Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Budżet miasta na 2021 r. uchwalony

 • Dodano: 2020-12-30 06:15, aktualizacja: 2020-12-30 06:29

Ruda Śląska z blisko miliardowym budżetem na 2021 r. 157 mln zł z tej puli władze miasta przeznaczą na inwestycje, które aż w ponad połowie sfinansowane zostaną ze środków zewnętrznych, głównie unijnych. Na wkład własny tych zadań miasto zaciągnie 45 mln zł kredytu, który pokryje także przyszłoroczny deficyt. Zadłużenie miasta utrzymane będzie nadal na bezpiecznym poziomie, a wskaźnik zadłużenia osiągnie niespełna połowę wskaźnika dopuszczalnego. Prezydencki projekt uchwały budżetowej został dziś przyjęty przez rudzkich radnych podczas sesji Rady Miasta.

Jest to budżet oszczędny i racjonalny, ale jednocześnie zapewniający dalszy rozwój miasta. 16% wydatków przeznaczymy właśnie na inwestycje, to naprawdę dużo. Przed nami jednak kolejny trudny rok z wieloma niewiadomymi. To, co nam i innym samorządom w kraju spędza sen z powiek, to ciągły szybki wzrost wydatków przy równocześnie wolniej rosnących dochodach. Nie wiemy, jakie będą ostateczne przyszłoroczne dochody z tytułu udziału w podatku PIT. Dla przykładu w tym roku będą one mniejsze od ministerialnych prognoz o ok. 9 mln zł, dlatego musimy się liczyć z tym, że sytuacja taka może się powtórzyć w 2021 r. - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z przyjętym budżetem miasta na 2021 r., przyszłoroczne wydatki budżetowe wynieść mają 975,1 mln zł, natomiast dochody 929,2 mln zł. Miasto tradycyjnie najwięcej pieniędzy przeznaczy na zadania z zakresu oświaty. W 2021 r. będzie to kwota 313,5 mln zł. To prawie 1/3 wszystkich przyszłorocznych wydatków miasta.

Praktycznie z każdym rokiem przekazywana przez państwo subwencja pokrywa coraz mniejszą część ponoszonych przez miasto wydatków na oświatę. W 2021 r., pomimo zapowiedzianego wzrostu subwencji oświatowej o 9 mln zł, do całego systemu oświaty dopłacimy ponad 100 mln zł – informuje Ewa Guziel, skarbnik miasta.

Rudzcy samorządowcy wskazują także inne niedofinansowane przez państwo zadania, które są realizowane przez miasto.

W dalszym ciągu będziemy dokładać do zadań zleconych, które realizuje Biuro Geodety Miasta, USC, Wydział Spraw Obywatelskich, a także częściowo MOPS – wylicza skarbnik miasta.

Dodatkowo w przyszłym roku budżet miasta obciążony zostanie kolejną ustawową podwyżką pensji minimalnej.

Miasto jest pracodawcą dla ponad 5,7 tys. osób - to pracownicy nie tylko urzędu miasta, ale także wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych, takich jak instytucje kultury, MOPS, MOSiR, czy publiczne szkoły i przedszkola. W przyszłym roku, podobnie zresztą jak i w tym, aż 41 proc. wydatków bieżących przeznaczonych będzie na wynagrodzenia w tej sferze - tłumaczy prezydent Dziedzic.

Żeby zbilansować budżet, władze miasta musiały zwiększyć dochody budżetowe przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków.

Dokładnie to samo przerabialiśmy w zeszłym roku, kiedy trzeba było podjąć trudne, choć konieczne decyzje dotyczące cięcia wydatków - tłumaczy prezydent miasta.

Dlatego w ten sposób w budżecie miasta na 2021 r. ponownie nie ma pieniędzy m.in. na dotacje na zabytki. Jest na szczęście też dobra informacja.

W budżecie zarezerwowaliśmy 1,5 mln zł na dotacje w zakresie sportu. Wiem, że potrzeby są w tym zakresie dużo większe, ale w obliczu tego, że w 2020 r. na ten cel przeznaczono wielokrotnie mniej, jest to naprawdę znacząca kwota. W przyszłym roku dodatkowe środki znajdą się też dla rudzkich organizacji pozarządowych – zapowiada prezydent Dziedzic.

