Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ubezpieczenie komunikacyjne OC - najważniejsze informacje

  • Dodano: 2021-07-08 10:00

Prawo nakłada na nas obowiązek zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim jest OC. Bez względu na stan pojazdu, jeśli jest on mechaniczny, masz obowiązek zawsze posiadania ważnego ubezpieczenia. Istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, oferujących ubezpieczenia OC – jakie czynniki wziąć zatem pod uwagę i czym kierować się podczas zakupu?

Odpowiednie dokumenty regulują kwestię ubezpieczeń pojazdów mechanicznych. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przypadku obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej komunikacyjnej, każdy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić jednakowy zakres ochrony. 

Zatem przy wykupie jedynie podstawowej wersji ubezpieczenia komunikacyjnego, każde towarzystwo ubezpieczeniowe obowiązują identyczne sumy gwarancyjne. Od 31 grudnia 2018 roku wynoszą one dla jednego zdarzenia równo:

  • 5,21 mln euro dla szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. 

Skoro zatem suma gwarancyjna zawsze jest taka sama, czy oznacza to, że każde ubezpieczenie jest identyczne i jedynym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest cena? Czy wystarczy wybrać najtańszą opcję?
Otóż nie! Sprawdź poniżej, co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając polisę oraz towarzystwo ubezpieczeniowe. Często klienci nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak ważne są inne czynniki!

Sprawdź, w jaki sposób naliczane są zniżki

Inaczej te zasady nazywane bywają systemem bonus-malus. Sprawdź, w jakim okresie możesz wypracować maksymalne zniżki – czasem są to 2-3 lata, a czasem... 8! Ważny jest też sposób kalkulacji OC przez ubezpieczyciela, czyli to, jak długi okres historii ubezpieczeniowej bierze on pod uwagę. Może się bowiem zdarzyć, że szkoda spowodowana wiele lat temu wpłynie na Twoją kalkulację.

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Choć system ten w naszym kraju wprowadzony został w 2015 roku, nie każdy ubezpieczyciel zapewnia BLS w swoich polisach! Jest to dość istotny aspekt, ponieważ pozwala w przypadku bycia poszkodowanym, zgłosić sprawę do swojego ubezpieczyciela, anie do ubezpieczyciela sprawcy. Znacznie ułatwia to dalsze postępowanie. Warto zatem sprawdzić to w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. 

Zaniżanie odszkodowań OC

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że odszkodowania wypłacane osobom poszkodowanym są zaniżone, i często nie starczają nawet na usunięcie szkody! Poczytaj zatem opinie i oceń, czy dany ubezpieczyciel jest warty uwagi i zaufania, czy może jest często posądzany o zaniżanie odszkodowań. Pamiętaj, że gdy masz do czynienia z takim zaniżeniem, warto skorzystać z fachowej pomocy! W Polsce działają firmy, pomagające w odzyskiwaniu wyższych odszkodowań, adekwatnych do zaistniałej szkody. Jeśli potrzebujesz pomocy i chcesz odzyskać wyższe odszkodowanie, zgłoś się do nas!

Pakiet ubezpieczeń i ich cena

Jeśli obok obowiązkowej polisy OC masz zamiar również wykupić opcje dodatkowe, jak autocasco czy NNW, warto sprawdzić oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe pakiety, które mogą wyjść mniej lub bardziej korzystnie finansowo. Sprawdź zatem, wybierając ubezpieczyciela, ile zapłacisz za pakiet ubezpieczeń, gdyż niska cena OC nie zawsze oznacza niską cenę pakietu ubezpieczeń.

Pewne, sprawdzone, zaufane towarzystwo ubezpieczeniowe

Jeśli Ty, Twoja rodzina czy bliscy znajomi są zadowoleni z usług dotychczasowego ubezpieczyciela, nie zawsze warto go zmieniać, skoro jest już zaufany! Dodatkowo, często jeśli korzystasz już z ubezpieczenia np. na życie, ubezpieczenia mieszkania czy innego w danym towarzystwie, zakup kolejnego ubezpieczenia możesz zyskać w atrakcyjnej cenie, często ze zniżką. 

Zwyżki na polisę OC 

Jednymi z czynników, jakie ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy kalkulowaniu ceny ubezpieczenia, są zwyżki (np. za czas posiadania prawa jazdy, lub związane z wiekiem). Sprawdź, jakie warunki oferuje ubezpieczyciel – może okazać się, że np. za rok cena ubezpieczenia u tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego będzie już inna!
Podczas wyboru polisy pamiętaj zatem, że cena OC to nie jedyny czynnik, który powinieneś brać pod uwagę, pomimo że warunki polisy (sumy gwarantowane) są jednakowe i regulowane przez prawo. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Take Care Polska oferującą odzyskiwanie odszkodowań powypadkowych oraz dopłaty do odszkodowań. Zadzwoń do nas po darmową poradę i skorzystaj z pomocy. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.