RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Projekt praca trwa. PUP organizuje szkolenia i staże dla bezrobotnych

 • Dodano: 2021-07-26 17:15, aktualizacja: 2021-07-27 11:25

41 osób ma szanse na udział w kolejnej edycji projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej. Działania skierowane są zarówno do osób bezrobotnych, jak i pracodawców. Uczestnictwo daje możliwość udziału m.in. w indywidualnie dobieranych, certyfikowanych szkoleniach oraz stażach.

Tym razem do wykorzystania jest ponad 685 tys. zł.

Projekt skierowany jest do 41 osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia, zarejestrowanych w rudzkim urzędzie pracy. Uczestnikami mogą być kobiety oraz osoby (kobiety i mężczyźni) o niskich kwalifikacjach (bez wykształcenia lub z wykształceniem od podstawowego do średniego), a ponad połowa z nich musi zamieszkiwać na obszarach rewitalizacji wskazanych w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska. Pierwszeństwo udziału w projekcie przysługuje byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego, realizowanych w ramach celu tematycznego 9 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Projekt przewiduje 2 ścieżki udziału w projekcie

Dla grupy 20 osób, które wymagają nabycia bądź podniesienia kwalifikacji, a jednocześnie doświadczenia zawodowego, przewidziano udział w certyfikowanym szkoleniu, albo udział w szkoleniu certyfikowanym, a następnie stażu. Natomiast dla grupy pozostałych 21 uczestników zaplanowano udział w stażach. Każdemu uczestnikowi przez cały okres udziału w projekcie przysługuje kompleksowe wsparcie doradcy klienta. Wspólnie ustalają ścieżkę powrotu na rynek pracy i sposób jej realizacji.

- Poprzez udział w szkoleniach uczestnicy projektu zyskują świetną okazję na zdobycie bądź zmianę zawodu – podkreśla Beata Płaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.

- Pozwalają one skorzystać z doświadczenia prawdziwych fachowców, prowadzących zajęcia teoretyczne i praktyczne. Wachlarz możliwości szkoleniowych dostosowany jest zarówno do potrzeb uczestników projektu, jak i aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy – mówi.

Osoby biorące udział w szkoleniach otrzymują stypendium szkoleniowe, a na zakończenie przystępują do certyfikowanego egzaminu zewnętrznego.

Szansą na zdobycie nowych, praktycznych umiejętności i doświadczenia zawodowego są również organizowane w ramach projektu staże.

– To kolejna forma zdobycia kompetencji, a tym samym zwiększenie szans na stałe zatrudnienie – wskazuje dyrektor Płaczek.

– Warto dodać, że urząd pracy wypłaca osobie bezrobotnej stypendium stażowe i pokrywa koszty składek na ubezpieczenie społeczne, czyli pracodawca nie ponosi kosztów związanych z organizacją stażu - mówi.

By pozyskać stażystę pracodawca składa w urzędzie pracy wniosek o zorganizowanie stażu (dostępny również na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy), w którym wskazuje wybraną przez siebie osobę lub, jeśli takiej nie ma, konkretne oczekiwania względem kandydata. Urzędnicy przeprowadzają rekrutację, a po akceptacji wyniku naboru pracodawca podpisuje z urzędem umowę o odbywaniu stażu.

Rekrutacja do projektu odbywa się w sposób ciągły i przewidziana jest do końca 2022 roku

Informacje o projekcie znajdują się na stronie urzędu pracy: https://rudaslaska.praca.gov.pl/-/13956756-efs-zit-projekt-praca-obszar-rewitalizacji-obszarem-nowych-mozliwosci-iii-edycja.

 • szczegółów udzielają również pracownicy Działu ds. projektów, tel. 32 771 59 51.
 • osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu lub stażu mogą kontaktować się z doradcą klienta ww. projektu pod numerem: 32 771 59 73.
 • z kolei pracodawcy zainteresowani zorganizowaniem stażu uzyskają szczegółowe informacje w Dziale Rozwoju Zasobów Ludzkich, tel. 32 771 59 36 lub 32 771 59 11.

„Projekt praca. Obszar rewitalizacji – obszarem nowych możliwości – III edycja” jest realizowany w ramach poddziałania 7.1.1. Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych – ZIT,  współfinansowanego w kwocie ponad 580 tysięcy ze środków Europejskiego  Funduszu Społecznego.

