Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 na ostatniej prostej!

  • Dodano: 2023-11-08 10:30

Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 im. prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej na ostatniej prostej!

Upragniona budowa nowej siedziby SP 17

Temat budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 na dobre w przestrzeni publicznej pojawił się wiosną 2018 r. Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został tak zniszczony, że w grę wchodził jedynie kapitalny remont obiektu, albo budowa nowej szkoły. Ostatecznie miasto zdecydowało się na to drugie rozwiązanie.

W połowie listopada 2021 roku władze miasta przekazały wykonawcy plac budowy nowej siedziby szkoły. Powstaje ona na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji stary budynek ma zostać wyburzony, a w jego miejscu powstać mają boiska szkolne. 

Z części centralnej nowego budynku, niczym gałęzie drzewa, odchodzą pozostałe strefy organizacyjne:

  • istniejąca sala gimnastyczna,
  • klasy 4-8,
  • klasy 1-3
  • i przedszkole.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły SP nr 17 wynosi 2 900 m². Gmach składa się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowią modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te są jednokondygnacyjne.

W lutym tego roku w ramach inwestycji zakończono roboty fundamentowe. W kolejnych miesiącach wzniesiono ściany. Segmenty parterowe zostały zakończone i budowlańcy przystąpili do ułożenia konstrukcji drewnianej dachu i jego pokrycia. Równocześnie kontynuowane było układanie kanalizacji oraz całej infrastruktury podziemnej. Zamontowana została także ślusarka aluminiowa (okna, drzwi). W ten sposób ukończony został stan surowy zamknięty, co umożliwiło rozpoczęcie prac wewnątrz budynku. Wiosną br. prowadzone były roboty instalacyjne, sukcesywnie układano tynki na ścianach i sufitach, a na zewnątrz trwały roboty dociepleniowe. Również firma Węglokoks, która jest dostawcą energii cieplnej, wykonywała we własnym zakresie prace związane z doprowadzeniem sieci ciepłowniczej do budynku. 

Meble za ponad 2,5 mln złotych

Obecnie trwają roboty wykończeniowe pomieszczeń oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynków. Niebawem rozpocznie się wyposażanie sal lekcyjnych, pomieszczeń biurowych oraz kuchni wraz z zapleczem.

Meble, które znajdą się w nowej siedzibie szkoły, kosztowały ponad 2,5 mln złotych. Za tę kwotę zostaną wyposażone sale lekcyjne, również te, które będą służyć przedszkolakom, a także pomieszczenia biurowe i techniczne. W nowej siedzibie szkoły znajdzie się m.in. ok. 300 ławek, biurek i stolików oraz ponad 700 krzeseł, foteli i taboretów. Poza tym 130 krzeseł trafi do sali audytoryjnej. Uczniowie będą mogli korzystać także z puf i sof oraz budek akustycznych, w których zredukowany jest hałas. 

Wartość inwestycji bez kosztów wyposażenia to 35 mln zł

Zgodnie z umową inwestycja miała kosztować około 29 mln zł. Wykonawca zwrócił się jednak do Miasta z wnioskiem o waloryzację wynagrodzenia. Obecnie wartość robót budowlanych wzrosła do kwoty nieco ponad 35 mln zł. Podana kwota nie obejmuje jednak kosztów wyposażenia. Inwestycja dofinansowana jest ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwotą ponad 5 mln zł, a z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 4 mln zł.

Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 na ostatniej prostej!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również