Pomimo trudności w przyszłym roku władze Rudy Śląskiej nie zamierzają znacząco ograniczać inwestycji. Główny powód tej decyzji to skuteczne pozyskiwanie środków unijnych przez miasto. W 2021 r. zaplanowano realizację 46 zadań współfinansowanych z budżetu UE, w tym 28 właśnie o charakterze inwestycyjnym. Rudzki samorząd planuje w przyszłym roku zaciągnąć także kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym w wysokości 45 mln zł.

W aktualnej sytuacji to jedyne rozwiązanie, by realizować większe zadania, a także zabezpieczyć wkład własny dotowanych inwestycji. Na wzięcie kredytu pozwala nam wskaźnik zadłużenia, który wynosi 28%. Oczywiście jeżeli uda nam się pozyskać kolejne dofinansowania zewnętrzne, to wysokość zaciąganego kredytu będziemy mogli obniżyć lub w ogóle z niego zrezygnować – deklaruje Grażyna Dziedzic.

Na inwestycje w 2021 r. przeznaczonych ma zostać 157,9 mln zł. Ponad 55 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych, natomiast blisko 25 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Najwięcej, bo ponad 70 mln zł, wykorzystanych zostanie na inwestycje drogowe. Najważniejsza z nich - budowa trasy N-S od ul. Kokota w kierunku autostrady - kosztować będzie 31,7 mln zł. 15 mln zł ma zostać przeznaczonych na inwestycje z zakresu kanalizacji deszczowej, m.in. przebudowana ma zostać kanalizacja deszczowa w ul. Solidarności, Międzyblokowej i Zamenhofa w Halembie.

W przyszłym roku rozpocząć się ma przebudowa ul. Wolności w Rudzie. Na ten cel zarezerwowano w budżecie 12,7 mln zł. Większość z tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie w ramach RFIL. Również dzięki tym środkom w 2021 r., także w dzielnicy Ruda, przebudowywane będzie ul. Janasa.

Obok budowy trasy N-S drugą dużą przyszłoroczną inwestycją będzie rozpoczęcie budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach. Ma ona pochłonąć ponad 32 mln zł. Sporo pieniędzy, bo w sumie prawie 9 mln zł przeznaczonych ma zostać na kolejne termomodernizacje budynków z miejskiego zasobu, głównie mieszkaniowego. Zaplanowano m.in. termomodernizację budynków przy ul. Damrota 5, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9A, Gierałtowskiego 2, Kokota 127-129-131, Sikorek 49, Mickiewicza 1, Bielszowickiej 112, Kokota 149. Ostatnie cztery dodatkowo podłączone zostaną do nowego źródła ciepła. 7 mln zł kosztować ma kontynuacja modernizacji oświetlenia ulicznego. 7 mln zł zabezpieczono też na dalszą rozbudowę Traktu Rudzkiego.

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Niy siyngo do zoli,to kiej' sie przywitać po całości ? Wafelku

 • boluś

  Najśmiyszniyszo boła zapowiedź zorganizowania miejskij spółki komunalnyj' tak jakby Pinokio niy wiedzioł co Thomcio Sroka z ekipą' z kierym tak dobrze mu sie współpracowało w Tonsmajerze robi terozw PreZero 'co zapowiado c.d. dobrej "współpracy" ! I pewnik co ska.miejsko niy powstanie! Tak nos ugotowali kolejne Prezyd'dyntki Srok,Staniol i duet Pinokio/Peppa.

 • qrw

  kiedy do [...] nędzy będzie włączone całe oswietlenie uliczne?!!!!!!!!

 • Karl

  Jak czytam że "budżet miasta obciążony zostanie kolejną ustawową podwyżką pensji minimalnej" to mnie w pewnym miejscu szczypi. To chyba normalne że ludziom trzeba godnie płacić, a nie nauczyciele, włodarze, dyrektorki i prezesiki majątki, a reszta ma z głodu zdychać. Obniżyć tym którzy mają za dużo i po sprawie...

