Gimnazjum nr 5, a obecnie Szkoła Podstawowa nr 40 w Rudzie Śląskiej w ramach projektu "Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej" Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, pozyskało środki finansowe na realizację inicjatywy szkolnej pt.: "Nowoczesna i międzykulturowa szkoła."
Ośmiu nauczycieli, w tym Dyrektor, latem wzięło udział w kursach językowych oraz metodycznych, co pomogło im w wymianie doświadczeń z nauczycielami z innych krajów. Pozwoli to wcielać w życie ideę nowoczesnej i międzykulturowej szkoły, która zachęca młodzież do aktywnego uczestnictwa w jej życiu, rozwijania pasji, motywuje do zdobywania nowych umiejętności.
Program ten daje nauczycielom możliwość podnoszenia swoich kompetencji zawodowych na szkoleniach o wysokim poziomie merytorycznym, korzystania z anglojęzycznej literatury fachowej, nawiązania większej liczby kontaktów i efektywniejszej współpracy między szkołami, wymieniania się poglądami i metodami pracy z aktywnymi nauczycielami z różnych części świata.
Doskonalenie zagraniczne nauczycieli pomoże nam przygotować się do zagranicznej wymiany młodzieży. Cieszymy się, że jest w naszym gimnazjum grono nauczycieli, którzy nawet w czasie wakacji nie przestają myśleć o swoich wychowankach i wolny czas przeznaczony na wypoczynek poświęcają na podnoszenie własnych kwalifikacji, przyczyniając się do podnoszenia jakości pracy szkoły. - mówi dyrektor.
Jakie imprezy czekają w mieście?
Hanna Bartusek oraz Nina Łabno brały udział w szkoleniach we Florencji, gdzie poznawały sposoby rozwiązywania konfliktów w klasie oraz dowiedziały się, jak zastosować media społecznościowe w toku lekcji. Swoją wiedzą podzieliły się z koleżankami oraz kolegami w swojej szkole oraz innych placówkach. Pokazały ciekawe sposoby na prowadzenie lekcji wychowawczych oraz przedmiotowych. Metody te aktywizują ucznia, pomagają mu wyrazić emocje i swoje zdanie na tematy omawiane w czasie lekcji. Zainteresowaniem cieszyły się nowo poznane platformy internetowe, które jak się okazało w praktyce, przypadły naszym uczniom do gustu.
Odbyte mobilności i te językowe, i metodyczne potwierdziły, że warto brać udział w projektach europejskich, ponieważ poszerzają one horyzonty nauczycieli, pozwalają inaczej spojrzeć na swój zawód, a uczniom pokazać, że nauka może być fascynującą przygodą.
Nie bez znaczenia jest również to, że dzięki projektowi nauczyciele pozyskali dla szkoły niemałe fundusze, za które zakupiono laptopy i tablicę multimedialną. Pomoce te będą teraz służyły uczniom i nauczycielom, którzy pokażą młodzieży, że nowoczesne urządzenia to nie tylko środek służący do łatwej zabawy, ale atrakcyjne narzędzie do zdobywania wiedzy i umiejętności.