Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Andrzej Duda przygotował nowelizację ustawy dotyczącej aborcji

 • Dodano: 2020-10-31 11:15

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych. 

Prezydent w wydanym w piątek oświadczeniu poinformował, że rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji. Jak zaznaczył, w ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiał, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami.

- Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - poinformował Andrzej Duda.

Prezydent proponuje możliwość przerwania ciąży, gdy wystąpi tzw. wada letalna

Prezydent proponuje możliwość przerwania ciąży, gdy wystąpi tzw. wada letalna, gdy m.in. badania prenatalne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe lub z wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci. Andrzej Duda chce, aby aborcja była zakazana w przypadku zdiagnozowania zespołu Downa.

Prezydent podkreślił, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Jak dodał, oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.


Porozumienie Jarosława Gowina popiera inicjatywę prezydenta 

"Porozumienie Jarosława Gowina popiera inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmiany ustawy o ochronie życia. W obliczu nałożenia się na siebie głębokiego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego oraz gwałtownych protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, projekt przedstawiony przez prezydenta RP to mądra próba pogodzenia różnych racji" - czytamy w oświadczeniu Porozumienia.

Dodano, że ugrupowanie wicepremiera Jarosława Gowina z satysfakcją przyjmuje też fakt, że projekt ten odpowiada propozycjom ich partii.

"Wzywamy wszystkie ugrupowania parlamentarne do poparcia inicjatywy prezydenta" - zaapelowało Porozumienia.


Ogólnopolski Strajk Kobiet trwa

Wiceprzewodnicząca klubu KO, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka wykluczyła w piątek możliwość poparcia projektu prezydenta ws. zmian w prawie aborcyjnym.  

Nowacka oceniła w piątkowej rozmowie z PAP, że inicjatywa prezydenta to "rozpaczliwa próba" wyjścia z obecnej sytuacji spowodowanej zeszłotygodniowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który za sprzeczny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej dopuszczający przerwanie ciąży z powodu trwałej i nieodwracalnej wady płodu.

- Rozumiem, że w takim momencie, kiedy zrozumieli, że jest gigantyczny bunt Polek, próbują rozpaczliwie wyjść z sytuacji, ale to nie jest rozwiązanie. To jest próba powiedzenia, że zabrało się prawa, a teraz odda się jakiś ich kawałeczek i to będą negocjacje. To jest cały czas proponowanie bardzo restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Cały czas jest to pogłębianie zakazu, tym bardziej, że przecież, o ile ja dobrze kojarzę, to wyrok TK nie został jeszcze opublikowany - powiedziała wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej.

Zaznaczyła, że projekt, który proponuje Andrzej Duda, stanowi zaostrzenie dotychczasowych przepisów. Według niej jedyne, co powinno zrobić teraz Prawo i Sprawiedliwość, to przyznać, że skład, który orzekał w sprawie dopuszczalności aborcji, był wadliwy, "naprawić" Trybunał i przestać "grzebać w prawach kobiet". 

Komentarze (15)    dodaj »

 • Smok

  smok wawelski przeprasza że zeżarł nie tego brata

 • dewil

  wszystko w temacie: ***** *** !

 • alf

  proponuję wprowadzić NAKAZ dla rodzin prezydenckich ale NAKAZ posiadania minimum 3 dzieci przykład z samej góry niech dostanie karte wielkiej rodziny i zacznie sie sam utrzymywaćCO TO ZA PREZYDENT co ma jedno dziecko powinien albo adoptować dla przyk ładu albo sobie a agatka zrobić (w tym wieku wysoce prawdopodobny down) wiec pokaż kozaku na co cie stać

 • boluś

  Niy cobych boł wrogiym Dudusia i PISiorków'zaczyli dobrze i do niydowna dobrze im szło" tela co terozki MOCHEROWE STRINGI zaczynajom łobciyrać lebo uciskać mieszkańców tego kraju. Kupa prowdy za yno 5 feników.

 • wkurzony

  Dziękujemy w pogardzie Panie Prezydencie że wydał i podpisał wyrok ubezwłasnowolnienia wszystkich Polaków z zaleceniami covidowymi.

 • boluś

  Dudziaczek' niy wiym czyś Ty PREZYDYNTYM Polski, Żydowskim Namiestnikiem POLINu eli marionetkom PREZIA ale najwyższy czas sie opowiedzieć!

 • dobry komuch pisowski

  obrzydliwa "katolicka" szuja wykonująca ślepo rozkazy ludzkiego gułajowatego pana żoliborskiego

 • Zosia

  Brawo Panie Prezydencie im chodzi o obalenie rzadu poniewaz nie moga sie z niczym pogodzic ze przegrali i teraz czepia sie aborcji.Powinni byc wszyscy surowo ukarani .

 • Erich

  Ten jak z czymś wyskoczy to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  babom idzie o darmowo aborcja w razie "wpadki" o nic więcej same mówią aborcja na życzenie

 • dobry komuch pisowski

  on z niczym nie wyskoczył, ponieważ nie ma nic do gadki a wykonuje polecenia ludzkiego gułajowatego pana żOliborskiego

 • bolu§

  Piknego momy prezydenta'piknie sie prezentuje. I CHYBA TYLKO PREZYNTUJE! Bo ło reszcie ni mo pojyńcia i TAŚior decyduje!

 • boluś

  Piknie pozuje' ale ludzi cepi. Wady letalne czyli prowadzonce do śmierci. Mo to niywiela wspólnego z kompromisem aborcyjnym z '93. Do sie oskubabać co idzie o biznes zakonny na preferencyjnych stawkach związany z opieką nad niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi. Opiekę pochwalam ale robienie na tym kasy NIE!

 • Laura

  Duda wybije cało Polska bo taki dostał rozkaz od szefostwa światowej utylizacji niepotrzebnych śmieci.

 • Halymbiok

  Doktorze Opos od kiedy ustawa może być ważniejsza od konstytucji.No tak zapomniałem że dla pisiorów wola towarzysza pierwszego sekretarza KC PZPR PiS Jarosława jest ważniejsza niż jakiekolwiek prawo , tym bardziej te zapisane w najważniejszym akcie prawnym.***** ***.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również