Wiadomości z Rudy Śląskiej

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej pozyskał 20 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców

 • Dodano: 2020-04-21 08:45, aktualizacja: 2020-04-21 09:06

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej pozyskał 20 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Jest o maksymalna kwota, jaka mogła zostać przyznana miastu.

- Pierwsze środki pomocowe już zostały wypłacone. Jest to 315 tys. zł w formie pożyczek z Funduszu Pracy dla 63 mikroprzedsiębiorców z Rudy Śląskiej - wylicza prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

O środki z Funduszu Pracy właściciele małych firm mogli się starać już od 2 kwietnia. Do tej pory o taką formę pomocy zwróciło się już 328 osób z Rudy Śląskiej. Co istotne, nabór cały czas trwa i nie ma przewidzianej granicznej daty jego zakończenia. Składający wnioski mogą starać się o maksymalnie 5 tys. zł pożyczki.

- Pożyczka wraz z odsetkami może zostać umorzona pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia - tłumaczy Beata Płaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.

Wsparcie dla przedsiębiorców

W ostatnich dniach Urząd Pracy ogłosił także dwa kolejne nabory dedykowane przedsiębiorcom, w których mogą się oni ubiegać o wsparcie. W pierwszym przypadku chodzi o dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne, natomiast w drugim przypadku o dofinansowanie części kosztów działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracownika.

- W przypadku tych form pomocy jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od stopnia spadku obrotu będących skutkiem trwającej epidemii – wskazuje dyrektor PUP w Rudzie Śląskiej.

Jak informują przedstawiciele rudzkiego PUP-u, do tej pory o taką pomoc wnioskowało odpowiednio 24 i 11 przedsiębiorców. W przypadku pierwszego z naborów czas na składanie wniosków upływa 24 kwietnia, natomiast w przypadku drugiego 28 kwietnia.

O dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne mogą się także starać rudzkie organizacje pozarządowe.

- Dotyczy to także kościelnych osób prawnych czy klubów sportowych – informuje Beata Płaczek. - Tutaj głównym warunkiem uzyskania wsparcia jest wskazanie spadku przychodów z działalności statutowej. Nabór wniosków potrwa do końca kwietnia – dodaje.

Pakiet osłon dla rudzkich przedsiębiorców

Przypomnijmy, że pakiet osłon dla rudzkich przedsiębiorców wprowadziły także władze Rudy Śląskiej. Dotyczą one w głównej mierze obniżenia czynszu za najem lokali użytkowych należących do miejskiego zasobu.

- Do tej pory o pomoc taką zwróciło się do nas ok. 50 właścicieli firm. Pierwsze zgody na taką obniżkę wydaliśmy jeszcze przed świętami – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Ponadto przedsiębiorcy do rudzkiego magistratu mogą kierować wnioski o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty podatku od nieruchomości, czy umorzenie części zaległości.

- Otrzymaliśmy już kilkadziesiąt takich zgłoszeń. Wszystkie one na bieżąco są analizowane, kontaktujemy się także wnioskodawcami w celu weryfikacji danych lub ewentualnego uzupełnienia dokumentów – informuje prezydent.

Decyzją rudzkich władz do końca maja wstrzymane będą także upomnienia i wezwania do zapłaty oraz egzekucja z tytułu niezapłacenia podatków i opłat za marzec i kwiecień, aby nie narażać przedsiębiorców na dodatkowe koszty.

Zwolnienie z opłaty śmieciowej

Każda firma lub instytucja z terenu Rudy Śląskiej, która w obecnej sytuacji nie wytwarza odpadów, może także liczyć na zwolnienie z opłaty śmieciowej. Tutaj warunkiem jest złożenie tzw. deklaracji "zerowej" za ten czas.

- Deklarację wygaszającą należy złożyć najpóźniej do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do takiej sytuacji. Jeżeli deklaracja była złożona łącznie za całą nieruchomość, bo na przykład w budynku są też inne firmy lub mieszkania, to informację o zaprzestaniu działalności należy zgłosić właścicielowi nieruchomości, na którym spoczywa obowiązek złożenia nowej deklaracji – precyzuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Pomoc klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oferuje także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Dotyczy ona możliwości rozłożenia na maksymalnie 6 rat zobowiązań w stosunku do spółki.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Dejw

  Witam. Czy dzwonił ktoś do urzędu zapytać z którego dnia są rozpatrywane wnioski ?

 • disablle

  Złożyłem w kwietniu wniosek.Dalej nie ma żadnego odzewu.

 • mr x

  mija 3 tydzień od złożenia wniosku o pozyczke kasy nie ma zadnej info tez

 • Stiv

  Witam dostali państwo micropozyczke bo ja czekam i nic

 • Ostrycieńmgły

  Nie jestes sam.. mi zaczął się właśnie 4 tydzień i dalej czekam..

 • Onaczarna

  U mnie to samo. Jakaś paranoja.

 • novarra

  A może by tak kazać najpierw zmienić terenówkę na mniejszy samochód?

 • adolf

  a co z ludzmi co mieli umowy smieciowe i stracily dochod bo zostaly zwolnione z dnia na dzien?

 • bez zasiłku

  Takimi ,,płotkami" PUP się nie zajmuje.

 • Bob

  Ma ktoś informacje czy PUP już działa normalnie czy dalej wszystko trzeba załatwiać elektronicznie?Pozdro.

 • Jo

  Miałam mieć wizytę na początku marca to dzwonili że dopiero na połowę maja mam czekać na telefon

 • tomtom

  I na te pieniądze rzucą sie przede wszystkim ci, co nic nie stracili. Pazerny jak Polak.

 • Adaś

  Jak dawają to by frajer nie wziął. Płacę podatki to czasami też mnie się coś należy a nie tylko patologi która utrzymuję...

 • ???

  Ciekawe o ile teraz wzrosła stopa bezrobocia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.