Wiadomości z Rudy Śląskiej

[AKTUALIZACJA] Związkowcy Huty Pokój blokują siedzibę Węglokoksu

  • Dodano: 2023-12-06 10:15, aktualizacja: 2023-12-06 14:45

Związkowcy Huty Pokój protestują w siedzibie Węglokoksu, m.in. z powodu "nierealizowania obietnic" dotyczących przyszłości huty. 


AKTUALIZACJA - 12:30

Nikt z Zarządu Węglokoksu nie spotkał się z protestującymi hutnikami. Do siedziby Grupy została wezwana policja. Hutnicy zostali wyprowadzeni z budynku i wylegitymowani. 

- Skończyła się nasza akcja protestacyjna pod Węglokoksem na dzień dzisiejszym. Bardzo smutne to jest, że Zarząd Węglokoksu na pracowników, którzy walczą o miejsca pracy i o byt, napuszcza policję. To jest dramat po prostu i pokazuje tylko poziom tego Zarządu i to, co on sobą reprezentuje. [...] My nie będziemy konfrontować się z policjantami. Oni też wykonują swoją pracę. Zostaliśmy wyprowadzeni, teraz jesteśmy spisywani - mówił Mariusz Latka, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ Sierpień 80.

AKTUALIZACJA - 14:00

Poniżej przedstawiamy w całości oświadczenie Grupy Węglokoks.

W związku z nielegalną akcją grupy związkowców z Huty Pokój w siedzibie Węglokoks SA oraz wcześniejszymi akcjami, polegającymi na wywieszeniu obraźliwych i łamiących prawo banerów przed wejściem do Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Zarząd Węglokoks SA oświadcza, że:

  • Węglokoks SA ani żadna ze spółek nie da się wciągnąć w kampanię wyborczą w związku Sierpień 80, w którym przewodniczący Mariusz Latka kończy swoją kadencję i wszelkimi sposobami będzie próbował pozyskać głosy swoich członków, by pozostać na etacie związkowym w Hucie Pokój na kolejną kadencję.
     
  • Węglokoks SA prowadzi dialog ze wszystkimi związkami zawodowymi z poszanowaniem prawa, wzajemnego szacunku, godności i zasad kultury. Za dialog ze stroną społeczną w spółkach odpowiadają zarządy poszczególnych spółek, w związku z tym Węglokoks nie jest i nie może być stroną dla wielu postulatów zgłaszanych przez Sierpień 80 z Rudy Śląskiej. Informujemy również, że w Węglokoks SA nie funkcjonuje związek zawodowy Sierpień 80.
     
  • Węglokoks SA informuje, że to wyłącznie zarządy spółek odpowiadają za bieżące wyniki operacyjne i procesy inwestycyjne toczące się w poszczególnych organizacjach, wynika to z ogólnie przyjętych przepisów prawa i ładu korporacyjnego.
     
  • Zarząd Węglokoks SA informuje, że odpowiada wyłącznie za spółkę Węglokoks, działa w jej najlepszej wierze i nigdy nie będzie prowadził działalności sprzecznej z prawem ani narażającej Węglokoks SA na szkody w wymiarze gospodarczym i finansowym tylko dlatego, że takie oczekiwanie ma jeden z liderów związkowych w Rudzie Śląskiej.
     
  • Zarząd Węglokoks SA uprzejmie wskazuje, że zarząd jest organem kolegialnym, ale każdy z czterech członków zarządu Spółki kieruje i odpowiada za dany zakres czynności. Za zakupy dla hutnictwa i obszar nadzoru nad spółkami hutniczymi odpowiada inny członek zarządu Węglokoks SA.
     
  • Zarząd Węglokoks SA informuje, że w części hutniczej Grupy funkcjonują spółki skupione wokół Huty Łabędy SA, która rokrocznie generuje wyniki przekraczające 1 mln przychodów i ponad 200 mln zysku. Zarząd Węglokoks SA wielokrotnie wskazywał rudzkim spółkom właściwą naszym zdaniem drogę rozwoju w postaci zdywersyfikowanej i racjonalnie zarządzanej Huty Łabędy SA, jednak każda ze spółek stanowi odrębną osobowość prawną w związku z tym zarząd Węglokoks SA nie ma możliwości podejmowania decyzji za spółki zależne.
     
  • Zarząd Węglokoks SA w 2019 roku podpisał porozumienie restrukturyzacyjne z Hutą Pokój, na mocy którego zobowiązał się finansować zakupy wsadu hutniczego, z czego się wywiązuje. Średniomiesięczne zapasy na magazynie materiałów do przerobu gwarantują nieprzerwaną dwu lub nawet trzymiesięczną pracę, co jest naturalnym benchmarkiem w branży. Zwiększanie zatowarowania magazynu grozi pogorszeniem wskaźników ekonomicznych po stronie Węglokoks oraz po stronie Huty Pokój Profile, a równocześnie przy wysokim koszcie pieniądza jest działaniem nieracjonalnym.
     
