Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ostatnie dni wakacji - policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i rozsądek na drodze

 • Dodano: 2019-08-30 06:00, aktualizacja: 2019-08-30 06:10

Ostatnie dni sierpnia to czas wakacyjnych powrotów. Ważne byśmy w tym czasie bezpiecznie wrócili do naszych domów.

Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Duży wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy mają też pasażerowie, których asertywna postawa niejednokrotnie ma wpływ na zachowanie kierowcy.

Na śląskich drogach nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci

W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże większego zagrożenia zdarzeniami. Dlatego też częściej na drogach będzie można spotkać się z kontrolami dokonywanymi przez mundurowych.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie one są niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzą też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Oprócz bieżących działań kontrolnych na drodze, stróże prawa prowadzą też działania prewencyjne, podczas kontroli na drogach, przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy. Ostrzegają przed zagrożeniami, które mogą wystąpić na drodze. Jednak bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od nas samych. Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach.

Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również osób z nami podróżujących. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym wypiciu alkoholu.

Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:

 • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)
 • sprawdźmy niezbędne dokumenty (pamiętajmy o prawie jazdy, które w dalszym ciągu jest obowiązkowym dokumentem w trakcie kontroli drogowej),
 • podczas jazdy zawsze korzystamy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
 • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
 • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze,
 • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy,
 • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Komentarze (3)    dodaj »

 • Kierowca

  Podajcie filmik na policje i nie odpowiednio ukarajom pirata trzeba tempic piratów

 • Normalny kierowca

  "Pozdrawiam" połgłówka z forda mondeo, ktory po wcześniejszym zwróceniu mu klaksonem uwagi, że blokuje drogę wpadł w szał i gonil mnie ul. Pokoju . I tacy frustracji mają prawo jazdy...Szok.Gościu- kamerka z tylu zarejestrowała twój pysk i rejestrację, są też świadkowie brawurowej jazdy :DPS . Jak zakupy w Netto?

 • ...

  Niebieski/ granatowy? Jak tak to kojarze go, zawsze siedzi na [...]ie ludziom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również