Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne trzy podwórka zostaną zrewitalizowane w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-01-22 06:30, aktualizacja: 2020-01-22 06:51

Kolejne trzy podwórka zostaną zrewitalizowane w Rudzie Śląskiej - dwa w dzielnicy Ruda i jedno w Wirku.

Będą to przestrzenie przy ul. Matejki 2–12, przy ul. Matejki 7, 9 / Górniczej/ Wesołej oraz przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a. Właśnie wyłoniony został wykonawca tych inwestycji. Ich realizacja kosztować ma ponad 2,2 mln zł, a całość będzie gotowa jesienią. Zadania te to część programu renowacji podwórek, który realizowany jest w mieście od 2018 r. Na rewitalizację 10 takich przestrzeni władze Rudy Śląskiej pozyskały ponad 4 mln zł ze środków unijnych. Tegoroczne modernizacje podwórek to ostatnie trzy zadania przewidziane do realizacji w ramach unijnego wsparcia.

Siedem wcześniejszych wykonano w 2018 i 2019 roku

Nasz autorski program renowacji rudzkich podwórek znakomicie się przyjął. Oprócz rewitalizacji przestrzeni udało nam się zaangażować w projekt mieszkańców, którzy brali czynny udział w odnawianiu swojego najbliższego otoczenia - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jeżeli w kolejnej perspektywie unijnej będziemy mogli ponownie sięgnąć po środki na tego typu działania, to na pewno z takiej możliwości skorzystamy – zapowiada.

Trzy tegoroczne inwestycje zwieńczą I etap renowacji podwórek w mieście, składający się z 10 takich zadań. Dwie przestrzenie przeznaczone do rewitalizacji znajdują się w Rudzie i to w dosyć bliskim sąsiedztwie. Chodzi o podwórka przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7,9/Górniczej/Wesołej.

To ważne inwestycje dla tej okolicy. Niedawno kompleksowo poddaliśmy termomodernizacji oraz podłączyliśmy do nowego źródła ciepła charakterystyczny ciąg budynków przy tej ulicy. Teraz będziemy rewitalizować najbliższe otoczenie tego miejsca. W efekcie w ciągu kilku lat ten fragment dzielnicy bardzo zmieni się na lepsze, a co najważniejsze w sposób zdecydowany poprawimy komfort życia mieszkańców – wskazuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ramach renowacji dwóch podwórek w Rudzie powstaną miejsca spotkań mieszkańców, pojawi się mała architektura, wybudowane zostaną także dojścia i chodniki, a przestrzenie zostaną oświetlone. W obu lokalizacjach powstaną place zabaw. W tym celu przy ul. Matejki 2-12 wyburzone zostaną m.in. stare budynki gospodarcze. Dodatkowo przy tej lokalizacji rozebrane zostaną 4 blaszane garaże, a w ich miejsce powstaną nowe z konstrukcji żelbetowej. W ramach zadania przewidziano dużo nasadzeń zieleni. Będą to drzewa, krzewy, ale też wiele gatunków kwiatów. W te prace zaangażowani zostaną także mieszkańcy.

Trzecia przestrzeń, która będzie rewitalizowana w tym roku, znajduje się w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a.

To jedna z najmniejszych lokalizacji, którą odnawiamy w ramach naszego programu. Jest to wewnętrzny plac otoczony ze wszystkich stron ścianami budynków. Pomimo niedużych rozmiarów tego terenu i jego specyfiki zakres prac rewitalizacyjnych będzie szeroki - informuje wiceprezydent Pierończyk.

Przede wszystkim wykonane zostanie odwodnienie terenu

Powstaną chodniki oraz dojścia dla mieszkańców. Pojawią się mała architektura: ławki, stoły, siedziska, kosze na śmieci,

Utworzone zostaną miejsca spotkań mieszkańców. Powstaną rabaty kwiatowe oraz zieleń w donicach. Cały dziedziniec zostanie także oświetlony.

