Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rewitalizacja jeszcze się nie skończyła, a niektóre sprzęty już zostały zniszczone

 • Dodano: 2020-09-11 14:30, aktualizacja: 2020-09-14 12:14

Wczoraj na naszym portalu ukazał się artykuł ukazujący postęp prac przy rewitalizacji skweru przy ul. Tuwima oraz terenu pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką w Wirku. Obie te przestrzenie zmieniają się nie do poznania. Nie wszyscy potrafią jednak uszanować naszą wspólną własność. Rewitalizacja jeszcze się nie skończyła, a niektóre sprzęty już zostały zniszczone.

Nowy odcinek Traktu Rudzkiego

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. Do końca października w Wirku zrewitalizowany zostanie skwer przy ul. Tuwima oraz teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką.

Pierwsza z przestrzeni, która jest rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. W części zachodniej utworzony został skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Jest on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstał plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią. Aktualnie prace obejmują głównie nasadzenia zieleni. Wszystko ma być gotowe do końca października.


Czytaj więcej: Skwer przy ul. Tuwima w Wirku pięknieje! Trwa II etap budowy Traktu Rudzkiego


Drugi teren w Wirku, który jest na nowo zagospodarowany, obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstaje oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstaje także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostaną krzewy, byliny, a także rośliny cebulowe.

Trakt Rudzki ma połączyć obiekty sportowe, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku

"Łyżka dziegciu w beczce miodu"

Obie te przestrzenie zmieniają się nie do poznania. Nie wszyscy potrafią jednak uszanować naszą wspólną własność. Rewitalizacja jeszcze się nie skończyła, a niektóre sprzęty już zostały zniszczone. O sprawie za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała prezydent Grażyna Dziedzic.

- A teraz łyżka dziegciu w beczce miodu... Dziś informowałam Państwa o zaawansowanych pracach przy rewitalizacji dwóch dużych przestrzeni w ramach Traktu Rudzkiego. Na podstawie zamieszczonych zdjęć mogli się Państwo sami przekonać, że te miejsca już teraz cieszą oko. Niestety, choć inwestycja nie jest jeszcze całkowicie gotowa, to o sobie dali już znać wandale, którzy zdążyli dokonać pierwszych zniszczeń nowej infrastruktury. Akty dewastacji możecie Państwo zobaczyć na poniższych fotografiach - napisała Grażyna Dziedzic.

Prezydent Rudy Śląskiej zaapelowała do rudzian, aby akty wandalizmu, których byli świadkami, zgłaszali odpowiednim służbom.

- W tym miejscu apeluję: jeżeli widzicie Państwo, że ktoś niszczy Wasze najbliższe otoczenie, zgłaszajcie to do odpowiednich służb! Naprawdę, taka postawa ma sens - apelowała prezydent.

Warto przypomnieć, że w podobny sposób zniszczone zostały m.in.: plac zabaw przy ul. 1 Maja (obok hałdy w Wirku), Miasteczko Ruchu Drogowego w Wirku czy sprzęty na Górze Antonia i wiele innych.

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Kieres

  Zastanawiam się czy taki chiński system, gdzie kamery i sztuczna inteligencja rozpoznają każdego na ulicy, nie byłby u nas dobrym rozwiązaniem. RODO tak, ale dla normalnych ludzi a nie dla przestępców i patologii. No i przede wszystkim kary, szybkie i nieuchronne a później odebranie wszystkich zasiłków, 500+ i innych patogennych zapomóg.

 • Murarz

  Wynająć kilku silnych panów z kastetami i niech zrobią wandalom z twarzami to, co wandale robią z budynkami i urządzeniami w tym mieście...

 • Ja

  Specjalnie mnie to już nie dziwi, poprostu Ruda Śląska. Miasto w którym nie warto w nic inwestować.

 • Rudzianka

  To po co ciągle na Wirku się inwestuje jak mieszkańcy w tym rejonie nie potrafią tego uszsnować? Może pomyśleć o miejscach, w których ludzie dbają o takie miejsca?

