawowe zasady offroadu. Warto zadbać o kluczowe wyposażenie – najważniejszym produktem będzie odpowiednia wyciągarka samochodowa.

Wyciągarki samochodowe – zabezpieczenie podczas offroadowej jazdy

Coraz więcej osób odkrywa polskie szlaki offroadowe – to bardzo pozytywne zjawisko! Pamiętajmy jednak, że w trasie należy pamiętać o przestrzeganiu wszelkich norm bezpieczeństwa. Jak wskazuje sama nazwa tego rodzaju jazdy, o wypadnięcie z trasy wcale nie jest trudno.

Przed oddaniem się offroadowemu szaleństwu musimy zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia będzie wyciągarka samochodowa. To prosty sprzęt, który wykazuje kilka niesamowicie przydatnych cech.

  • Wyciągarki samochodowe są bardzo silne – pozwalają na wyciąganie zarówno małych, jak i dużych pojazdów. Stosuje się je także podczas wyciągania łodzi, gdy musimy wziąć pod uwagę także niemały opór ze strony wody.
  • Wyciągarki samochodowe są niewielkie – przy dość dużej mocy nie zajmują zbyt wiele miejsca. Większość z nich spokojnie zapakujemy do bagażnika. Małe wyciągarki samochodowe mogą być z powodzeniem stosowane w quadach i innych niewielkich pojazdach terenowych.
  • Wyciągarki samochodowe sprawdzają się nie tylko przy offroadzie. Taki zakup nie musi być wyłącznie domeną pasjonatów – sprawdzi się także w przypadku osób, którym często zdarza się jeździć po niezbyt przyjaznych drogach.

Jak działa wyciągarka samochodowa?

Możemy wyróżnić kilka typów urządzeń z tego rodzaju. Podstawowe wyciągarki samochodowe dzielą się na trzy warianty:

  1. Wyciągarki elektryczne – doskonałe w offroadzie; wiele osób ceni je za wygodę użytkowania, szybkość wyciągania ładunku, niski koszt, niewielką wagę i świetną wydajność. To najczęściej wykorzystywane rodzaje wyciągarek. Ich niska masa umożliwia skuteczne stosowanie nawet w mniejszych pojazdach.
  2. Wyciągarki ręczne (manualne) – doskonałe w przypadku codziennej jazdy niewielkim pojazdem terenowym. Ich wadą jest bazowanie na naszej własnej sile – jeśli ucierpimy w wypadku, możemy mieć problem więc nie tylko z naszym stanem zdrowia, ale także wyciągnięciem pojazdu. Pomimo tego wyciągarki ręczne wciąż są popularne i niejednokrotnie uratują nas z ciężkich sytuacji.
  3. Wyciągarki hydrauliczne – najbardziej zaawansowana kategoria wyciągarek. Są przeznaczone dla osób, którym zależy na stuprocentowej pewności funkcjonowania. Niestety są one bardzo ciężkie i nieporęczne. Elementy hydrauliczne sprawdzają się dobrze w zamkniętych przestrzeniach, takich jak warsztat. W przypadku offroadowych zastosowań wysoka waga raczej wyklucza ten rodzaj sprzętu, jednak istnieją producenci, którzy deklarują gotowość do dostarczania takich rozwiązań.

Jak widać, najbardziej atrakcyjną propozycją dla fanów offroadu są elektryczne wyciągarki samochodowe. Przeważnie pozwalają nam na uciąg ładunku nawet do 3 ton, jednocześnie zachowując poręczną konstrukcję i niską wagę samego urządzenia.

Zapoznaj się z najlepszymi propozycjami firmy Dragon Winch

Marka Dragon Winch należy do najbardziej znanych producentów wyciągarek w Polsce. To nasz rodzimy producent, który zdołał osiągnąć imponującą ekspansję na kluczowe rynki – rozwiązania firmy są doceniane między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie offroad jest niezwykle popularny. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem „Planujesz wypad w teren? Sprawdź jaką wyciągarkę samochodową wybrać”, który pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.