Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na co patrzeć przy wyborze osobistego konta bankowego?

  • Dodano: 2020-11-19 06:15, aktualizacja: 2020-11-10 13:38

Wyobraź sobie świat bez istnienia kont bankowych i dedykowanych im aplikacji mobilnych. Brzmi dziwnie? No właśnie! Wybór banku, z którego usług i oferty będziesz korzystać jest kluczowy w kontekście funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Chcesz przenieść się do innego banku, a może zakładasz konto po raz pierwszy? Przedstawiamy wnikliwą, ale streszczoną analizę rynku i obowiązujących warunków w najpopularniejszych placówkach bankowych. Dodatkowo podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta osobistego.

Konta bankowe - czyli co?

Większość osób zakładających konta bankowe wie, czym różnią się od siebie konta osobiste, walutowe czy firmowe. Jednak wiedza na temat warunków obowiązujących w bankach nie powinna kończyć się na tym etapie. Konto, które właściciel może obserwować za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych, pozwala na monitorowanie wydatków i wykonywania płatności - przelewów, opłacania rachunków itp. Najczęściej wybieraną formą konta bankowego jest konto osobiste, jednak na czym polega jego idea? 

  • konto osobiste to doskonały sposób na zarządzanie wydatkami - widzisz i wiesz, na co, ile i kiedy wydajesz, 
  • rachunek konta otwiera się po ówczesnym podpisaniu dokumentów, w tym uregulowanej prawnie umowy, która musi zawierać informacje o: walucie, rodzaj rachunku, oprocentowaniu czy odsetkach płaconych od określonych usług/operacji itp., 
  • konto osobiste jest przypisane do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR).  

Za co musisz zapłacić? 

Każdy bank ma własne, określone zasady, według których organizuje swoją pracę. W związku z tym warto szukać placówki, która oferuje preferencyjne warunki - to prosta droga do oszczędności finansowej. Na co jeszcze zwrócić uwagę, by nie być zaskoczonym wysokością dodatkowych opłat?

  • prowadzenie rachunku - w zależności od tego, z usług którego banku korzystasz usługa ta może być bezpłatna lub może wiązać się z niewielkimi opłatami - rzędu kilku/kilkunastu złotych, 
  • wypłaty/wpłaty z bankomatów - w trakcie poszukiwania banku idealnego zapoznaj się dokładnie z treścią umowy, a dokładniej warunkami opłat za poszczególne usługi płatnicze w bankomatach innych niż te sygnowane logo naszego banku. 
  • opłata za przelewy krajowe i międzynarodowe, a także przewalutowanie transakcji płatniczej. 

Warto dopytać o szczegóły warunków pracowników interesującego nas banku, najczęściej wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, w tym przekroczenie progu kwoty zapłaconej kartą płatniczą czy regularne wpłaty na konto osobiste. 

Kilka praktycznych porad o tym, czego szukać przy zakładaniu konta

Sprawna, intuicyjna aplikacja mobilna Twojego banku to standard, którym każdy klient powinien się kierować. Jednak od czasu do czasu konieczne jest skorzystanie z bankomatów, dlatego postaw na bank, który dysponuje setkami oddziałów i bankomatami w miejscach, w których bywasz najczęściej. Poza tym zwróć uwagę, czy oferta banku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, a dokładniej czym wyróżnia się na tle konkurencji - szukaj zniżek, zwrotów pieniędzy za zakupy, darmowe doradztwo czy członkostwo w różnego typu programach. Myśl praktycznie i zastanów się nad tym, jak zoptymalizować swój budżet i jak zadbać o oszczędności. 

Wciąż dręczy Cię niepewność?

Podjęcie decyzji o wyborze banku spełniającego wszystkie kryteria nie należy do najprostszych, dlatego analitycy finansowi zalecają, aby wykorzystać porównywarki warunków kont bankowych https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Za jej pomocą sprawdzisz, ile kosztuje wyrobienie karty, przelewy, wypłaty, pakiet assistance i inne szczegóły oferty. W ten sposób zyskasz pewność, że wybierasz lidera wśród placówek tego typu i możesz bezpiecznie korzystać z nowo założonego konta bankowego. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Piotrtt

    Konto to must have, osobiste, ale też firmowe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.