Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jaki środek do czyszczenia fug sprawdzi się najlepiej?

  • Dodano: 2019-08-28 06:15, aktualizacja: 2019-08-28 06:28

Czyszczenie fug to zmora niejednej pani domu. Każdy, kto choć raz samodzielnie próbował je wyczyścić wie, ile wysiłku trzeba w to włożyć, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Dlatego warto znać sprawdzone sposoby na idealne wyczyszczenie fug.

Warto też sięgać po profesjonalne rozwiązania - specjalne preparaty, które znacznie ułatwią wyczyszczenie zabrudzonych przestrzeni pomiędzy płytkami ceramicznymi. W jaki sposób zatem skutecznie i sprawnie wyczyścić fugi? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi.

Czyszczenie fug - dlaczego jest tak ważne?

Fugi, mimo że są małymi przestrzeniami, mogą znacznie wpłynąć na estetykę całego pomieszczenia. Przybrudzone od kurzu, błota czy jedzenia, a także zawilgocone sprawiają, że pomieszczenie wygląda nieładnie, a to rzutuje na obraz gospodarzy domu. Jednak łady wygląd to nie wszystko. Fugi, zwłaszcza w łazienkach czy kuchniach, to często miejsce, w którym bardzo szybko rozwija się pleśń i inne drobnoustroje, które mogą wywoływać różnego rodzaju choroby. To właśnie dlatego regularne czyszczenie fug jest tak ważne. Co istotne, przy regularnym czyszczeniu, nalot jest łatwiejszy do usunięcia, a praca przy czyszczeniu płytek i wypełnienia pomiędzy nimi jest o wiele łatwiejsza.

Czyszczenie fug - domowe sposoby czy profesjonalne preparaty do czyszczenia?

W wielu przypadkach problemem jest to, jak wyczyścić fugi? Najczęściej zabrudzenia, jakie na nich osiadają, są bardzo trudne do usunięcia – resztki jedzenia, mydło, zawilgocenia, a także rozwijające się pleśń, a nawet osady z rdzy i kamienia. Czy można sobie nimi poradzić domowymi sposobami? Czy lepiej sprawdzi się środek do czyszczenia fug?

Jak się okazuje zarówno jedne, jak i drugie rozwiązanie jest często wykorzystywane przy sprzątaniu. Jednak dobierając metodę czyszczenia płytek, należy pamiętać o tym, aby nie uszkodzić powierzchni samych płytek np. poprzez intensywne szorowanie czy nieodpowiedni dobór preparatu czyszczącego. Jeżeli chodzi o środki do czyszczenia fug, to warto wybierać preparaty do tego przeznaczone, a nie te ogólnego zastosowania. Obecnie wielu producentów chemii gospodarczej w swojej ofercie ma właśnie tego typu produkty. Co istotne, często oprócz czynnych składników ułatwiających usunięcie zabrudzeń z powierzchni kafelków, mają one w sobie również substancje pozwalające na usunięcie drobnoustrojów i zapobiegające ich namnażaniu się. Jest to szczególnie istotne przy czyszczeniu płytek kuchennych i łazienkowych, gdzie panuje duża wilgoć sprzyjająca rozwojowi mikroorganizmów. Co ważne, zastosowanie takich środków jest bardzo proste - zazwyczaj wystarczy je nałożyć na fugę wąską szczoteczką, delikatnie wetrzeć, a po chwili zmyć przy pomocy gąbki. Więcej informacji na temat różnorodnych, profesjonalnych preparatów do czyszczenia można znaleźć w artykule Profesjonalne środki czystości – rozwiązanie dla wymagających.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby, to do czyszczenia fug najczęściej wykorzystuje się roztwór octu i sody oczyszczonej, a także sok z cytryny lub proszek do pieczenia. Jednak przy ich pomocy nie zawsze uzyska się taki efekt, jak przy zastosowaniu profesjonalnych środków czystości.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.