  • W związku z propozycją dotyczącą poprawy wskaźników Huty Pokój Profile jeszcze w lipcu 2023 Węglokoks zwiększył finansowanie Huty Pokój Profile o dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych. Podczas rozmów ustalono realizację określonego scenariusza działań, które miały skutkować poprawą wyników finansowych Spółki. Już we wrześniu 2023 roku Huta Pokój Profile złamała wszystkie podjęte wtedy ustalenia.
     
  • Problemy zakładów HPP oraz WBB wprost przekładają się na kondycję innych zakładów Grupy Kapitałowej Weglokoks, co powoduje rosnący niepokój ich załóg. Dowodem na to jest wystąpienie przedstawicieli związków zawodowych Huty Łabędy, która jak wspomniano, notuje bardzo dobre wyniki i może stać się beneficjentem znaczącej pomocy finansowanej z budżetu państwa. Dzięki niej przeprowadzić będzie można bardzo istotne inwestycje, przyczyniające się do wzmocnienia pozycji rynkowej Huty Łabędy. Takich perspektyw, jak na razie, nie widać w zakładach Huty Pokój. Głośne protesty i obraźliwe hasła w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawy ich sytuacji. Są wyłącznie próbą manipulowania opinii publicznej, przeniesieniem problemów, które operacyjnie powinny być rozwiązywane w spółkach na spółkę Węglokoks SA. W trosce o utrzymanie dialogu z załogami spółek hutniczych zarząd Weglokoks SA deklaruje chęć podjęcia kolejnych rozmów dotyczących sytuacji, w jakich znalazły się, notujące straty, zakłady pod warunkiem, że w spotkaniu uczestniczyć będą zarządy oraz związki zawodowe wszystkich spółek hutniczych, oraz przedstawiciele związków zawodowych zrzeszone w Węglokoks SA.

Protest związkowców Huty Pokój

Główną przyczyną protestu jest pogarszająca się kondycja Huty Pokój i Walcowni Batory, ale też brak zapowiedzianych inwestycji w innych spółkach, oraz jak informują związkowcy, nierealizowanie postanowień podpisanego w 2020 roku porozumienia. Kilka dni temu na głównej bramie Huty Pokój zawisły transparenty. Związkowcy zwrócili się także z apelem o pomoc do różnych polityków, w tym Borysa Budki. 

- Szanowny Panie Pośle, niniejszym zwracamy się do Pana, jako do Posła Ziemi Śląskiej na Sejm RP, wskazywanego jako przyszłego Ministra Aktywów Państwowych z prośbą o pilne spotkanie, na którym przedstawimy Panu sytuację Spółek Hutniczych działających w ramach Grupy Węglokoks S.A. - Huty Pokój S.A., Huty Pokój Profile, Huty Pokój Konstrukcje (Ruda Śląska) oraz Walcowni Blach Batory w Chorzowie. Zapewne dotarły do Pana sygnały o narastających niepokojach społecznych, wywołanych złym zarządzaniem i nietrafionymi decyzjami w Grupie Węglokoks S.A., a w ostatnim czasie zupełnym paraliżem decyzyjnym tej Grupy wywołanym przegranymi przez PiS wyborami parlamentarnymi i strachem nominatów partyjnych zasiadających w Zarządzie Grupy przed nieuniknioną utratą posad. Dla strony społecznej nie jest to sytuacja nowa - Zarząd Grupy, w szczególności w działaniach osób Łukasza Śmigasiewicza - Wiceprezesa ds. Finansowych oraz Tomasza Heryszka - Prezesa Zarządu od lat nie realizują zobowiązań, jakie wielokrotnie potwierdzali w różnych umowach ze stroną społeczną - czytamy w liście. 

W przekonaniu związkowców skutki "zaniechań i nietrafionych decyzji Zarządu Węglokoksu" już w najbliższych tygodniach narażą pracowników hut na utratę wynagrodzeń.

- Apelujemy też o nieuleganie coraz to głośniejszej narracji tych panów polegającej na zestawianiu trudnej sytuacji hut w Rudzie Śląskiej i Chorzowie z bardzo dobrą w ich mniemaniu- sytuacją gliwickiej Huty Łabędy również należącej do Grupy. Huta ta prowadzi zgoła inną działalność w przeważającym stopniu skupionej na produkcji specjalistycznych obudów dla górnictwa węgla kamiennego branży, która korzystała z dobrej koniunktury ostatnich lat. Bardzo prosimy o przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów i oddelegowania na nie osób, które w niedalekiej przyszłości przejmą odpowiedzialność od odchodzących z Zarządu Węglokoks S.A. Pana Heryszka i Śmigasiewicza - czytamy w apelu związkowców. 

30 pracowników Huty Pokój strajkuje w siedzibie Węglokoksu

Dzisiaj doszło do zaognienia konfliktu między związkowcami a Zarządem Węglokoksu. 30 pracowników Huty Pokój zaniepokojonych doniesieniami o braku inwestowania i blokowaniu zakupu wsadu przez Węglokoks S.A. Weszło do siedziby Węglokoksu w Katowicach żądając spotkania z zarządem i podjęcia natychmiastowych decyzji niezbędnych dla dalszego funkcjonowania spółek hutniczych. 

