Wiadomości z Rudy Śląskiej

PILNE! Rząd poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się

 • Dodano: 2020-03-24 14:00

Rząd właśnie poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się, z wyjątkiem drogi do i z pracy, na wolontariat w walce z koronawirusem, a także na niezbędne zakupy.

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Od jutra będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kolejne obostrzenia

Mateusz Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji - mówił premier.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Premier przyznał, że "wirus krępuje nasze życie, ale musimy dalej ograniczać możliwe zgromadzenia do absolutnego minimum.

Po drodze nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby. Wszelkie przekraczanie tych norm, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne - mówił Mateusz Morawiecki.

Rząd apeluje - "zostańmy w domu"!

Łukasz Szumowski apelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie naszych bliskich, ale też zdrowie i życie medyków, którzy są "na pierwszej linii frontu".

- "Zostańmy w domu" wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza - choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się - poinformował Szumowski.

Ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej

Kolejne zmiany dotyczą transportu zbiorowego. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

- Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej - tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans - mówił premier.

Będzie też obowiązywał zakaz zgromadzeń i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Utrzymane zostają dotychczasowe ograniczenia.

Komentarze (52)    dodaj »

 • puenta

  W hospicjum ludzie mają jeszcze gorzej a wy [...]y lamentujecie że z domu wyjść nie możecie!!!

 • Ślazak

  Ja mam pytanie czy można przemie[...] się autem z miasta do miasta. Chodzi tu o dłuższa trasę. Chce wyjechać sama na wieś i nie wiem czy mogę się ruszyć z domu.

 • Mari

  Mam to samo pytanie. Ja mam rodzinę na wsi: synowie i siostry. Czy nie złamię recesji?

 • moim zdaniem

  Jak nie odbywasz kwarantanny to możesz bo ty decydujesz gdzie chcesz się ,,zamknąć w 4 ścianach". Oczywiście możesz iść na niezbędne zakupy, po leki do apteki, do pracy, lekarza to są te odstępstwa, gdzie można wyjść z domu.

 • Gizd

  5 osób na mszy? To prezes się z całą ochroną nie zmieści, no chyba, że on jak zawsze... bez żadnego trybu.

 • PawełWRK

  Pozdrawiam premiera, który robi regulacje niezgodne z prawem jeżeli nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub wojennego.Dopiero gdy jest stan wyjatkowy czyli Stan kleski zywiolowej, stan wojenny ma prawo ograniczenie niektórych praw i swobód obywatelskich. Pozdrawiam żyjmy jak zawsze.

 • Piotr

  Cała elita rządząca nadaje się do wymiany,tak dalej nie może być.

 • SE

  Jest stan epidemii wiec mogą wprowadzać: ograniczenia, obowiązki i nakazy;czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;obowiązek poddania się kwarantannie;miejsce kwarantanny;zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie; nakaz określonego sposobu przemieszczania się.

 • dr prawda

  Ciekawe komu na świecie zależy na tym żeby spowolnić gospodarkę w Europie? Obstawiałbym Chiny, może jeszcze Rosja. Koronawirusa ma przecież co roku 8-15% ludzi chorych na grypę, tylko o tym dotychczas było cicho. Rekordowe Włochy na 70 tys wykrytych zakażeń mają prawie 7 tys. ofiar, ale popatrzcie na to z takiej perspektywy, że tam jest 80 mln ludzi, a na grypę co roku choruje 4 do 6 mln obywateli tego kraju. Jeśli pod uwagę weźmiemy, że w tym zakresie uśredniając 5 mln chorych na grypę od 8 do 15% ma koronawirusa co jest rzeczą normalną to będą wychodziły liczby nawet wyższe. Są to fakty a nie informacje którymi nas media dziennie karmią i powodują nieuzasadnioną panikę u części ludzi. W Polsce w ciągu roku ok. 4 mln osób ma choroby grypopodobne i z pewnością kilka do kilkunastu tysięcy rocznie jak nie więcej ma koronawirusa. Teraz komuś po prostu zależy na tym żeby Europa stanęła i tyle w temacie.

 • Barbara.

  Oczywiście .

 • Truda

  Wprowadzono stan wyjątkowy bez ogłaszania stanu wyjątkowego.Sprytne.

 • rocky

  Zapytaj Kobierskiego dlaczego tak jest on wszystko wie

 • mario

  Biedronkazachencaemerytuwdorobieniazkupuwbrawo

 • mario 2

  Ajazachęcamdozakupusłownikajęzykapolskiego.

 • do mario

  Mnietonieruszabomamichw[...]ie.

 • fafik

  Jak to? Na mszy w kościele 5 osób a w autobusie 121 może być 30? Nie mówiąc już o wagonach metra. 5 osób na mszy w Bazylice panewnickiej nawet o sobie mogą nie wiedzieć, ze są. Nie można tego powiedzieć o przegubowym 121 czy wagonie metra. Kupy to się nie trzyma

 • Rafał

  A może mi ktoś powiedzieć jak wygląda sytuacja, gdy do pracy jeżdżę razem z 4 osobami? Znaczy zbieram ekipę i jedziemy na budowę. Mamy teraz na 2 auta jeździć? Proszę o odpowiedź bo już nie wiem.

 • darek fryna

  Śmieją się z Białorusi, a tam kto wyjechał z kraju w ostatnim czasie to nie ma szans powrotu do kraju do czasu opanowania sytuacji. U nas Janusze wracają na raz tłumami z zagranicy, pewnie co trzeci zarażony a jeszcze po nich specjalne samoloty wysyłają. Ci urlopowicze z Austrii czy Włoch powinni się tam kisić skoro mózgu nie mają, a nie narażać po powrocie normalnych ludzi...

 • Ja się nie śmieję

  Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka jest zirytowany zachowaniem swoich rodaków, którzy mimo pandemii koronawirusa zdecydowali się wyjechać za granicę. W trakcie spotkania z ministrami prezydent zapowiedział, że nie zorganizuje im żadnej pomocy. - Trzeba dać rozkaz pogranicznikom: chcesz pojechać do Polski, pojechałeś, to tam siedź - powiedział Łukaszenka. Prezydent skrytykował również działania rosyjskich władz. Nasz Duda powinien brać z niego przykład:)

 • Gg

  Czy na cmentarz będzie można pójść grób posprzątać czy też zakaz

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również