Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

830 tys. zł. dotacji konserwatorskich z rudzkiego budżetu

 • Dodano: 2019-03-06 06:45, aktualizacja: 2019-03-06 07:17

15 inwestycji z zakresu ochrony i konserwacji zabytków zostanie dofinansowanych z budżetu Rudy Śląskiej.

Na ten cel władze miasta przeznaczyły 830 tys. zł. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zostały podjęte uchwały w tej sprawie.

- Wśród planowanych prac są remonty budynków mieszkalnych oraz sakralnych – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. - W ubiegłym roku udzieliliśmy dotacji konserwatorskich na kwotę ponad 2 mln zł. W sumie, od 2010 roku, z budżetu miasta udzieliliśmy 38 dotacji konserwatorskich na kwotę 7,3 mln zł - dodaje.

Środki na dotacje zostały zarezerwowane w budżecie Miejskiego Konserwatora Zabytków. W sumie koszt remontów pochłonie 2,5 mln złotych. Najwyższe dotacje przyznano spółdzielniom mieszkaniowym – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

170 tys. zł dofinansowania miasto przekaże wspólnotom mieszkaniowym nieruchomości, które przeprowadzą remonty w swoich obiektach - kamienicy przy ul. 1 Maja 246 w Wirku, ul. P. Niedurnego 52 w Nowym Bytomiu oraz ul. Jana III Sobieskiego 32 w Rudzie. Warto przypomnieć, że drugi budynek został wzniesiony około 1890 roku i sąsiadował ze szpitalem hutniczym wybudowanym przez hutę „Pokój” w 1885 roku. Pierwotnie na parterze budynku zlokalizowane było ambulatorium, a na piętrach mieszkania lekarzy. Z kolei budynek położony przy ul. Jana III Sobieskiego 32 wchodzi w skład zabudowań kolonii robotniczej „Rudahammer”, wybudowanej w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych należących do hrabiego Ballestrema. W tym roku zostaną podjęte prace związane z I etapem remontu obiektu polegające na kapitalnym remoncie dachu.

Z kolei Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Luiza” przyznano dotację w wysokości 140 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na renowację elewacji oraz remont dachu budynku mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. ks. Józefa Niedzieli 28 w Bielszowicach. Remont, który ma kosztować 350 tys. zł, będzie stanowił zamknięcie procesu rewitalizacji przedmiotowego osiedla, która była prowadzona w latach 2016-2018. Budynek przy ul. ks. Józefa Niedzieli 28 należy do osiedla robotniczego składającego się z sześciu budynków usytuowanych wzdłuż ul. ks. Niedzieli, wybudowanego ok. 1905 roku dla pracowników dozoru technicznego kopalni „Bielschowitz”.

W blisko połowie miasto sfinansuje również modernizację budynku oficyny, położonego przy ul. Wolności 13 w Rudzie.

Planowane jest oczyszczenie elewacji, renowacja cegieł, całkowita wymiana stolarki okiennej, a także hydroizolacja bocznej i tylnej ściany obiektu – wymienia Miejski Konserwator Zabytków dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk.

Ogólny koszt prac remontowych wyniesie ponad 80 tys. zł. Podobna kwota potrzebna jest na remont dachu i wymianę więźby w budynku położonym przy ul. Oświęcimskiej 132 w Kochłowicach. Miasto przekaże na ten cel dofinansowanie w wysokości 21 tys. zł. Również w Kochłowicach, przy ul. Wyzwolenia 8, położony jest budynek, w którym zostanie wykonana renowacja elewacji frontowej wraz z wymianą okien. Całość prac jest wyceniona na prawie 52 tysięcy złotych, z czego miasto zapłaci 20 tys. zł.

Dotację w wysokości 9 tys. zł przyznano Wspólnocie Mieszkaniowej „Kolejarz”, która zarządza budynkami zabytkowego osiedla robotniczego wybudowanego dla pracowników kolei w Chebziu. Środki zostaną przeznaczone na kompleksową renowację drzwi wejściowych do klatek schodowych budynków przy ul. Przedtorze 12 i ul. Dworcowej 27.

Renowacja stolarki i przywrócenie jej oryginalnego wyglądu wpłynie na poprawę wizerunku dotowanych obiektów – zapewnia dr Łukasz Urbańczyk.

