Wiadomości z Rudy Śląskiej

Festiwal polsko-irlandzki podsumowany!

  • Dodano: 2018-08-27 08:30, aktualizacja: 2018-08-27 13:39

Niedzielna impreza w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury była zwieńczeniem weekendowego spotkania z kulturą i tradycjami Irlandii. Gwiazdą wieczoru był zespół Carrantuohill. Wcześniej odbył się koncert gitarowy irlandzkiego artysty Barriego Jay Hughesa. 

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu był „Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm". Program festiwalu był równie bogaty, jak w roku ubiegłym. Impreza odbyła się w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu. W ten sposób goście mogli do woli korzystać ze wszystkich festiwalowych atrakcji.

- Pogoda nas nie rozpieszczała, ale na szczęście wszystko się udało. Były to trzy dni wypełnione filmem, muzyką, literaturą, smakowitą kuchnią i wszystkim, co najlepsze mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. W sumie ponad 40 różnego rodzaju atrakcji! Pomimo tej pogody, publika dopisała i to bardzo nas cieszy - mówił Wojciech Kostka, organizator wydarzenia.

W piątek odbył się pokaz mody katowickiej projektantki, Martiny Skudy, pt. „Still Alive" oraz pokaz filmu „Młodzi przebojowi”, cenionego irlandzkiego reżysera Johna Carneya.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy, podczas tych trzech dni, znalazł coś dla siebie. Dzieci mogły skorzystać z zajęć Arts & Crafts oraz zabaw opartych o elementy rugby. Każdy miał także możliwość stworzenia własnej spersonalizowanej widokówki festiwalowej oraz wziąć udział w warsztatach tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

- Bardzo mnie cieszy, że tyle osób wzięło udział w warsztatach. Ta część festiwalu jest może mniej ciekawa dla większej ilości osób, ale dla nas jest bardzo ważna, ponieważ podczas warsztatów staramy się pokazywać różnorodność kultury Śląska i Irlandii – mówił Wojciech Kostka.

Rudzianie mogli skorzystać także z szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dyplomatą Piotrem Rakowskim — pomysłodawcą Festiwalu PolskaÉire, byłym zastępcą Ambasadora RP w Irlandii. Miłośnicy kuchni śląskiej oraz irlandzkiej mogli z kolei spróbować swych sił w warsztatach kulinarnych z Michałem Kaczmarczykiem, znanym szefem kuchni z Pubu Druid w Rudzie Śląskiej. W trakcie festiwalu było można również spotkać się z Martą Matyszczak, popularną autorką powieści kryminalnych z Chorzowa.

W czasie festiwalu nie zabrakło oczywiście muzyki granej na żywo. W tym roku powrócili do Rudy Śląskiej Carrantuohill oraz Barry Jay Hughes. Temu ostatniemu towarzyszyła Ella Englishby. Oprócz tego podczas festiwalu wystąpili także irlandzki muzyk, Greg Clifford, wokalistka zespołu „FRYNA” - Katarzyna Sroka, oraz znany i lubiany Gang Olsena.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.