Przypomnijmy, że kompleksową renowację podwórek w Rudzie Śląskiej rozpoczęto w 2018 roku. Wtedy zrewitalizowane zostały pierwsze trzy podwórka w mieście. Były to dwie lokalizacje w Wirku - u zbiegu ul. Sienkiewicza / Tuwima / Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a, a także w Nowym Bytomiu na osiedlu Kaufhaus przy ul. Podgórze 5-15. W ubiegłym roku w mieście zrewitalizowano pięć podwórek: przy ul. Dąbrowskiego 7, 9 i 11, przy ul. Hlonda / Bytomskiej / Grunwaldzkiej w Orzegowie, przy ul. Strażackiej i Kałusa w dzielnicy Wirek, przy ul. Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu oraz w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

Przy rewitalizacji wszystkich podwórek chcemy wykorzystywać potencjał mieszkańców, którzy uczestniczą w tym procesie. Istnieje bowiem pewna prawidłowość, że im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się dane przedsięwzięcie, tym nasze zaangażowanie jest większe – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie aktywizacja i zaangażowanie samych mieszkańców jest wyróżnikiem rudzkiego programu renowacji podwórek. Projekt dotyczy w sposób bezpośredni ponad 3 tys. rudzian.

Mieszkańcy nie tylko biorą udział w konsultacjach, staramy się angażować ich także w prace rewitalizacyjne. Dotyczą one głównie nasadzeń zieleni – tłumaczy Michał Pierończyk.

Część „społeczna” działań rewitalizacyjnych realizowana jest w ramach projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka”, którym zajmuje się RAR Inwestor Sp. z o. o. Projekt „miękki” zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów Rudy Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wymienionych podwórek.

Wartość projektu „Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną - etap 1” to ponad 7,4 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi blisko 4,1 mln zł. Natomiast wartość „miękkiego” projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka” to ponad 819 tys. zł, a dofinansowanie – 778 tys. zł.

W Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda - 380, co stanowi prawie 23 proc. ogółu. Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania. To tylko część danych wynikających z programu renowacji podwórek do 2030 roku, który opracowany został w 2015 r. Oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 10 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Ruda

  Ul. Matejki 7,9. A numer 11 już się nie zalicza??

 • cicirici

  Lepszy szlagier jest osiedle Bykowina,goły przystanek,ludziom na głowy deszcz snieg,moknom jak psy,fstyd nad fstydy.to tak to mo byc czy po jakiemu to jest????.

 • wyborca

  Miasto pewnie stanie na stanowisku, że za przystanki odpowiada GZM.

 • Uuuu

  A parkingów ciągle mało

 • Yogi

  Ponoć kasy niema.

 • Realista

  Kasy nie ma miasto ma długi. Ciekawe ile będzie chętnych wykonawców?

 • Mieszkanka Rudy Śląskiej

  Dlaczego niedawno powstała ścieżka pieszo-rowerowa prowadząca od ul. Bujoczka do ul. Kościelnej nie sa oswietlone?

  • Mieszkanka Rudy Śląskiej
   2020-01-22 08:49
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • szafa

  bo nie ma oświetlenia

 • Mariusz

  Ło Mieszkanko, to proste. Ponieważ są oświetlone obiekty, które oświetlenia nie wymagają.Zapraszam Mieszkankę na parking zamkniętego (w nocy), nieużywanego (w nocy), być może dozorowanego przez stróża Urzędu Pracy. Wg urzędników oświetlenie tego obiektu "zwiększa bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców". Podobnie jak fakt, że niektóre z lamp są ustawione obok siebie w odległości mniejszej niż ich wysokość - lampy co 2 m. Niezłe co?Pisałem do dyrekcji UP, do naczelnik WGK, do właściwego v-ce miasta, także do prezydent - trudno by ich interesowało rozwiązanie problemu, przestawianie lamp i np.przekazanie środków z tej inwestycji na oświetlenie właściwych terenów byłoby przyznaniem się do tego, że ta inwestycja była zbędna :) Trzeba była rozstawić 20 lamp zamiast potrzebnych 10, to rozstawiono 20. Po co myśleć, czy tych 10 nie wykorzystać w innej lokalizacji?

 • orwo

  To jest problem dotyczący nie tylko obiektu Urzędu Pracy.

 • Mariusz

  Zgadza się. Nie tylko UP, jest też wiele innych tego typu problemów na mieście.Ale kto by się tym interesował :)Właśnie do mnie coś dotarło. Na stronie porudzku.pl można zobaczyć rzut na te lampy (z fb już nie korzystam) i jak tak się na nie gapię, to te lampy układają się w gwiazdozbiór.Może nie jest to Wielki Wóz, ale Wielko Bana to by mogła być :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.