Poza budynkami mieszkalnymi przyznano również dotacje na dofinansowanie prac konserwatorskich w budynkach sakralnych. Po 100 tys. zł otrzymają parafia pw. św. Józefa w Rudzie i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. W rudzkim Sanktuarium pw. św. Józefa zostanie dokończony remont wnętrza, który rozpoczęto w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że świątynia została ufundowana przez hrabiego Franciszka Ksawerego von Ballestrema, projekt stworzył August Menke, a prace nadzorował radca górniczy Franz Pieler i architekt Hans von Pśllnitz. W 1999 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Ogólny koszt prac renowacyjnych zaplanowanych na ten rok wynosi ponad 290 tys. złotych.

Z kolei w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach środki zostaną przeznaczone na zabezpieczenie i naprawę ściany frontowej nawy głównej.

Planowane roboty będą stanowić pierwszy etap prac związanych z renowacją frontonu kościoła i są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego stanu obiektu – zaznacza dr Łukasz Urbańczyk. - Ponadto remont będzie stanowił kontynuację prac rozpoczętych w 2017 i 2018 roku, kiedy to renowacji i zabezpieczeniu poddane zostały wieże świątyni – mówi.

Koszt całości prac renowacyjnych wynosi ponad 200 tys. zł.

Na dofinansowanie kosztów renowacji fragmentu elewacji kościoła pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu zarezerwowano 80 tys. zł. Będzie to ostatni etap renowacji elewacji tego obiektu, co przełoży się bezpośrednio na poprawę jego stanu technicznego i przywrócenie mu dawnej świetności. Dzięki wykonaniu prac przewidzianych do realizacji na rok 2019 cała bryła budynku będzie posiadała oczyszczone ściany. Ogólny koszt przewidzianych prac renowacyjnych wyniesie 440 tys. złotych. Z miejskiego budżetu zostanie również dofinansowany remont zabytkowego ogrodzenia wokół kościoła ewangelicko-augsburskiego w Wirku.

Na ten rok planowane jest także malowanie kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie, na co miasto przeznaczy 50 tys. złotych. Przypomnijmy, że świątynia została wzniesiona z fundacji hrabiego Karola Wolfganga von Ballestrema w 1869 r. Wyznaczała ona południowo-zachodnią granicę dawnej zabudowy dzielnicy Ruda, będąc jednocześnie pierwszym kościołem na terenie tej osady. Ogólny koszt prac wynosi 160 tys. zł.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • bbb

  Redakcjo! Proszę opatrzyć artykuł innym zdjęciem ilustracyjnym. Szanowni komentatorzy znów nie nie przeczytali artykułu, tylko zasugerowali się obrazkiem.

 • Zenobiusz

  Czym się zasugerowali? Jak zwykle ochłapy dla zwykłych mieszkańców a dla kleru gruba kasa na remont ich majątku. Najbogatsza instytucja w kraju i tylko potrafi wyciągać rękę po cudze pieniądze.

 • Ratatuj

  Ekipa Grażyny to jest wesoły folwark, tu płaczą, że na mieszkańcach nie zarobią po czym rzucają prawie milion zł na kościoły! Ekipa tak mocno dba o finanse a lekką ręką rzuciła 2 mln. zł. na ten parking za przychodnią na Niedurnego, a tak tablice pokazujące miejsca wolne wyzerowane. Miało działać a nie działa!!! A tymczasem przychodzi nam jeździć po drogach niczym ser szwajcarski!!! Oskubać ludzi z każdej złotówki!!! Takie hasło wyborcze powinno być!! (Śmieci i teraz użytkowanie wieczyste)

 • CUD

  830,000 a Dziedzicowa,Mejer skamrają że kasy brak,,,,a na to mają ,,,,,CUDA CUDA---i jak tu im wierzyć.

 • belfer

  CUD żeś Ty, dziołcha, szkoła skoczyła...

 • hynio

  kościoły powinni być finansowane przez parafian. miasto powinno dbać o to aby ludzie mieli gdzie mieszkać.

 • Krystyna

  Na kościoły zawsze kasa jest A komu to potrzebne -szpitale,przedszkola żłobek -niepełnosprawni -ubikacje na klatkach ochrona środowiska na to przeznaczyć ,, jest 21 wiek

 • mieszkaniec/osiedla

  Na ine cele kasa jest,jak ludzie proszom o cmentarz dla zmarłych,na osiedlu BYKOWINA ,przy kosciele swBARBARY, to niema iniemakasy terenu ,bo woda,bo slonce,bo snieg,bo niepotrzeba,bo niepasuje,ale na tym miejscu tancie zabawa ryki piski popijawki to ja.

 • Zenobiusz

  Ale bredzisz. Nawet nie ma co komentować tych głupot.

 • Zenobiusz

  Zenobiusz ty to sie poleku pakuj iheja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.