 • nowak

  Jakie ciągle? Sprecyzuj.

 • Moja Ruda

  Zwykły rozpu[...]nik załatwi sprawę i nie bedzię tych naklejek po paru sekundach.Zamiast upiększać miasto trzeba by było ściągać inwestorów bo tuż za rogiem wisi groźba zamknięcia 3 kopalń.Co za sobą ciągnie wizje upadku tego miasta.Utrata 8 tysięcy miejsc pracy w kopalniach pociągnie za sobą utrate miejsc pracy dla okolicznych firm np. (fryzjerzy,sklepikarze,apteki itd.). Na tą chwile w rudzie pracujących osób jest 33 tysiące.Może stworzycie strefę ekonomiczną i ściągniecie inwestorów zagranicznych zwalniając ich na jakiś czas z podatków.Kopalnie trzeba zamykać stopniowo, a tych ludzi kształcić i przerzucać do innego sektora. Kiedy wy się tam obudzicie w tym urzędzie miasta.Konkrety ile nowych miejsc pracy utworzyliście ?(stałych miejsc pracy , nie przy koszeniu trawnika przed urzędem miasta).Macie w ogóle jakiś pomysł jak rządzić tym miastem !?

 • lol

  Ruda słynie z Biedronek. Na nowej bykowinie będzie kolejna tam gdzie było tesco.

 • Iks

  Smrody to kumple prezydentowej !

 • Barbara

  dla bydła dać obore, ludzie umieli by szanowac wszystko a patologia nie potrafi nic, w innych regionach kraju jakoś potrafią uszanowac wszystko a tu... szkoda słow dla takich

 • Rudzianka

  Ja nie mam nic do kibicow pilki noznej,tych praedziwych kibicow,ale z patologia i wandalizmem kibolskim trzeba skutecznie w naszym miescie walczyc.Przykro patrzec na popisane sprayem mury z wulgarnymi haslami,pooblepiane wszelkie miejsca tymi naklejkami.

 • rudzianin

  Zgadzam się z użytkownikiem "ehh".Patologia zawsze będzie rodzić patologię. Trzeba się jak najszybciej pozbyć patusów dojących kasę z socjalu. Mimo że większość nie popiera głośno takiego rozwiązania to każdy dobrze wie że jedynie kastracja patologii może zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się.

 • Bobolobo

  A nie prościej zainstalować kamery??

 • Bobolobo

  A nie prościej zainstalować kamery??

 • Zdegustowany

  Po co ładować kasę w kocie oczka jak normalni ludzie boją się wieczorem z domów wychodzić? Non stop pobicia, dewatacje... Rzygać się chce. Dać kasę na monitoring, etaty w służbach, oświetlenie. Ale nie, ludzie mają dzwonić. Pewno ci co mieszkają na tych hałdach albo ogródkach działkowych. Ludzie, przecież te lokalizacje same zachęcają wandali, to było oczywiste jak się robi takie inwestycje na odludziu.

 • ehh

  To miasto nie ma przyszłości. I to nie jest wina władzy, którą zawsze można zmienić, tylko mieszkańców, których nic już nie zmieni. Wychowani na komunistycznym garnuszku, potem na mopsach, zasiłkach i innych zapomogach, wychowują kolejne pokolenia bezmózgich nierobów i wandali. Przykro mi to mówić, bo sam się tu urodziłem i mieszkam pół wieku ale niestety taka jest prawda.

 • Pracownik wrześniowy

  Niestety, sama prawda.

  • Pracownik wrześniowy
   2020-09-11 23:31
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rudzianka

  Wychowałam się na tym komunistycznym garnuszku,jako dziecko bawiliśmy się na pięknych placach zabaw, były duże przestronne i dopasowanie do wieku dziecka, wkoło mnie byli sami pracowici

 • Ola

  Jedyne co ich interesuje, to własne d.. Złapać ich i w mediach pokazać i nie zasłaniać się konstytucją i RODO.

 • :)

  Po naklejkach widać że to kumple od Grazynki

 • olo

  Monitoring, pani prezydent, monitoring!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.