- Jesteśmy w Weglokoksie, czekamy na spotkanie z Zarządem. Niestety panów nie ma. Nie wyjdziemy, dopóki ktoś do nas nie przyjedzie. Musimy ich zmusić do podejmowania decyzji, bo niestety mamy taki czas, że chyba zapomnieli, że są prezesami i strategiczne dla hutnictwa decyzje trzeba podejmować. Bez tych decyzji długo nie pociągniemy. Chodzi nam o podejmowanie strategicznych decyzji takich jak: zakup wsadu, zakup terenów, nierealizowanie porozumień. W 2020 roku podpisaliśmy porozumienie, które nie jest realizowane kompletnie. Brak tych decyzji teraz może spowodować kłopoty w spółkach hutniczych już w styczniu- mówił Mariusz Latka, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ Sierpień 80.

Związkowcy zablokowali obecnie wszystkie windy w siedzibie Węglokoksu. Czekają na rozmowę z przedstawicielem Zarządu Grupy. 

- Blokujemy pracę Węglokoksu. Niech poczują, jak to jest, jak nie można pracować. My też nie możemy pracować, bo nie jest to nam udostępnione. Ogranicza nam się możliwości produkcyjne, dlatego my tu też utrudnimy dzisiaj pracę - mówił Mariusz Latka.

Związkowcy we wcześniejszym piśmie przedstawili część problemów, które według nich nie zostały rozwiązane przez Węglokoks S.A. To m.in.:

  • Oddłużenie i dokapitalizowanie Walcowni Batory. 
    • "Do dziś walcownia tonie w długach a w 2021 r. jeden z członków zarządu - Pan Łukasz Śmigasiewicz chciał zamknąć ten zakład. Tylko zdecydowany protest organizacji związkowych zablokował ten proces. Należy przypomnieć, że walcownia praktycznie we wszystkich sprawach, dotyczących kluczowych decyzji, takich jak zawieranie kontraktów zakupu wsadu jest uzależniona od łaski Węglokoksu, podobnie jak pozostałe spółki, a od każdej operacji pobierane są przez Węglokoks odpowiednie prowizje."
       
  • Przejęcie terenów Huty Pokój.
    • "Huta Pokój S.A. Węglokoks S.A. w porozumieniu z 2020 r. zadeklarował przejęcie jej terenów. Do dziś nie zostało to zrealizowane, a przy takim podejściu Węglokoksu nie ma już na to szans.
       
  • Zakup wsadu.
    • "Wreszcie Huta Pokój Profile zakup wsadu na górce, sytuacja z wybuchem wojny na Ukrainie, pandemia - to wszystko było związane z tym, że zakład ten popadł w tarapaty. Potrzeba natychmiastowej reakcji w postaci zakupu taniego wsadu. Huta Pokój Profile podobnie jak wyżej wymienione spółki jest zależna od decyzji w zakresie zakupu wsadu od Węglokoksu."

Porozumienie z 2020 roku 

Warto przypomnieć, że "Huta Pokój" S.A., Węglokoks S.A. oraz PKO Bank Polski S.A. w  listopadzie 2020 r. podpisały pakiet umów restrukturyzacyjnych. Uzgodnienia objęły restrukturyzację zadłużenia Spółki, będąc odzwierciedleniem przyjętej przez nią strategii, której założenia objęły m.in. wyjście z Grupy Kapitałowej Huta Pokój spółki zależnej "Huta Pokój Profile" Sp. z o.o. oraz uwolnienie majątku w postaci terenów przemysłowych. Ponad 120 ha atrakcyjnie położonych gruntów miała zostać oddana do dyspozycji inwestorów zainteresowanych rozwojem działalności zarówno produkcyjnej, przemysłowej, jak i logistycznej.

Związkowcy uważają, że Grupa Węglokoks nie wywiązała się z tych postanowień. 

Proszę się nie dziwić, że jesteśmy zniesmaczeni oraz wściekli. Naszym zdaniem takie osoby jak Łukasz Śmigasiewicz i Tomasz Heryszek to ludzie, którzy niszczą spółki hutnicze i doprowadzili do sytuacji, w której znalazły się one w trudnej sytuacji. Nie pozwolimy na to, ani tej władzy, ani żadnej innej. To, w jakiej sytuacji znalazły się spółki Hutnicze w GK Węglokoks S.A. to patologia i kryminał i na pewno tej sprawy tak nie zostawimy - czytamy w piśmie związkowców. 

Komentarze (22)    dodaj »

  • Malkontent

    Powinni się cieszyć że 75 mln idzie na odremontowanie wielkiego pieca bo skoro lepiej kasę wydać na tę kupę złomu niż na pracowników to znaczy że firma dobrze prosperuje

  • Marek75

    Co ty bierzesz? Ta kasę dostało miasto a nie Huta Pokoj. Wielki piec jest oddany miastu i to inwestycja Rudy Śląskiej.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również