Ikony Danuty Wilczek w rudzkim muzeum. Wernisaż już 5 maja

Czas czytania: 3 min.

Rudzkie muzeum pokaże ikony tworzone w domowym zaciszu. Wernisaż wystawy „Moja pasja. Ikony Danuty Wilczek” odbędzie się 5 maja o godz. 17:00 w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Danuta Wilczek od ponad 20 lat zajmuje się pisaniem ikon

Wystawa prezentuje prace Danuty Wilczek, która od ponad 20 lat zajmuje się pisaniem ikon. Artystka bierze udział w licznych warsztatach, rozwijając swoje umiejętności i warsztat techniczny. Pokazane na wystawie ikony przedstawiają przede wszystkim postacie Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa oraz świętych. Jak podkreśla kurator wystawy Mateusz Kitel, ikony to coś więcej niż wizerunki religijne. Ich bogato zdobione wykończenie niesie symbolikę i przesłanie, a same prace mają być ilustracją historii Bożego Objawienia.

Ikona powstaje etapami, zgodnie z wielowiekowym kanonem

Tworzenie ikon to wieloetapowy proces, który łączy rzemiosło i modlitwę. Zgodnie z tradycyjnym kanonem obejmuje przygotowanie lipowej deski, naklejenie płótna, gruntowanie klejem i kredą, pozłocenie tła oraz malowanie temperą jajową. Na końcu umieszcza się napis i zabezpiecza ikonę. To proces wymagający od ikonografa pokory i odpowiedniego podejścia.

Wystawę „Moja pasja. Ikony Danuty Wilczek” będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Wernisaż zaplanowano na 5 maja o godz. 17:00.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe

Katalog firm

Tagi