Wiadomości z Rudy Śląskiej

Projekty domów - trendy w projektowaniu

  • Dodano: 2021-06-11 12:00

Wiele osób marzy o niedużym, przytulnym domu, który dostarczy im zdecydowanie więcej spokoju i prywatności niż mieszkanie w bloku. Marzenie części z nich – prędzej czy później – się ziści. Jeżeli zależy Ci na wybudowaniu domu zgodnego z aktualnymi trendami, poniższy tekst może Ci w tym pomóc.

Wyodrębniona przestrzeń na pracę zdalną – must have

Ostatnie miesiące wszystkim pokazały, jak ważna jest umiejętność szybkiej adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków – także na rynku pracy. Projekty domów nowoczesnych z poddaszem użytkowym muszą więc uwzględniać przestrzeni do biurowej pracy zdalnej. Gabinet czy domowe biuro są niezbędne – zwłaszcza wtedy gdy dom jest pełen dzieci. Każdy, kto pracuje zdalnie doskonale wie, jak spokój i cisza wpływają na wydajność oraz skupienie. Dom, z uwagi na większy metraż niż mieszkanie, pozwala na stworzenie oddzielnego pomieszczenia, w którym ściany i drzwi izolują domowy hałas. Jest to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie aniżeli salon z symbolicznie wydzieloną strefą do pracy, który w przypadku mieszkańców ciasnych mieszkań w bloku często jest jedyną opcją.

Domy małe – idealne rozwiązanie dla singli lub seniorów

Współcześnie budowane domy w lepszym stopniu spełniają potrzeby domowników. Z dużych, wielokondygnacyjnych i wielopokoleniowych domów trendy zostały przekierowane na niewielkie, za to wyjątkowo funkcjonalne domy. W modzie jest wznoszenie budynków o metrażu 100-140 m2. Mniejszy dom to również mniejsze koszty jego utrzymania, a więc lepsze wykorzystanie środków dostępnych w budżecie. Jeśli chodzi o mniejsze budynki, aktualnie buduje się zarówno domy parterowe, jak też domy z poddaszem użytkowym. Jeśli interesuje Cię temat nieruchomości, dowiedz się, czym jest podatek katastralny 2021 i jakie jest prawdopodobieństwo wprowadzenia go w Polsce.

Garaż dwustanowiskowy – odpowiedź na aktualny styl życia

Niezależnie od tego, czy dom jest budowany w mieście, czy też w dzikiej głuszy, powinien być wyposażony w garaż. Idealnie, gdy będzie miał on co najmniej dwa stanowiska. Coraz więcej rodzin dysponuje dwoma samochodami i więcej, co zwiększa ich mobilność. Garaż pozwala ochronić karoserię przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, palące słońce czy mróz. Oprócz tego, zapobiega trudnym do usunięcia zabrudzeniom, wynikającym z opadających liści czy aktywności ptactwa.

 

Minimalizm – prosta forma, płaski dach i szara kolorystyka

Współcześnie budowane domy coraz częściej zachwycają prostymi bryłami, płaskimi dachami i stonowaną, nowoczesną kolorystyką. Są odzwierciedleniem założeń minimalizmu, w przypadku którego mniej znaczy więcej. Z budynków znikają łuki, kolumienki, ozdobne reliefy i gzymsy. Formy są proste, zgeometryzowane i przejrzyste. Umiar to ich drugie imię. Całości dopełnia eleganckie, proste ogrodzenie, które idealnie dostosowuje się pod względem wyglądu do bryły budynku, małej architektury ogrodowej i innych elementów posesji. Całości dopełniają minimalistyczne, oszczędne nasadzenia i trawy.

Nowe technologie wewnątrz i na zewnątrz domu

Nowoczesne realizacje architektoniczne muszą uwzględniać zastosowanie nowych technologii. Nikogo już nie dziwi system Smart Home, który pozwala na swobodne sterowanie światłem, zarządzanie systemem alarmowym, ale też zdalne kontrolowanie pracy urządzeń RTV i AGD. Rozwiązania te są wyjątkowo pomocne zarówno na co dzień, jak też podczas nieobecności domowników. Elementy zdalnego systemu Smart Home pozwalają upozorować aktywność osób wewnątrz budynku, przez co ułatwiają zmylenie ewentualnych włamywaczy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.