Projekt praca trwa. PUP organizuje szkolenia i staże dla bezrobotnych

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj »

 • Pracownik lipcowy

  Poziom bezrobocia jeden z najbliższych w historii, mało kto nie pracuje z powodu braku pracy, szczególnie na Śląsku, ZUS przejmuje obowiązki wiązane z ubezpieczeniem bezrobotnych, a ten twór zwany Urzędem Pracy dalej jest utrzymywany z naszych podatków. Pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy, to może uwolnijmy te zasoby tkwiące w urzędach i wypuśćmy ich na rynek pracy. W Polsce jest ok. 340 P U P i w każdym pewnie pracuje co najmniej 20 urzędników co daje prawie 7 tys. dodatkowych rąk do pracy. Mimo cyfryzacji nadal nic się nie zmienia i ciągle zatrudnia się zbyt wielu urzędników, a biurokracja taka sama.

 • nina

  Ale jak przedsiebiorcy potrzebowali pieniędzy z tarczy na już to urzędników bylo za mało ...

 • Pracownik lipcowy

  Gdyby rząd nie zdewastował gospodarki tymi lockdownami to tarcze nie byłyby nikomu potrzebne. Co tylko utwierdza w przekonaniu o niezasadności utrzymywania PUP

 • Ewa

  Te staże to jest śmiech na sali.

 • Binia

  W 2016roku korzystałam ze stażu z PUP który miał miejsce w jednej z instytucji w naszym mieście. Pracuje tam do dnia dzisiejszego (na czas nieokreslony) także nie wiem czemu piszesz"śmiech na sali". Jak ktoś Ci daje szansę to trzeba ją wykorzystać a nie oczekiwać że dostaniesz wszystko podane na tacy

 • fart

  Biniu mi by nie odpowiadała taka praca do której chodzi się również w niedzielę. Kiedyś pisałaś o niej w innym komentarzu. Nie zazdroszczę, pracuj!

 • Romek

  Zawsze fascynowała mnie koncepcja tworu zwanego Urzędem Pracy. Urzędnik siedzący za biurkiem w wygodnym fotelu pomaga komuś znaleźć prawdziwą pracę. Prawie jak ksiądz nauczający o życiu w małżeństwie. ;)

 • Binia

  " uczestnikami mogą być kobiety oraz osoby(...)" - chyba lepszego zdania dawno nie czytałam

 • Mimoza

  A to urząd pracy JUŻ otwarty? Do niedawna "spotkania" klientów z urzędnikami odbywały się telefonicznie w przedsionku, urzędnik instruował, jaki papierek wrzucić do urny i dziękował za spotkanie. Zapewniono mnie, że będę aktywizowana, gdyż urząd minimalizuje wyplaty zasiłków (jakbym chciała go wyłudzić), ale jakoś przez 3 miesiące nie zaproponowano mi nic, aż sama nie znalazłam pracy. Nie jest to odosobniony przypadek.

 • Rudziol

  Urząd pracy to taki twór, który nie da Ci pracy. Jego zadaniem jest zapewnienie tylko sobie pracy.

 • Lelek

  Jego zadaniem jest ubezpieczanie nierobów żeby zagwarantować im prawo do podstawowej opieki zdrowotnej

 • nie generalizuj

  Lelek PUP ma też bogatą ofertę dla przedsiębiorców.

 • Karl

  Sam jesteś nierób pajacu, albo prywaciarz a to jeszcze gorzej...

 • Andzia

  A ty Karl pewnie wieloletni beneficjent. Hahaha. W tym kraju nawet niepełnosprawni pracują bo Praca jest podstawową wartością w życiu. A nierobole idą do urzędu i biadolą że pracy nie ma. Śmiechu warte

 • przerwa na kawkę

  Zapewne Andzia jak ognia boi się utraty urzędniczego stanowiska. Kobieto nie oczerniaj innych tylko weź się do roboty!

 • Mimoza

  Jak wszystko w tym kraju. A beneficjentom, którzy nie chcą pracować, jest to na rękę. Wiec albo aktywizują i szukają pracy, albo niech rozdają pieniądze, jak to modne i powszechne w naszym kraju

 • ***** ***

  Tak juz otwarty byłam dzisiaj i za to ze raz nieodebralam tel bo dzwoniła babka z prywatnego nr to chcą mnie teraz skreślić z listy niby za ,, niestawienie sie na terminie,, paranoja

 • Karl

  Trzeba być niepełnosprytnym umysłowo (ale to już widać w Twoim przypadku po nicku) żeby jakiejkolwiek instytucji podawać kontakt telefoniczny lub mailowy i skoro ktoś tak robi to sam się prosi o kłopoty...

 • nóż na gardle

  Znam te ich sprytne rozwiązania... ich terminy to śmiech na sali. Praca i staż zawsze poniżej kwalifikacji. Lepiej samemu szukać pracy. Instytucja dobra dla tych którym do pracy się nie spieszy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.