Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabianek poleciał do USA! Czeka go teraz skomplikowana operacja

 • Dodano: 2021-04-27 11:30

Od wielu miesięcy trwa zacięta walka o życie i zdrowie małego wojownika z Rudy Śląskiej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w końcu mały Fabian Pogorzelec otrzymał szansę na wylot do USA, gdzie przejdzie skomplikowaną operację.


Udało się! Społecznicy, fundacje i ludzie dobrej woli zebrali łącznie 15 milionów złotych! To zawrotna suma, która pozwoli na leczenie Fabianka. Czeka go zagraniczna wyprawa oraz skomplikowana operacja, której podejmą się  lekarze ze Stanford.

- Trzymajcie kciuki! Jutro do USA na operację leci dwuletni Fabianek z Rudy Śląskiej, pacjent Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Fundacja „Sie Pomaga” oraz rudzka Fundacja Aktywni My zebrały na jego leczenie aż 15 mln zł. Dzielnemu chłopczykowi w locie towarzyszyć będzie dwóch lekarzy GCZD - poinformowali w poniedziałek, 26 kwietnia, przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.


W poniedziałek, 26 kwietnia, mały rudzianin rozpoczął swoją podróż. Pierwszym przystankiem na jego trasie jest Warszawa. Z kolei dziś czeka go lot do USA.

- Operacja serca otworzy Fabiankowi drogę do przeszczepu wątroby, który jest jedyną nadzieją, że będzie mógł żyć. Koszt przeszczepu wątroby zostanie ustalony w Stanford, gdy Fabianek będzie już po operacji serca. Łączna cena leczenia w USA może sięgnąć nawet 18 milionów złotych... Szczęśliwej drogi! Systematycznie będziemy Was informować o tym, co dzieje się z Fabiankiem – dodają przedstawiciele ŚUM.

Aby wylot do Stanów Zjednoczonych był możliwy, konieczne było skompletowanie odpowiedniego sprzętu medycznego, niezbędnego do bezpiecznego przetransportowania Fabianka za ocean. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Aktywni My, która sprawuje pieczę nad Fabiankiem, było to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie mieli do wykonania.

- Sprzęt warty setki tysięcy złotych, w większości dostępny tylko w szpitalach i praktycznie niemożliwy do udostępniania, ale udało nam wszystko zebrać zupełnie bezpłatnie, tylko dzięki ogromnemu wsparciu wielu osób, firm i instytucji – podkreślają przedstawiciele fundacji Aktywni My.


 

Po przylocie na miejsce Fabian wraz z rodzicami będzie miał trochę czasu na odpoczynek, bowiem pierwsze spotkanie z lekarzami w Stanford planowane jest na 30 kwietnia. 

Fabian z Rudy Śląskiej ma poważną wadę serca

Przypomnijmy, że Fabian z Rudy Śląskiej urodził się z bardzo poważną wadą serca Tetralogią Fallota. Szybko okazało się, że maluszek choruje także na Zespół Alagille'a, czyli ma zespół wad wrodzonych, na który składają się wady układu sercowo-naczyniowego, oczu, nerek, a także przewlekła cholestaza, która objawia się uporczywym swędzeniem skóry, powiększeniem wątroby, zażółceniem powłok skóry. 

Choroba jest nieuleczalna, pewne jest jedynie to, że z czasem konieczny będzie przeszczep wątroby, jeśli tylko Fabiankowi będzie dane, by go doczekać – podkreślali jego rodzice, kiedy rozpoczynali internetową zrzutkę na jego leczenie.

Chłopiec przeszedł już szereg operacji i zabiegów, a jego drugim domem jest szpital. Konieczny jest przeszczep wątroby, ale aby mogło do niego dojść, trzeba wyleczyć chore serce. Polscy lekarze nie chcieli podjąć się tego wyzwania. Zarówno rodzice, jak i przedstawiciele Fundacji Aktywni My szukali pomocy w Polsce, ale jej nie znaleźli.

W Polsce nie znaleźliśmy specjalisty, który podjąłby się tej operacji, szansa dla naszego synka czeka w Stanach Zjednoczonych – podkreślali.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Mika

  Żałosne że nie można tego wykonać w naszej kochanej Polsce.

 • Grzegorz

  Za to my mamy Rydzyka

 • Maria

  Mały rycerzu bądź dzielny.wszystko będzie dobrze

 • Ja

  Powodzenia

 • xxx

  Kochane małe słoneczko wracaj zdrów

 • Karolina

  Powodzenia dzielny wojowniku- mocno trzymam kciuki

 • Mimoza

  Fabianku, czekamy na Ciebie, bądź dzielny

 • hans

  Powodzenia i wracaj do nas caly i zdrowy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.