 • Lokator

  Ciekawe kiedy miasto w końcu zrobi coś z budynkami przy ulicy niedurnego 50 tyle mieszkań pustych niszczeje a podobno to zabytki

 • Niebieski111

  Tp prywatna kamienica nic miastu do tego... I dobrze. Chetnie by zamoczyli raczki

 • Ernest_Vitczok

  Sprawdziłem na Geoportal, Niebieski111 też byś mógł, zamiast bzdury pisać! Właścicielem NIEDURNEGO 50 jest miasto i sprzedało najemcom może z trzy lokale.Fakt, budunki ciekawe, a niszczeją, bo MPGM prowadzi inwestycje typu remont kamienicy pod usługi, gdzie tu polepszenie sytuacji mieszkaniowej? Polepszono jedynie ZUSowi.

 • alojz

  Nie dawno pisaliście, że jeżeli PL zawetuje budżet UE to nie będzie na inwestycje. Teraz ten problem zniknął i dalej piszecie to samo.

 • ANTY UE

  A ja się pytam kiedy ktoś wyremontuje przejazd kolejowy w Wirku przy 1 Maja ???? Może wnioskować o jakąś pomoc unijną może jak nie idzie ze środków budżetu miasta zrobić

 • egon

  Słuszna uwaga. Przejazd ten był już "robiony" kilka razy i za każdym razem efekt ten sam. Może zainwestować w patenty czeskie. Tam przejazdy kolejowe pokonuje się bez turbulencji.

 • krecha

  Ale nie chodzi o to by zrobić, ale robić. Kasa wydawana na bieżąco. Proste

 • boluś

  A to sie w urzyndzie i spółkach miejskich ucieszom 'syćkie łod poziomu Kierownika w góra ' bydom sie mogli szczodrze wypłocić CIYNŻKO 'WYPRACOWANE ' PRYMIE. CIEKAWE KIELA ZA TYN ROK?

 • Bunia

  Pięknie. Ani słowa o cięciach w sferze wynagrodzeń zarządu spółek miejskich. Dlaczego miasto finansuje termomodernizacje bloków mieszkalnych? Każdy mieszkaniec powinien płacić fundusz remontowy i to z niego należy opłacać tego typu wydatki. Nauczyliście ludzi, że dacie im mieszkania za friko, dopłacacie do czynszów i innych opłat, jeszcze im remonty robicie. Na dodatek pozwalacie na wykup za jakieś śmieszne pieniądze. Nie dość, że pozbawiacie się zasobów mieszkaniowych, to każecie innym za to płacić. Ilu mieszkańców - beneficjentów MOPSU, za których ponosicie opłaty, w jakikolwiek sposób odpracowuje swoje długi? Założenie jest proste - najniższe wynagrodzenie 2600 zł brutto i skoro ktoś nie pracuje, bo nie chce, to przez cały miesiąc może pracować na rzecz MPGMu czy miasta i w ten sposób "zarabia" na czynsz i inne opłaty finansowane przez magistrat.

 • Grześ

  Jeżeli MPGiM nie będzie rozliczany z tego co robi tylko "czy się stoi czy się leży...." to nic się nie zmieni. Jeżeli inspektor akceptuje jakieś okienka jedno szybowe w piwnicach w trakcie termomodernizacji to co o tym myśleć? Jedyny tekst w ADM -"my nic nie możemy, mamy związane ręce, lepiej tego nie ruszać" itp. Żenada. Jeżeli ich zarobki zależały by od zaangażowania to w rudzie byłby Manhattan. Po 25 latach mogę powiedzieć że jest to najgorzej zarządzana spółka w rudzie śląskiej gdzie ADM robi co chce (tzn nic nie robi tylko narzeka jak im ciężko).

 • Karl

  Co za kretyństwo, jak wydają "Twoje" pieniądze i Ty za to płacisz to idź je wypłać. I nie, nie jestem beneficjentem MOPS-u. Co do cięć w spółkach to akurat zgoda, tylko pojmij że gdyby nie te wydatki socjalne to znajomki zarabiałby jeszcze więcej...

 • Rudziol

  proponuję dobudować jeszcze kilkanaście takich bajeranckich nagrobków jak przy MCK-u :) to na pewno polepszy finanse miasta

 • Wojtex

  A na ilu lawkach mozna posiedziec

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.