Wiadomości z Rudy Śląskiej

Laser frakcyjny CO2 w leczeniu zmian skórnych

 • Dodano: 2024-06-14 17:15, aktualizacja: 2024-06-17 07:06

Laser frakcyjny CO2 jest wykorzystywany do precyzyjnego usuwania zmian skórnych, bez uszkadzania sąsiadujących tkanek. Zabieg jest krótki i praktycznie bezbolesny, a ryzyko powstawania blizn minimalne. Poprzez tworzenie kontrolowanych mikrourazów pobudzane są procesy naprawcze, dlatego laser frakcyjny z powodzeniem stosowany jest także w leczeniu blizn trądzikowych, odmłodzeniu skóry oraz jako zabieg oczyszczający, tzw. dermabrazja laserowa.

Wskazania do zabiegu laserowego CO2

Laser frakcyjny CO2 wytwarza falę elektromagnetyczną niewidzialną dla oka, która jest pochłaniana przez płyny tkankowe, co powoduje efekt termolizy, prowadząc do kontrolowanego uszkodzenia komórek. Laser frakcyjny CO2 najczęściej stosowany jest do leczenia:

 • znamion o różnej etiologii, 
 • brodawek wirusowych, płciowych, płaskich, 
 • włókniaków, 
 • grudek perlistych, 
 • prosaków i kaszaków. 

Używany jest także do usuwania modzeli, nagniotków czy odcisków, zmian barwnikowych, rozstępów i do odmładzania skóry.

Resurfacing skóry — czym jest?

Resurfacing skóry laserem frakcyjnym CO2 to kontrolowany sposób dermabrazji skóry, co wpływa na spłycenie zmarszczek, zwężenie porów, zmniejszenie różnego rodzaju blizn i ujędrnienie skóry. Zaleca się wykonanie zabiegu u posiadaczy cer dojrzałych, tłustych i łojotokowych.

Efekty po zastosowaniu lasera frakcyjnego

Aby otrzymać upragnione efekty, w zależności od problemu, na jaki stosujemy laser frakcyjny, potrzebna jest odpowiednia ilość zabiegów wykonanych w określonej serii. Laser frakcyjny z powodzeniem stosowany jest do usuwania różnego rodzaju znamion, pieprzyków czy blizn. W przypadku takich zmian usuwane są podczas jednego zabiegu. 

Jeśli chodzi o wykorzystanie lasera frakcyjnego do leczenia blizn potrądzikowych, zaleca się wykonanie 3 do 6 zabiegów w miesięcznych odstępach. Laser świetnie radzi sobie także z odmładzaniem skóry, poprzez obkurczanie włókien kolagenowych. W takim przypadku zaleca się wykonanie ok. 3 zabiegów.

Laser frakcyjny CO2 poradzi sobie także z przebarwieniami i plamami posłonecznymi oraz fotostarzeniem skóry, a dodatkowo zdecydowanie wpłynie na ujędrnienie skóry.

Skóra po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego

Bezpośrednio po zabiegu skóra może delikatnie szczypać, dlatego też często po laserze stosuje się chłodzenie skóry, aby zminimalizować odczuwany dyskomfort. Ważne jest regularne natłuszczanie skóry oraz sumienne stosowanie preparatów ochronnych z filtrami SPF. 

Na ok. 4 tygodnie zaleca się również rezygnację z wykonywania peelingów oraz stosowania kosmetyków z retinolem czy kwasami. Wynika to z faktu, iż skóra jest podrażniona, łatwo ulega zaczerwienieniu, złuszcza się i potrzebuje czasu na naturalną regenerację. Efekty po zabiegu w dużej mierze zależą od stosowania się i przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym CO2

Do bezwzględnych przeciwwskazań przeprowadzenia zabiegu laserem frakcyjnym CO2 należą: 

 • ciąża i karmienie piersią,
 • nowotwory złośliwe, 
 • bielactwo, 
 • leczenie retinoidami, 
 • choroby autoimmunologiczne,
 • tendencje do powstawania keloidów. 

Przeciwwskazaniem będzie również świeża opalenizna, nadwrażliwość na światło oraz niektóre leki. Aby zapobiec ryzyku wystąpienia skutków ubocznych, przed zabiegiem niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który pozwoli wykluczyć istniejące przeciwwskazania.

Gdzie wykonać zabieg laserem frakcyjnym CO2?

Ważne, aby wybrać świadomie gabinet, w którym zabieg  zostanie wykonany z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie lasera. Miejscem godnym polecenia, gdzie bezpiecznie można wykonać zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest dermatolog w Katowicach - CMED. To placówka specjalizująca się w leczeniu wszelkiego rodzaju defektów skórnych, a do zabiegów używane są jedynie certyfikowane urządzenia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.