Wiadomości z Rudy Śląskiej

Organizacje związkowe działające w PGG chcą jak najszybszych rozmów o podwyżkach

 • Dodano: 2019-08-07 14:30, aktualizacja: 2019-08-08 10:12

Organizacje związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zwróciły się 1 sierpnia do zarządu spółki z żądaniem natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji płacowych. Najważniejszy postulat dotyczy podwyżek płac od 2020 roku o 12 procent.

– Firma podobno ma się świetnie, przynosi zyski, planuje kolejne i załoga w podziale tego tortu chce uczestniczyć. Żarty się skończyły. Presja płacowa jest bardzo silna. Ludzie chcą, aby w ich domowych budżetach zyski firmy też były widoczne. Porównują się z górnikami z JSW, z innymi branżami i to porównanie wypada tak sobie. Dlatego chcą z tych zysków korzystać już, tu i teraz, a nie czekać na nie wiadomo co – mówi Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.

Obok żądania dotyczącego 12-procentowej podwyżki płac w przyszłym roku, strona związkowa domaga się też przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 roku.

– Porozumienie gwarantowało dopłaty do dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych, czyli ok. 450 zł miesięcznie na rękę. Obowiązuje ono tylko do końca roku. Chyba nie muszę mówić, co by się stało, gdyby nagle górnik dostała o 500 zł mniejszą wypłatę – dodaje szef górniczej Solidarności.

Strona związkowa domaga się też, aby ten tzw. dodatek gwarantowany z ubiegłorocznego porozumienia został włączony do sumy, na podstawie której naliczana będą nagroda barbórkowa i nagroda roczna, nazywane potocznie czternastką za 2019 rok. Ponadto w wystąpieniu do zarządu związkowcy domagają się wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień 2019 roku.

– Nie wgłębiając się w szczegóły, zwykle w tych miesiącach fundusz płac jest tak wydrenowany, że miesięczne wynagrodzenia górników, nie liczę tu "barbórki", są odczuwalnie niższe, stąd nasz postulat, aby to zrekompensować – wyjaśnia Hutek.

Liderzy central związkowych zapowiedzieli, że jeśli do 1 września nie rozpoczną się rozmowy w sprawie wysuniętych przez nich postulatów, w PGG zostanie wszczęty spór zbiorowy.

Zobacz także

Komentarze (67)    dodaj komentarz »

 • Rudy

  To palcie OPONY!!!!!

 • Pitulka

  A kto Ci broni walcz o swoje

 • lol

  A ile co roku dokłada do górnictwa państwo z naszych podatków, tego już nie powiedzą.Najpierw oddajcie zaciągnięte pożyczki, potem dzielcie się zyskami.

 • murcol

  Ciekawe czy przy obliczaniu zysków kopalń brane są również pod uwagę gigantyczne odszkodowania za szkody górnicze, wczesne emerytury, etaty związkowców?

 • Dolas

  Teraz może ma się świetnie, a wszystkie zadłużenia, pożyczki, umażanie, prolongaty wyparowalo? Długi trzeba spłacać wszędzie, ale nie w górnictwie. A jak już podwyżki tym na dole się tylko należą.

 • Adolf

  Jakie podwyżki ?! Wypłaćcie mi odszkodowanie za spękane mury i tynki !!!

 • Ziga

  Dobrze Adolf godosz . Fedruja bez gowy. A te drogi jedyn dzien roznicy 5-10 cm na asfalcie

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.