Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co zrobić w razie wypadku lub kolizji drogowej

 • Dodano: 2021-10-11 09:00

Koniecznym wydaje się przypomnienie użytkownikom dróg o zasadach zachowania się w przypadku uczestniczenia w kolizji lub wypadku drogowym. Co robić w takim przypadku? Czy zawsze trzeba wzywać policję? Czy można przestawić utrudniające ruch samochody? A jeśli nie można tego zrobić, to jak je prawidłowo zabezpieczyć? Jak właściwie oznakować miejsce zdarzenia?

Co zrobić w razie kolizji drogowej? Porady, o których należy pamiętać

Kiedy dojdzie do kolizji, a więc zdarzenia mającego związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, uczestnicy nie są zobowiązani do wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Osoby biorące udział w kolizji mogą "sprawę" załatwić sami, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca jest zobowiązany napisać oświadczenie poszkodowanemu (warto odpowiedni blankiet wozić w samochodzie), a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.

Nie zawsze jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję. Funkcjonariusze posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów.

W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Musi on - jeśli jest to możliwe – włączyć światła awaryjne, a także ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości od 30-50 m od pojazdów.

Kiedy na miejsce przybędą policjanci, to oni "przejmują dowodzenie". Uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy.

Policjanci określą winnego zdarzenia drogowego. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, ci kierują wniosek o rozstrzygnięcie sporu do sądu działającego na obszarze, na którym zaistniała kolizja.

Komentarze (12)    dodaj »

 • Padre

  W przypadku urazu nie wyrażamy zgody na transport karetką na Godule, gdyż tam pewna amputacja. Nawet jak da się uratować, to każą poczekać tyle żeby się nie dało.

 • Złamany nos

  Modlić się o podanie morfiny.

 • szybkonogi pijok

  Jak się było pijanym to uciec w siną dal z swoimi tablicami rejestracyjnymi. Samochód zostawić i ostatkiem sił brać nogi za pas.

 • Pracownik październikowy

  Przy okazji jeszcze wyspawać numer VIN z nadwozia i nalepkę z szyby pojazdu

 • Kiki

  Co zrobić po kolizji? -- Usiąść na krawężniku i płakać.

 • ker

  Nawet przy drobnej kolizji dobrze jest wezwać Policję (czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość). W przypadku kolizji nie z naszej winy z samochodem flotowym - ZAWSZE wzywamy Policję!!! Właściciel małej firmy potrafi po czasie odwrócić sytuację na swoją korzyść - bo w innym przypadku traci zniżki w ubezpieczeniach lub nawet dostaje zwyżki - a są to w takim przypadku OLBRZYMIE pieniądze. Niemal każdy z nas ma telefon z aparatem fotograficznym. Więc korzystamy z niego i robimy tyle zdjęć ile się da. Jeśli nie było Policji a podejrzewamy, że coś będzie nie tak - po zdarzeniu najlepiej tego samego dnia udajemy się na Policję do wydziału ruchu. Policja MUSI przyjąć nasze zgłoszenie i je rozpatrzyć, choć czasem trwa to miesiącami - ale warto.

 • Łuk

  Zdarzyło mi się czekać na Policję prawie pięć godzin (uszkodzenie samochodu na torowisku).

 • spoko

  Ok. tylko gorzej jak jesteśmy mocno poturbowani i mamy utratę przytomności. Mimo to cenne rady.

 • Abc

  Skąd można pobrać blankiet? Jakiś link.

 • Devil

  Przeczytajcie tepaki dokładnie "pojazd usuwamy po kolizji" a nie zostawiamy na środku jezdni przez dwie godziny zanim zjawi się policja.. Bo macie pęknięty migacz czy rysę na aucie.. A korek na 2 km.

 • Tomek

  A co mnie obchodzi że ty stoisz w korku? Mój migacz i moja rysa są ważniejsze od ciebie tepaku

 • Ada$

  Po kolizji tak, po wypadku - nie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również